logo Silvarium tisk

Andrea PAVELKOVÁ, redaktorka
--------------------
... /výpadek signálu/ přírodovědci hlavně z obrázků. Teď na okraji Dyjskosvrateckého úvalu jako v jediné lokalitě v Česku skutečně žije a daří se mu, stejně jako jedinečným druhům rostlin. To vše díky zákonné ochraně, kterou získalo území kolem meandrující řeky Dyje před 26 lety. Národní pak Podyjí, i když je nejmenším v Česku, se stal nenahraditelným přírodním dědictvím. Zimní záběry té stejné krajiny, staré jen pár dní. Stejně jako záběry z Poslanecké sněmovny, kde se o budoucnosti národních parků toto úterý jednalo. Původní sněmovní úprava počítala s větší ochranou přírody a možným rozšiřováním divočiny, naopak Senát návrh přepsal a chce rezervace víc otevřít lidem. Právě to přišel podpořit i prezident Miloš Zeman.

Miloš ZEMAN, prezident ČR
--------------------
Nevěřte zeleným fanatikům. Nevěřte těm, kdo z jednoho nejkrásnějších koutů české přírody dělají svoje experimentální pole.

Andrea PAVELKOVÁ, redaktorka
--------------------
Jestli k zeleným fanatikům řadí prezident i dlouholetého ředitele Národního parku Podyjí Tomáše Rothröckla, je otázkou. Na přípravě sněmovní verze se totiž tři roky podílel a je přesvědčen, že je dobrým kompromisem pro přírodu i obce.

Tomáš ROTHRÖCKL, ředitel, NP Podyjí
--------------------
Kdyby prošla ta senátní verze, tak ta pozice orgánů ochrany přírody byla oslabena.

Andrea PAVELKOVÁ, redaktorka
--------------------
Pamatuje, jak málo stačilo k tomu, aby se na dnes jedinečném území pod takzvaným Sealsfieldovým kamenem před 35 lety začala stavět přehrada.

Tomáš ROTHRÖCKL, ředitel, NP Podyjí
--------------------
Nebyl realizován díky postojům ochranářů a občanů ze sousedního Rakouska, kde je hraniční odol. Pakliže to zákon striktně nevyloučí už v té podstatě, tak to riziko tady stále bude existovat.

Andrea PAVELKOVÁ, redaktorka
--------------------
Navíc se bojí, že se začnou znovu objevovat takové záměry, jako byla před lety třeba proměna střelnice u Mašovic v golfové hřiště nebo letiště. Jenže i v Podyjí stejně jako třeba na Šumavě jsou lidé, kteří by dali přednost senátní verzi zákona. Je jím i poslanec, starosta Znojma a předseda Svazku obcí Národního parku Podyjí Vlastimil Gabrhel, který sice nejdříve hlasoval pro sněmovní verzi, pak ale změnil názor. Víc se líbí i starostovi Vranova nad Dyjí, i když ten by byl radši, kdyby každý národní pak řešil zvláštní zákon. Vadí mu ochranná pásma, která prý komplikují stavební rozvoj.

Lubomír VEDRA, starosta, Vranov nad Dyjí /ČSSD/
--------------------
Obě ty verze jsou, že se ještě ty ochranný pásma mají zpřísnit, což je pro nás nepřijatelný. Obce, tak i stavebníci, jednotliví občané mají problémy s tím cokoli prosadit.

Andrea PAVELKOVÁ, redaktorka
--------------------
Která z verzí získá větší podporu, jasné není. Co bude s jediným národním parkem na Moravě společně s ostatními pokrývajícími jen 1,5 procenta české přírody, tak zůstává otázkou. Poslanci totiž hlasování o nové podobě zákona, v níž se rozhodne i o budoucnosti Národního parku Podyjí odložili.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě