Přihlásit

Až 100 000 kubíků dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě vytěží lesy města Brna (ČT 1)

Ivana BÁRTOVÁ, moderátorka
Až 100 000 kubíků dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě vytěží lesy města Brna. Původně to přitom mělo být o polovinu míň. Lýkožrout napadl smrkové porosty hlavně na Blanensku a Brněnsku. Holé plochy lesníci snaží co nejdříve plnit mladou výsadbou. Sazenic listnatých stromů je ale kvůli kalamitě nedostatek, naopak jehličnany se nedaří udat.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Ještě loni tady byl hustý les, teď je tu víc holin nebo uschlých smrků. Právě okolí Deblína zpustošil kůrovec nejvíc z celé správy lesů města Brna. I dnes tady šli k zemi desítky stromů, ačkoliv na první pohled vypadají zdravě.

Jiří NESHYBA, ředitel, Lesy města Brna
Jsou to stromy, které jsou teď momentálně čerstvě /nesrozumitelné/ poznáte to jednoduše podle toho, že z těchto stromů začíná opadávat na zem jehličí, když se podíváte na platu stromů tak zde uvidíte spoustu pilinek, to jsou vlastně z těch závratů, které jsou po celé délce toho kmene.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Ministerstvo zemědělství přesto tuto lokalitu nezahrnulo mezi nejvíc postižené v zemi. Neplatí tady tak úlevy jako delší lhůta na zalesnění nebo možnost dovést sazenice z jiných částí republiky.

Václav LIDICKÝ, ředitel
Dostáváme k dispozici 2 sady z různých družicových systémů. Další podklady jsou mapy sucha, mapy potenciálního ohrožení smrkových porostů.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Rajóny se znovu rozšíří v říjnu. Bez ohledu na výsledek budou lesníci Deblín holiny plnit co nejdříve po jejich vzniku.

Jiří NESHYBA, ředitel, Lesy města Brna
Tady jsme na ploše, kde máme zasazenou lípu. Se nám tady v tomto místě /nesrozumitelné/ douglaska, kterou vidíme zde vedle a vznikne tady krásná směsice.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Na změnu poptávky se už od loňska musí adaptovat i tady ve školkách lesů města Brna. Zatímco dříve tady jehličnany a listnáče pěstovali v poměru 50 na 50, dnes tvoří až 70 % listnaté druhy.

Zdeněk HRADECKÝ, vedoucí, Lesní školky pod Babím lomem
Co držím tady v ruce, tak to je Severáček dubový. Úplně výsadby schopný, který byl nasetý do buňky v průběhu měsíce března a již teďka vlastně na konci vegetační sezóny v září už můžeme vysazovat.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Intenzivní metodou tady jen letos připravili 100 000 dubů a 20 000 buků. Půjdou na dračku. Naopak o tyto pětileté smrky zájem není.

Zdeněk HRADECKÝ, vedoucí, Lesní školky pod Babím lomem
A pokud se nevysází teď na podzim nebo příští rok, tak už přeroste a zas nastanou prostě ztráty.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor
Proto je nejspíš brněnští lesníci použijí do smíšených porostů až čas ukáže, jak dlouho po kalamitě vydrží. Ondřej Šimeček Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

Komerční zpráva

Na základě výsledku proběhlého výběrového řízení Svazu výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo pro konání národní oborové výstavy dřevozpracující techniky vybráno Výstaviště Brno...

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby