Přihlásit

Borovice-kleč do Jeseníků nepatří (ČT 1)

Autor: Andrea Švubová
Moderátor: Martin Musial
Relace: Report

Moderátor
Borovice-kleč do Jeseníků nepatří, takový je výsledek vědecké studie, která zkoumá vliv dřeviny na horské biotopy. Dvacítka odborníků na ní pracovala tři roky. Shodli se na tom, že kleč ohrožuje jedinečnou přírodu nejvyššího moravského pohoří.

Autor
Kleč zarůstá téměř pětinu území nejvyšších bezlesých partií v Jeseníkách - zhruba 200 hektarů. Nepůvodní dřevinu zde lidé vysazovali od konce 19. století za účelem ochrany před erozí a lavinami. Odborná studie ale říká: Kleč vytěsňuje vzácné rostliny i živočichy.

Jindřich Chlapek, zástupce vedoucího Správy CHKO Jeseníky:
Jedná se o druhy, které např. na Moravě se vyskytují pouze v těch nejvyšších polohách Jeseníků, v tom alpinském stupni. Podobné druhy najdeme i v Krkonoších a svým způsobem ty biotopy jesenické jsou unikátní ve středoevropském nebo i v evropském měřítku.

Autor
Ochránci přírody chtějí, aby se původní biotop v nejvyšších moravských horách obnovil. Věří, že výsledky studie ovlivní i postoj lesníků. Ti totiž redukci porostů v posledních letech bránili. Největší překážkou je lesní zákon.

Telefonicky Jan Musil, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Olomouc:
Brání tomu ta skutečnost, že tyto lesy jsou řazeny mezi lesy ochranné, tzn. že les ochranný má chránit. No a to, ta těžba, jak je navržená orgánem ochrany přírody, tyto lesy nechrání.

Jindřich Chlapek, zástupce vedoucího Správy CHKO Jeseníky:
Tato studie přináší natolik komplexní a ucelený podklad a argumenty pro vyřezávání kleče, že si nedovedu představit, že by nám Lesy ČR mohly nadále ve snahách alespoň někde kleč odstraňovat bránit.

Jaromír Latner, vedoucí Lesní správy Jeseník:
Velkoplošně bez následné obnovy mi to připadá velkým hazardem, protože může dojít k lokální bouřce a může dojít k následné erozi.

Autor
Naposledy se nepůvodní kleč vyřezávala před třemi lety, už v příštím roce ji ale chtějí ochránci přírody začít odstraňovat v oblasti Keprníku a Malého Dědu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby