logo Silvarium tisk

Ekonomika

BRUSEL/BRDO -Vědecký výbor Evropské agentury pro životní prostředí (EEA)doporučil pozastavit plán dosáhnout do roku 2020 desetiprocentní podíl biopaliv v pohonných hmotách a vyzval k vypracování souhrnné studie o rizicích a přínosech biopaliv pro životní prostředí.


Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas však o víkendu zprávu EEA bagatelizoval a prohlásil,že cíl EU má nadále jeho podporu. Vědecký výbor,složený z 20 nezávislých vědců z 15 zemí EU,vyjádřil znepokojení nad nežádoucími dopady šíření biopaliv,vyráběných zejména ze zemědělských plodin. Ve své zprávě zpochybnil význam biopaliv první generace (ze zemědělských plodin)pro úspory fosilních paliv a snižování emisí skleníkových plynů a naznačil,že biomasa by se spíšměla využívat k topení a výrobě elektřiny než k pohonu automobilů.


Výbor EEA dodal,že EU bez dalšího narušení životního prostředí nebude mít dostatek orné půdy,s níž by desetiprocentní cíl mohla splnit; z vlastních zdrojů pak plánovanou spotřebu nepokryje ani v případě,že by využívala druhé generace biopaliv (z biologického odpadu,travin nebo dřevin).»Důsledkem intenzifikace produkce biopaliv tak bude zvýšený tlak na půdu,,vodu a biodiverzitu,«uvedla EEA. Splnění desetiprocentního cíle bude tedy vyžadovat vysoké objemy dovozů. Zde však EEA poukazuje na ničivý dopad,který má produkce biopaliv již nyní na deštné pralesy.


Přehnaně ambiciózní cíl deseti procent biopaliv je experiment,jehož nezamýšlené dopady je těžké předpovídat a kontrolovat,«uzavírá výbor. Doporučil proto tento cíl pozastavit,dokud nebude vypracována souhrnná studie;v případě,že nebude možné zaručit udržitelnost produkce,bude nutné stanovit nový a mírnějšší cíl, uvedl výbor. Komisař Dimas se nicméně do-mnívá,že EU může svůj cíl pro biopaliva splnit, aniž to přispěje k růstu cen potravin a poškozování deštných pralesů.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě