Přihlásit

Boubín už je otevřený (5plus2)

BOUBÍN / Čtyři z pěti cest jsou volné, poválkové chodníky opravené i se zábradlím, cestě na Boubín už nic nebrání. Jeden z nejnavštěvovanějších šumavských vrcholů tak zřejmě ani letos nepřijde o tradiční novoroční výstup, který každoročně láká stovky, ne-li tisíce lidí. „Jsme rádi i kvůli tomu, že v tomto období začíná být Boubín vyhledávaným místem pro řadu fotografů, jelikož je z něj jeden z nejlepších výhledů na Alpy. Musím vyzdvihnout zásluhy státního podniku Lesy ČR, který s vědomím velké navštěvovanosti Boubína pracoval velmi rychle," pochválil kolegy mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.
Zákaz vstupu do celé Národní přírodní rezervace Boubín, který potvrdil Městský úřad ve Vimperku, měl přitom trvat od 10. listopadu až do 10. února příštího roku. „Cesty se nám ale dařilo rychle zpřístupňovat a čtyři z pěti tras vedoucích na vrchol Boubína jsou od začátku prosince znovu přístupné," potvrzuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Zatímco v jiných částech Šumavy vichřice Herwart na konci října neměla tak ničivou sílu jako třeba bouře z 19. srpna, která pustošila hlavně lesy na Stožecku, na Boubíně napáchala v lesích velké škody. „Poničeno bylo asi 11 tisíc kubíků dřeva, z toho 2,5 tisíce kubíků v oplocené části pralesa," uvádí mluvčí.

POKRAČOVÁNÍ NA STR. 2 Vývraty už lidem v cestě na Boubín bránit nebudou

DOKONČENÍ ZE STR. 1

Zaměstnanci Správy NP Šumava museli na vrcholu Boubína opravit také poválkový chodník, který padající stromy poničily. Nový přitom stavěli loni na podzim. Zábradlí v délce asi sto metrů, které museli rovněž vyměnit, nově instalovali dokonce letos na jaře.
V současné době je tak Boubín přístupný jak od Kubovy Huti nebo od Včelné pod Boubínem, tak i z Vimperku. „Zákaz vstupu nadále platí na modré turistické značce směrem od Idiny pily kolem Boubínského jezírka až k rozcestníku Na Křížkách. Přístupná není ani Naučná stezka Boubínský prales a také zelená turistická značka od rozcestí Na Křížkách k jádru Boubínského pralesa," uvedla dále mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Poškozené dříví ze zpřístupněných tras zatím čeká na odvoz podél cest. „S jejich zpracováním teprve začneme. Předpokládám, že v rezervaci vytěžíme přibližně osm tisíc kubíků dřeva, další tři kubíky pak zůstanou v lese bez dalšího zásahu. O dalším postupu jednáme s ochránci přírody," dodává ředitel Lesního závodu Boubín Jaromír Kříha.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Komerční zpráva

Zavírací nože Mikov si odveze domů patnáctka oceněných účastníků týdenní mezinárodní soutěže v lesnických disciplínách, která probíhá od 16. do 21. dubna v Brně a...

Čti dál
Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 17.70 km/h

  • 20 Dub 2018 23°C 8°C
  • 21 Dub 2018 24°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby