logo Silvarium tisk

Pavel Eichler

Panenská příroda ve vojenském újezdu v Brdech skýtá útočiště vzácným živočišným a rostlinným druhům. „S tím by byl konec, kdyby vojáci odešli,” varují odborníci. Mají strach z golfových hřišť a hotelů.

BRDY „Nápad vojáků odejít z brdského újezdu je nešťastný,” shodují se středočeský botanik Rudolf Hlaváček a zoolog David Fischer z Hornického muzea v Příbrami.

Desetiletí veřejnosti nepřístupný prostor je podle nich díky armádě ojedinělý přírodní prostor, v kterém roste mnoho vzácných rostlin a žije řada chráněných zvířat.

„Je tam například ohrožená masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá, ostružník brdský, rostlina, která se do okolí rozšířila odtud,” říká Hlaváček.

Nejcennější na území na hranici Středočeského a Plzeňského kraje jsou takzvané nezalesněné plochy. „Brdy vojáky potřebují, aby zůstaly takové, jaké jsou,” přeje si botanik.

Armáda chrání přírodu

Pokud by se krajina zpřístupnila pouze pěším a cykloturistům, problém s tím nemá on ani jeho kolega Fischer.

Oba se však bojí, že ihned poté, co návrh ministra obrany Alexandra Vondry vláda schválí, na Brdy se vrhnou spekulanti s pozemky a louky se změní v golfové greeny obsypané hotely. David Fischer má podezření, že za náhlým stažením armády z prostoru, který užívala od roku 1927 jako dělostřeleckou a později i leteckou střelnici, stojí politika. „Spekulanti se jen klepou, jak z újezdu udělají rekreační obast, je to nesmírně atraktivní území čtyřicet minut od Prahy,” vidí Fischer černě budoucnost evropsky významné přírodní lokality.

Brdy jsou stejně jako zbývající čtyři vojenské prostory v Česku jakousi přírodní rezervací.

Armádní střelby a průjezdy těžké techniky jednou za čas krajině neškodí, ale podle odborníků vytváří zajímavé oblasti plné zvířat, která by v nich za normálních okolností nebyla. „Díky tomu je v Brdech výborná populace raka kamenáče nebo plazů, obojživelníků, ryb, čolků, ptáků a hmyzu, teplomilných druhů, které by normálně v této nadmořské výšce jinak nežily,” vypočítává Fischer.

„Přispívá k tomu mimo jiné, že v Brdech neexistuje zemědělství, takže se do krajiny nedostávají hnojiva. Když se rozvodní potok, nikomu to nevadí,” dodal zoolog Hornického muzea.

Národní park těžko, CHKO možná

Oslovení odborníci a starostové se shodují, že by pro Brdy bylo nejlepší, kdyby se s otevřením veřejnosti staly chráněným územím, nejlépe národní rezervací.

Souhlasí s tím i Miroslav Králík ze středočeské oblasti Klubu českých turistů nebo šéfredaktor odborného magazínu Horydoly.cz Jakub Turek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě