Přihlásit

Brněnské lesy získaly mezinárodní certifikaci (Zemědělec)

Lesům města Brna klesly tržby o osm milionů korun na 118 milionů, snížil se i zisk o 3,6 milionu na 12,1 milionu. Důvodem byl pokles cen dřeva kvůli přebytku dříví na trhu i menší objem těžby. Městský podnik získal také pro třetinu svých lesů mezinárodní certifikaci FSC, která garantuje šetrné, ekologické a dlouhodobě udržitelné hospodaření, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Objem těžby Lesů města Brna loni dosáhl 48 tisíc metrů krychlových, meziročně o 4500 metrů méně. Zhruba polovina připadla na nahodilou těžbu. „Příčinou vysokého podílu je oslabení lesů vlivem dlouhodobého sucha v minulých letech," uvedl ve zprávě ředitel Jiří Neshyba. I přes sníženou kvalitu se však dařilo prodávat za výhodnou cenu, průměrně za 1471 korun za metr krychlový, což byly ceny vyšší než jinde v republice.

Podnik opět netěžil maximální povolený objem, který má stanovený na jedno desetiletí. Ponechává si rezervu pro případ kalamity. Také nechává stát některé stromy, aby odumřely a vytvořily malé biocentrum, na které se vážou rostliny, houby a živočichové. Nyní je to sice ekonomická ztráta, v budoucnu ale díky tomu podle firmy stoupne produkční schopnost lesa.

Lesy města Brna se snaží již několik let o hospodaření, které povede k větší ekologické stabilitě a odolnosti. Snaží se například rozrůznit les věkově i druhově. Loni se podařilo dosáhnout 85procentního podílu přirozené obnovy na plochách po úmyslných těžbách. Ze tří čtvrtin vysazoval podnik meliorační a zpevňující dřeviny, například pod vysoké smrky sázel malé buky. Meziročně se také o čtvrtinu snížil objem chemických prostředků na ochranu lesa, bylo jich nejméně za sedm let. „V tomto trendu chceme pokračovat, budeme zvyšovat ekologickou hodnotu lesa," uvedl Neshyba.

Díky popsaným opatřením se po letech příprav podařilo pro třetinu lesů získat certifikaci FSC, konkrétně se to týká porostů na Blanensku. Díky tomu vzniklo také 65 hektarů takzvané referenční plochy, která se ponechává jako bezzásahové území. Do budoucna podnik řeší, zda a o kolik plochu certifikovanou FSC rozšířit.

Podnik se stará i o rekreační funkce lesů. Loni opravil řadu cest a postavil druhý dům v korunách stromů, poblíž babího lomu. Slouží lidem k rekreaci a zájem o něj je velký.

Společnost se stará o 6000 hektarů hospodářských lesů a o 2200 hektarů lesů, které slouží třeba část je také bezzásahovým územím. V lesích je i řada chráněných území. Jen malá část celkové rozlohy se nachází v Brně. Městské lesy, které Brno získalo hlavně v 17. a 18. století, sahají až na sever Blanenska a na západ až do Kraje Vysočina v okolí Velké Bíteše. Pro podnik pracovalo loni 75 lidí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 65%

Vítr: 11.27 km/h

  • 19 Čec 2018 24°C 16°C
  • 20 Čec 2018 25°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby