Přihlásit

Borovice-kleč do Jeseníků nepatří (ČT 1)

Autor: Andrea Švubová
Moderátor: Martin Musial
Relace: Report

Moderátor
Borovice-kleč do Jeseníků nepatří, takový je výsledek vědecké studie, která zkoumá vliv dřeviny na horské biotopy. Dvacítka odborníků na ní pracovala tři roky. Shodli se na tom, že kleč ohrožuje jedinečnou přírodu nejvyššího moravského pohoří.

Autor
Kleč zarůstá téměř pětinu území nejvyšších bezlesých partií v Jeseníkách - zhruba 200 hektarů. Nepůvodní dřevinu zde lidé vysazovali od konce 19. století za účelem ochrany před erozí a lavinami. Odborná studie ale říká: Kleč vytěsňuje vzácné rostliny i živočichy.

Jindřich Chlapek, zástupce vedoucího Správy CHKO Jeseníky:
Jedná se o druhy, které např. na Moravě se vyskytují pouze v těch nejvyšších polohách Jeseníků, v tom alpinském stupni. Podobné druhy najdeme i v Krkonoších a svým způsobem ty biotopy jesenické jsou unikátní ve středoevropském nebo i v evropském měřítku.

Autor
Ochránci přírody chtějí, aby se původní biotop v nejvyšších moravských horách obnovil. Věří, že výsledky studie ovlivní i postoj lesníků. Ti totiž redukci porostů v posledních letech bránili. Největší překážkou je lesní zákon.

Telefonicky Jan Musil, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Olomouc:
Brání tomu ta skutečnost, že tyto lesy jsou řazeny mezi lesy ochranné, tzn. že les ochranný má chránit. No a to, ta těžba, jak je navržená orgánem ochrany přírody, tyto lesy nechrání.

Jindřich Chlapek, zástupce vedoucího Správy CHKO Jeseníky:
Tato studie přináší natolik komplexní a ucelený podklad a argumenty pro vyřezávání kleče, že si nedovedu představit, že by nám Lesy ČR mohly nadále ve snahách alespoň někde kleč odstraňovat bránit.

Jaromír Latner, vedoucí Lesní správy Jeseník:
Velkoplošně bez následné obnovy mi to připadá velkým hazardem, protože může dojít k lokální bouřce a může dojít k následné erozi.

Autor
Naposledy se nepůvodní kleč vyřezávala před třemi lety, už v příštím roce ji ale chtějí ochránci přírody začít odstraňovat v oblasti Keprníku a Malého Dědu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled na současnou mimořádnou...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby