logo Silvarium tisk

Postupující kůrovcová kalamita odhalila také jedno české specifikum, které brání účinnějšímu boji s lýkožroutem a rychlé obnově lesů – v České republice vlastní les statisíce lidí. Část z nich se ale o něj vůbec nestará, nebo dokonce neví, kde jejich lesní majetek leží. To podle odborníků komplikuje jak zásahy proti kůrovci, tak údržbu lesních pozemků obecně.

O tom, na jak malé části je v Česku rozdrobena výměra lesní půdy v soukromém vlastnictví, svědčí jednoduchá statistika, kterou zpracovala Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze. Nadpoloviční většinu českých lesů (53,18 %) podle ní vlastní stát, dalších 28 % právnické osoby, tedy například církev, firmy či zemědělské společnosti. Zbytek (17,8 %) je rozdělen mezi 350 450 fyzických osob, z nichž celé třetině patří les menší než 0,1 hektaru. Dalším 105 000 vlastníků pak náleží lesní půda do poloviny hektaru. Jinými slovy: statisíce lidí v Česku se mohou pochlubit tím, že jim patří několik desítek, maximálně stovek stromů v lese. Nějaký les, byť třeba jen o velikosti 30 krát 30 metrů, vlastní v průměru každý 26. Čech.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+10 # Starý 2020-02-25 10:47
Páni chytráci, vážení experti dnes po třech-pěti letech za vše může malý vlastník???
Kolik jste vypěstovali za život lesů a to od píky,,,???
Jsem malý vlastník, od velkých sousedů kde sleduji stav mi přilétlo v r. 2017 cca do 15m3 kůrovce, vše včas zpracováno. U zmíněných velkých sousedů včetně LČR nezpracováno cca 3000-5000 NT a následně během r. 2018 za celý rok vylétlo cca 50000 - 80 000 m3 (rozdíl závisí na poloměru okruhu - mluvím o okruhu v poloměru 5-8 km vzduchem, rok 2019 nebudu popisovat a zkáza lesa byla dovršena. Až v r. 2019 - konec roku mám kůrovce v lese.
+2 # schutzmeister@iex.cz 2020-02-25 11:23
A tu ho vidíte, soukromníka ! :lol:
Zatímco státní "správný hospodář" s kůrovcem dávno zatočil a má v "lese" už jen pařezy a sterilní souše, soukromník i po pěti letech stále množí kůrovce ! 8)
Pravda ovšem je, že, aspoň u nás, některé pozemky stále "vlastní" splynovaní židé a "Heim is Reich" spoluobčané. Nemluvě o dvaceti spoluvlastnících či exekucích.
Kdo nehospodaří, měl by prodat. Nejlíp i stát.
Kdyby to nebyli pozemky lesní, ale zemědělské, měl by stát velký "státní statek" ? Už víme, jak tohle funguje. A v lese to je jiné ?
+7 # Starý 2020-02-25 12:22
Ano, ano, udržet s obrovským nákladem svých pár desítek kubíků smrku při okolním náletu z cca 180 000 kubíků po tři roky nelze a to se může malý vlastník na hlavu stavět a ani profese nepomůže.....
No dnes když nejsou prostředky na těžbu a skladování o prodeji ani nemluvím, tak je největší škůdce ....

Akorát nevím, kdo ten šrumec zastaví.....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě