logo Silvarium tisk

ZDEŇKA LOCHMANOVÁ

TACHOVSKO - Až milionové škody napáchali v posledních letech na Tachovsku chránění bobři. Vlastníci lesů to zatím neřešili, ale bobři se přemnožili a ničí stále více majetku. Chráněné zvíře kácí stromy, zaplavuje pozemky i přístupové cesty

Majitelé pozemků, kde bobři žijí, mají často oči pro pláč. Chráněné zvíře se totiž živí nejen trávou, ale i kůrou stromů a připravuje jim občas perné chvilky.

"Škody teď dáváme dohromady, počítáme poničené stromy a budeme požadovat náhrady od krajského úřadu," řekl týdeníku 5plus2 Vladimír Šístek, vedoucí lesní správy Kolowratových lesů.

"V minulých letech to nebylo v takové míře, takže jsme to neřešili, ale bobr už je rozšířený po celém našem území a problémů nadělá spoustu. Ať jde o pokácené stromy, kterými se živí, nebo o zaplavování porostů a cest."

Lesníci pak vynakládají statisícové částky za opravy. "Spravujeme podemleté cesty, a když zamrzne voda, tak občas i prasklé mostky. To vše platíme sami, kraj nám uhradí jen předčasně smýcené stromy," poznamenal Šístek. Na bobra jsou lidé krátcí

Bobr evropský je chráněný živočich a jako takovému mu lidé nesmí nijak zasahovat do jeho životního prostředí. S ochránci se lesníci přesto snaží najít rozumnou cestu, jak následky působení bobrů alespoň v malé míře odstraňovat.

"Ochránci přírody nám povolují například likvidaci některých takzvaných potravních hrází, kde bobři nežijí. To nás ale také stojí peníze, které nám nikdo nedá," dodal Vladimír Šístek.

Podle Jiřího Kadery z oddělení ochrany krajiny ČL správy Chráněné krajinné oblasti Český les bude problémů mezi bobrem a člověkem v budoucnu nejspíš jen přibývat, bobrům se totiž v přírodě daří. "Životní prostory, které mohou bobři v Českém lese obývat, už jsou víceméně naplněny a mladí jedinci, kteří zakládají rodiny, se posouvají dál na Plzeň a Prahu. To, že škody narůstají, je pak způsobeno tím, že přes léto se hodně živí trávou, na zimu pak zpevňují hráze a připravují obydlí, zlikvidují přitom více stromů," řekl Kadera a dodal, že jejich činnost je na podzim prostě více vidět. "Likvidaci jejich hrází povolujeme jen v místech, kde hrozí nějaká velká škoda na infrastruktuře, na cestách a silnicích."

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě