logo Silvarium tisk
Název: Bystřičtí testují biomasu
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 12.06.2007
Autor: (il)
Rubrika: Vysočina

Bystřice nad Pernštejnem - První oficiální výsledky z výzkumu rychle rostoucích dřevin mají v Bystřici nad Pernštejnem. Jako nejvhodnější palivo pro zdejší kotelnu spalující právě biomasu se jeví topol. Další výzkum bude pokračovat. Několik odrůd topolů nebo vrb. To byly vybrané druhy dřevin, které by se mohly pěstovat jako palivo biomasové kotelny. Výzkum zadala Bystřice firmě Zemservis, která po několika letech předložila městu první výsledky. A ty mluví jednoznačně pro jednu z odrůd topolů.

Topol dává ze všech dřevin nejvyšší výnosy

"Vyšel nám jednoznačně jako nejlepší topol; čas jeho růstu je šest až sedm let. Nejvhodnější počet jedinců k dosažení nejvyšší produkce se pohybuje mezi osmi až deseti tisíci kusů na jeden hektar. Výnosnost sušiny na jeden hektar je sto dvacet tun," přiblížil výsledky bystřický místostarosta Josef Vojta.
    Do výzkumu rychle rostoucích stromů se Bystřice pustila před šesti lety - krátce po uvedení do provozu kotelny na spalování biomasy. To s ohledem na vzrůstající ceny dřevěné štěpky a s úmyslem v oblasti paliva se osamostatnit.
    V roce 2001 bylo v blízkosti města osázeno dřevinami pět a půl hektaru půdy. V současné době už je to celých osmadvacet hektarů. To ale pro kotelnu rozhodně nestačí. Pro její spotřebu by bylo třeba pěstovat dřeviny na asi pěti stech hektarech.
"Troufám si tvrdit, že máme největší plochu osázenou rychle rostoucími dřevinami v České republice. Výzkum v takovém rozsahu tady ještě nikdo neprováděl. Firmě Zemservis se podařilo zlegalizovat produkci matečnic. Ty dnes rostou na výměře přes jeden a půl hektaru. Firma už má i certifikát k prodeji řízků dřevin. Jeden řízek se prodává za tři koruny, přičemž o zisk se dělí napůl mezi město a Zemservis. Chybí nám však ještě ekonomický rozbor rentability pěstování biomasy. Ten nám má firma co nejdříve dodat," poznamenal Vojta.

Výzkum stál město už dva miliony

Bystřice už sice do výzkumu biomasy vložila přes dva miliony korun, ale rozhodně nehodlá od této cesty upustit. Radnice má letos v rozpočtu dalších dvě stě tisíc korun na další práci na biomasových plantážích. Bystřický výzkum dřevin vhodných jako palivo pro kotelny přitom zaujal i odborníky z agronomické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické university v Brně.
    To znamená další spolupráci na nejvyšší úrovni. Otázkou ale stále zůstává, zda budou zemědělci na Vysočině ochotni upustit od pěstování tradičních plodin a zaměřit se na rychlerostoucí dřeviny. A k tomu je ale zatím vedení bystřické radnice skeptické.
    "Minimálně pět let musí výzkum pokračovat. Pokud to vyjde ekonomicky, jsme schopni prodávat naše znalosti a oslovit se záměrem pěstování biomasy i zemědělce v okolí. Uvidíme ale, jak právě zemědělci se k tomu postaví," dodal místostarosta.

Foto popis: SÁZENÍ PALIVA. Kotelnu na biomasu zásobující na osmnáct set domácností otevřeli v Bystřici roce 2002. Část topiva se Bystřičtí snaží vyprodukovat na okolních polích.
Foto Autor - Foto - ARCHIV MAFA - SCHULZ

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě