Přihlásit

Boubín už je otevřený (5plus2)

BOUBÍN / Čtyři z pěti cest jsou volné, poválkové chodníky opravené i se zábradlím, cestě na Boubín už nic nebrání. Jeden z nejnavštěvovanějších šumavských vrcholů tak zřejmě ani letos nepřijde o tradiční novoroční výstup, který každoročně láká stovky, ne-li tisíce lidí. „Jsme rádi i kvůli tomu, že v tomto období začíná být Boubín vyhledávaným místem pro řadu fotografů, jelikož je z něj jeden z nejlepších výhledů na Alpy. Musím vyzdvihnout zásluhy státního podniku Lesy ČR, který s vědomím velké navštěvovanosti Boubína pracoval velmi rychle," pochválil kolegy mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.
Zákaz vstupu do celé Národní přírodní rezervace Boubín, který potvrdil Městský úřad ve Vimperku, měl přitom trvat od 10. listopadu až do 10. února příštího roku. „Cesty se nám ale dařilo rychle zpřístupňovat a čtyři z pěti tras vedoucích na vrchol Boubína jsou od začátku prosince znovu přístupné," potvrzuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Zatímco v jiných částech Šumavy vichřice Herwart na konci října neměla tak ničivou sílu jako třeba bouře z 19. srpna, která pustošila hlavně lesy na Stožecku, na Boubíně napáchala v lesích velké škody. „Poničeno bylo asi 11 tisíc kubíků dřeva, z toho 2,5 tisíce kubíků v oplocené části pralesa," uvádí mluvčí.

POKRAČOVÁNÍ NA STR. 2 Vývraty už lidem v cestě na Boubín bránit nebudou

DOKONČENÍ ZE STR. 1

Zaměstnanci Správy NP Šumava museli na vrcholu Boubína opravit také poválkový chodník, který padající stromy poničily. Nový přitom stavěli loni na podzim. Zábradlí v délce asi sto metrů, které museli rovněž vyměnit, nově instalovali dokonce letos na jaře.
V současné době je tak Boubín přístupný jak od Kubovy Huti nebo od Včelné pod Boubínem, tak i z Vimperku. „Zákaz vstupu nadále platí na modré turistické značce směrem od Idiny pily kolem Boubínského jezírka až k rozcestníku Na Křížkách. Přístupná není ani Naučná stezka Boubínský prales a také zelená turistická značka od rozcestí Na Křížkách k jádru Boubínského pralesa," uvedla dále mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Poškozené dříví ze zpřístupněných tras zatím čeká na odvoz podél cest. „S jejich zpracováním teprve začneme. Předpokládám, že v rezervaci vytěžíme přibližně osm tisíc kubíků dřeva, další tři kubíky pak zůstanou v lese bez dalšího zásahu. O dalším postupu jednáme s ochránci přírody," dodává ředitel Lesního závodu Boubín Jaromír Kříha.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 65%

Vítr: 11.27 km/h

  • 19 Čec 2018 24°C 16°C
  • 20 Čec 2018 25°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby