Přihlásit

Boj s kůrovcem 21. 8. (ČT 1)

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
Více než 20 dobrovolníků se ve městě Albrechticích na Bruntálsku zapojilo do boje s kůrovcem. Město hospodaří na 290 hektarech lesa více než polovina byla zasažena invazí brouka museli tady vytěžit 42 000 kubíků napadeného dřeva. Teď se Albrechtičky snaží lesy obnovit pomocí nové metody.

Antonín KAŇOK, redaktor
Lesy v okolí Města Albrechtice pokud otcové kalamitě. Právě tady dobrovolníci z hnutí Duha. Vysévají semena nových stromů.

Jiří BENEŠ, koordinátor Týdnu pro les
Zapisujeme větve říct, že změnami které, které jezdily na podzim opadnou na jaře na jaře vzniknou nové malé.

Jaroslav HERMAN, správce lesa
Česko břízu sejeme na velký kalamitní plochy. Následně i podceňujeme a ta řízená plní funkci krytu toho cílového porostů to jsou buky duby smrkymodříny až do nějakých 30 let věku.

Antonín KAŇOK, redaktor
Podle odborníků je právě bříza pro takové zalesnění vhodná. Její vysoká odolnost rychlý růst zajistí cílovým dřevinám vhodné mikroklima k růstu. Aktivisté hnutí podporují iniciativu k novele lesního zákona, kdyby byl zahrnut větší podíl listnatých dřevin, aby se omezily holoseče a zabránilo se pokusu semenáčků přemnoženou zvěří.

Jiří BENEŠ, koordinátor Týdnu pro les
Tady máme před sebou břízu, která do do této velikosti mohla odrůd mimo jiné, protože na ni působila zvěř to znamená ne ožírají.

Vojtěch BÍLÝ, mluvčí, Ministerstvo zemědělství
Aktuálně připravujeme změnu vyhlášky tak, abychom myslivcům dali možnost výrazně snížit, aby dveře shodujeme také v tom, že chceme zajistit druhově pestré odolné lehce do budoucna slyšíme nicméně minimálně o povinném podílu listnáčů, kdy my chceme nechat možnost přizpůsobit skladbu lesa dané lokalitě, zatímco hnutí Duha by chtělo vyšší podíl ten povinný.

Antonín KAŇOK, redaktor
Nízkonákladový způsob zalesnění se zamlouvá i městu.

Jana MUROVÁ, starostka Albrechtic
Je to velmi přínosná akce, kdy dobrovolníci, v uvozovkách za byt stravu pomáhají při šlapání. Loňského výstavu a letos by se mají opět další holiny.

Antonín KAŇOK, redaktor
Dobrovolníci v lesích města Albrechtic letos pomohli zalesnit asi 8 ha holin a do konce týdne chtějí stihnout dalších 25.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

Komerční zpráva

Na základě výsledku proběhlého výběrového řízení Svazu výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo pro konání národní oborové výstavy dřevozpracující techniky vybráno Výstaviště Brno...

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby