logo Silvarium tisk
Podtitulek: Unikátní projekt na záchranu tropických deštných lesů pomáhají v Kolumbii rozjíždět lesníci z Brna. Zájem mají také další státy Latinské Ameriky.
Autor: FILIP SUŠANKA
Rubrika: titulní strana

Brno/ Lesy pro budoucnost. Tak se jmenuje společný česko-kolumbijský projekt, který má zachránit mizící tropický deštný les. Na programu, který nemá v Latinské Americe obdoby, se významnou měrou podílejí i lesníci z Brna.
Projekt je jednoduchý: nekácet dál původní les, ale na vykácených plochách vysazovat rychle rostoucí stromy, které uspokojí poptávku po dřevě.

Brňané stojí u projektu od jeho počátku. "V oblasti Tierra Alta v Kolumbii jsme v rámci projektu Lesy pro budoucnost (anglicky Forrests For Future, krátce 3F) vysadili na prvních několika desítkách hektarů nový les ze stromů s červeným dřevem. To je velmi vyhledávané," uvedl ředitel Školního lesního podniku Křtiny Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně Jaroslav Martínek. Stromy vysazené v holinách po vykácených lesích rostou v tropických podmínkách zhruba pětadvacet let a j sou určeny k vytěžení.

V první fázi projektu brněnští lesníci přispívali hlavně vědomostmi. "Zajistili jsme zalesňovací stroje a náš pracovník tam jel učit místní dělníky, jak je obsluhovat. Před několika dny se navíc vrátil druhý muž, který Kolumbijcům předal lanovku na ošetřování lesů," dodal Martínek.

O tento významný projekt, díky němuž vzácné dřevo včetně mahagonového roste už na více než třech tisících hektarech plochy, se zajímají zástupci dalších latinskoamerických států. "Jednal jsem například s Guatemalci, Mexičany nebo Chilany. I v ostatních zemích Latinské Ameriky mají o podobný projekt velký zájem. Myslím si, že naše případná spolupráce může pomoci k tomu, aby se tropické deštné lesy dál tolik nekácely," tvrdí Martínek. Podle něj projekt pomáhá také místním, kteří v lese dostávají práci.

Projekt 3F chválí také expert na lesy z Hnutí Duha Petr Jelínek. "Sázení stromů na místě degradovaných lesů určitě smysl má. V Kolumbii původně začínali s šesti druhy, z čehož tři byly místní. To je dobré, protože zkušenosti ukazují, že vysazování domácích dřevin je výhodnější a lepší," myslí si ekolog Jelínek.
Zaměřit se na latinskoamerické trhy doporučuje také analytik ze společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Jižní Amerika je z ekonomického pohledu velmi zajímavý region. Tamní hospodářství má velké předpoklady k růstu a spousta firem z Evropy se snaží dostat na trhy těchto zemí. Pokud by se to podařilo českému zástupci, bylo by to dobré. Podobné projekty jsou navíc často dotovány," soudí Hatlapatka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě