logo Silvarium tisk

Hned několik stromů v parku Zahájené i na dalších místech budou muset v nejbližší době pokácet v Bystřici pod Hostýnem. Město letos dostihla kůrovcová kalamita, která sužuje okolní lesy. Kůrovec navíc překvapivě nenapadá jen smrky ztepilé, ale i další dřeviny.
„Problémem jsou poslední suchá léta, výskyt kůrovcovitých brouků v okolních lesích i překladiště dřeva na vlakovém nádraží. Dosud byly dřeviny v mnohem lepším stavu než v okolí, ale zhoršuje se to," uvedl Tomáš Svačina z odboru životního prostředí bystřické radnice. Kvůli bezpečnosti a omezení šíření kůrovce musí město v nejbližší době vykácet osm smrků v parku Zahájené i další dřeviny, například v ulici 6. května nebo parku Schwaigrovo náměstí.
„Vyzýváme také občany, aby zkontrolovali stromy na svých pozemcích a zajistili, aby se z nich kůrovec dál nešířil. Jakmile strom celý uschne, už je pozdě," upozornil Svačina.

Lidé si mohou všimnout projevů usychání nebo většího množství opadaného jehličí. Problémem je, že kůrovcem, který napadá především smrky ztepilé, začínají trpět i další druhy – například smrk stříbrný, douglasky nebo i borovice.
Bystřice bude poražené dřeviny nahrazovat novou výsadbou, ale půjde především o listnaté stromy, které kůrovcem postiženy nebývají. „Bohužel to vede k tomu, že nám z města postupně jehličnany mizí, což může změnit charakter některých míst," dodal Svačina, který nevylučuje, že k dalšímu kácení může dojít na jaře.

Kůrovcová kalamita ve Zlínském kraji nejvíce postihla Beskydy. Na území bývalého okresu Vsetín loni vytěžili 150 tisíc kubíků kůrovcového dřeva. Nejhůř zasažené je okolí Rožnova pod Radhoštěm.
„Jde o nejrozsáhlejší kalamitu v historii," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman při nedávné návštěvě Zlínského kraje. „Je potřeba říct, že její náprava může trvat patnáct i dvacet let," dodal.

Letošní rok se suchem a teplotami blíží kritickému roku 2015. Podmínky pro množení a šíření kůrovce byly ideální.
Pomáhá mu i skutečnost, že se zvýšila roční průměrná teplota v regionu. Ještě v roce 2013 byla na šesti stupních Celsia, loňská měření ukázala průměrnou teplotu deset stupňů. Díky tomu se zrychlil reprodukční proces kůrovce a namísto dvou generací letos vylétly tři.

Řešením stavu má být výsadba jiných dřevin, než je smrk. Odborníci doporučují zejména jedle, buky a duby. Lesníci se ale točí v začarovaném kruhu. Ačkoliv se snaží holiny vzniklé kácením kůrovcového dřeva rychle znovu osadit, nestíhají to. Půda pak rychle vysychá a nové stromky se z velké části neujmou. Velkým problémem je v současné době skládkování a odbyt kůrovcového dřeva. „Dosud byla sanována pouhá čtvrtina," podotkl Toman.

Vznikl proto katalog, v němž jsou popsaná jednotlivá místa, na kterých se dá takové dřevo skládkovat. Ve Zlínském kraji je těchto ploch 13, celkem na ploše necelých tří hektarů. Pojmou až 50 tisíc kubíků dřeva.
Toman také uvedl, že jeho návštěva v kraji se bude v nejbližší době opakovat. Přizvat chce tentokrát i vedení státního podniku Lesy České republiky, který spravuje největší lesní plochy. Zároveň přislíbil navýšení finančních příspěvků pro vlastníky malých lesních pozemků.

Petra Procházková

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě