logo Silvarium tisk

Nestíháte dělat dobré skutky? Zkuste sázet stromy. Anebo je za sebe nechte vysadit někoho jiného. V Česku máme sice lesních porostů dostatek, ale není les jako les. Ty takzvaně jednodruhové, většinou čistě smrkové nebo borové, jsou totiž ohroženy hned z několika důvodů. Častěji podléhají škůdcům, mají celkově slabší imunitu; jsou to v podstatě mrtvé lesy. Pokud se navíc nenacházejí v chráněné krajinné oblasti, je jejich „léčba" obtížněji financovatelná. Někdy je tedy potřeba zasáhnout i mimo chráněná území a začít do těchto monokulturních lesů vracet život.

Do monokulturních lesů Ralské pahorkatiny začínají – díky spolupráci značky Yves Rocher s českou neziskovkou Čmelák – přibývat stromy, které tu kdysi přirozeně rostly.
Do roku 2020 by se jich do lesů kolem Ralska mělo vrátit přesně 100 000. Na jejich vysazování se může podílet v podstatě kdokoliv, i když to má do lesa daleko. „V Yves Rocher dáváme možnosti každému, kdo má chuť přispět. Zapojit se do aktivit, kterými vracíme přírodě, co nám dává, lze jednoduchým způsobem. Za každý zakoupený produkt s logem I love my planet je vysazen jeden strom," upřesňuje Miroslav Kubricht, generální ředitel Yves Rocher Česká republika a Slovensko. „S každým takto označeným produktem, který třeba koupíte někomu jako dárek, zároveň darujete i zasazený strom," dodává.
Česká republika se k iniciativě Sázejme pro planetu (doposud bylo díky ní vysázeno už více než 70 miliónů stromů) připojila v roce 2014, v roce 2016 pak dokončila s podporou Nadace Yves Rocher první fázi projektu v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, kde bylo vysázeno prvních 100 000 stromů.
Celosvětová aktivita francouzské nadace vznikla z iniciativy syna zakladatele značky Yves Rocher. Jacques Rocher z ní učinil jeden ze svých životních projektů s cílem chránit rostlinnou biodiverzitu a zanechávat pozitivní stopu na nejrůznějších místech planety. Třeba právě v Ralsku, kde česká neziskovka působí. „Naším hlavním posláním je obnova harmonických vztahů mezi člověkem a přírodou a vytváření příležitostí pro ty, kdo se chtějí aktivně podílet na podobě místa, kde žijí," popisuje práci neziskovky ředitelka Čmeláku Daniela Fialová. „Spolupráce s Yves Rocher má tedy i důležitý sociální a ekovýchovný rozměr," doplňuje Fialová s odůvodněním, že na výsadbách se budou podílet nejen místní živnostníci, ale i dobrovolníci. Lesy v Ralské pahorkatině by tak v příštích letech měly projít zásadní proměnou. Objevit by se znovu mohly i některé vymizelé živočišné druhy – třeba netopýr velkouchý.
A podílet se na tom můžete i vy.

Komentáře  

+8 # najše 2018-03-16 10:04
Kampak to asi vysází naši zelení kolegové ? Na holiny, nebo do porostu?

Ale jo, mějme radost, že se sází a jakvidět nemusí to být v konfliktu s nerušeným vývojem biodiverzity. To například u nás na Šumavě vymínili už před lety výjimku z doby na zalesnění ze 2 na 30 let, aby se prý biodiverzita řízeným sázením nepokakala :D :lol:
Ve skutečnosti šlo spíš o "úsporu" peněz, ale mluvit se o tom vzhledem k politické korektnosti nemůže :sad:
+9 # zelení hájové 2018-03-15 12:24
v přepočtu cca 1% PLOCHY RALSKA do roku 2020, jen aby to nevyděsilo vlka co tu zkrotnul :o

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě