Přihlásit

Boubín už je otevřený (5plus2)

BOUBÍN / Čtyři z pěti cest jsou volné, poválkové chodníky opravené i se zábradlím, cestě na Boubín už nic nebrání. Jeden z nejnavštěvovanějších šumavských vrcholů tak zřejmě ani letos nepřijde o tradiční novoroční výstup, který každoročně láká stovky, ne-li tisíce lidí. „Jsme rádi i kvůli tomu, že v tomto období začíná být Boubín vyhledávaným místem pro řadu fotografů, jelikož je z něj jeden z nejlepších výhledů na Alpy. Musím vyzdvihnout zásluhy státního podniku Lesy ČR, který s vědomím velké navštěvovanosti Boubína pracoval velmi rychle," pochválil kolegy mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.
Zákaz vstupu do celé Národní přírodní rezervace Boubín, který potvrdil Městský úřad ve Vimperku, měl přitom trvat od 10. listopadu až do 10. února příštího roku. „Cesty se nám ale dařilo rychle zpřístupňovat a čtyři z pěti tras vedoucích na vrchol Boubína jsou od začátku prosince znovu přístupné," potvrzuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Zatímco v jiných částech Šumavy vichřice Herwart na konci října neměla tak ničivou sílu jako třeba bouře z 19. srpna, která pustošila hlavně lesy na Stožecku, na Boubíně napáchala v lesích velké škody. „Poničeno bylo asi 11 tisíc kubíků dřeva, z toho 2,5 tisíce kubíků v oplocené části pralesa," uvádí mluvčí.

POKRAČOVÁNÍ NA STR. 2 Vývraty už lidem v cestě na Boubín bránit nebudou

DOKONČENÍ ZE STR. 1

Zaměstnanci Správy NP Šumava museli na vrcholu Boubína opravit také poválkový chodník, který padající stromy poničily. Nový přitom stavěli loni na podzim. Zábradlí v délce asi sto metrů, které museli rovněž vyměnit, nově instalovali dokonce letos na jaře.
V současné době je tak Boubín přístupný jak od Kubovy Huti nebo od Včelné pod Boubínem, tak i z Vimperku. „Zákaz vstupu nadále platí na modré turistické značce směrem od Idiny pily kolem Boubínského jezírka až k rozcestníku Na Křížkách. Přístupná není ani Naučná stezka Boubínský prales a také zelená turistická značka od rozcestí Na Křížkách k jádru Boubínského pralesa," uvedla dále mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Poškozené dříví ze zpřístupněných tras zatím čeká na odvoz podél cest. „S jejich zpracováním teprve začneme. Předpokládám, že v rezervaci vytěžíme přibližně osm tisíc kubíků dřeva, další tři kubíky pak zůstanou v lese bez dalšího zásahu. O dalším postupu jednáme s ochránci přírody," dodává ředitel Lesního závodu Boubín Jaromír Kříha.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál
LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

Lesnictví

Podpisem posledních dvou smluv uzavřel v úterý 9. 1. státní podnik Lesy České republiky (LČR) třímiliardový lesnický tendr 2018+. Z 52 územních jednotek bylo podepsáno...

Čti dál

-3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 95%

Vítr: 6.44 km/h

  • 22 Led 2018 0°C -3°C
  • 23 Led 2018 3°C -1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC

Naše další weby