logo Silvarium tisk

Desítky tisíc borovic usychají. Stromy, kterým se za normálních okolností na rozdíl od jiných dřevin daří i v suchých a písčitých půdách, se paradoxně staly jednou z prvních obětí několikaletého sucha, které sužuje Česko.

„Poškozena suchem může být už zhruba pětina borovic," odhaduje Luboš Úradníček z Mendelovy univerzity. Rezavých korun uprostřed lesa přitom bude podle odborníků s největší pravděpodobností dále přibývat.

„Aktuálně nejvíce poškozená je oblast Třebíčska, ale suché stromy se objevují ve většině oblastí, kde jsou borovice v lesích zastoupeny," říká Eva Jouklová z Lesů České republiky. Značně poškozeny jsou však borové lesy v Polabí nebo na Znojemsku. Kořeny jsou na suchu

Borovicím paradoxně ubližuje vlastnost, která jim za běžných okolností dává konkurenční výhodu. Díky dlouhým kořenům čerpají vodu z větší hloubky, a tak jim běžné sucho, kdy voda chybí na povrchu, neublíží. Zdánlivě hůře jsou na tom smrky, jejichž kořenový systém se ve srovnání s borovicí rozrůstá těsně pod povrchem.

Jenže to funguje jen do té doby, než půda vyschne do hloubky, jako se to stalo během posledních let u nás. Hladina spodních vod je pod normálem na celém území České republiky.

„Mimořádně podnormální stav, kdy je hladina vody v mělkých vrtech na padesáti procentech průměru, registrujeme ve východních a jižních Čechách a na jižní a střední Moravě," říká klimatolog Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.

Za dobu, kdy se u nás hladina podzemních vod sleduje, nikdy tak nízko nebyla. „Ne že by nebyly suché roky, byla mezi nimi sedmi- až osmiletá prodleva, kdy se hladina stačila obnovit. Tento interval se teď ale zkrátil," říká Martin Možný.

Celý článek je k dispozici v digitálním vydání MF DNES

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě