logo Silvarium tisk

Hodonín – Ještě týden mohou podávat své závazné nabídky zájemci o koupi areálu bývalého překližkového gigantu, hodonínské Plomy. Dříve jeden z největších podniků v okrese, který už v roce 2013 poslal soud do konkurzu, zaměstnával na osm set lidí.
Hodnota majetku firmy přesahovala i s vybavením podle znaleckých posudků dvě stě milionů korun. „Na základě pokynů zajištěného věřitele, souhlasu ostatních členů věřitelského výboru a soudu jsem zahájila výběrové řízení na prodej areálu v Hodoníně. Tedy souboru movitých a nemovitých věcí," uvedla insolvenční správkyně Plomy Ivana Rychnovská.
Každý ze zájemců, který podává nabídku, má povinnost složit milionovou kauci. Podle informací uvedených v insolvenčním rejstříku, na které poukázal jeden z věřitelů, ocenil loni v září znalecký posudek nemovitosti na více než sto třicet milionů a movité věci na třiaosmdesát milionů korun.
I když radní mají v programovém prohlášení přispění k oživení areálu Plomy, neznamená to jeho koupi. „Do prodeje nemůžeme aktivně vstupovat, na koupi rozhodně nemáme peníze. Chceme ale spolupracovat s někým, kdo je má," sdělil hodonínský starosta Milan Lúčka.
Radnice se podle něj o areál zajímá proto, aby se mohla podílet na rozhodnutí, co v něm bude. „V této průmyslové zóně je rozhodně rozumnější, aby tam pokračovala nějaká výroba. Myslím si ale, že za cenu sto pětatřiceti milionů je areál neprodejný," doplnil starosta.
Podle jeho kolegy z radnice, místostarosty Vítězslava Krabičky, ani nejde o to, aby mělo město areál ve vlastnictví. „Spíše o to, abychom mohli následně jednat se strategickým investorem, a nastínit mu naše plány tak, aby objekty sloužily i obyvatelům města," doplnil místostarosta. Pro Plomu byl osudný především začátek tohoto desetiletí, kdy se nedokázala vyrovnat s levnou konkurencí jehličnatých překližek z Brazílie a Číny. I přes přechod na bukový materiál se její situace dále zhoršovala kvůli ztrátám odbytišť v Německu a státech Beneluxu.
Do insolvence podnik upadl v srpnu 2012. Jeho dluhy postupně narůstaly do řádů stovek milionů korun. Po obtížných jednáních s dlužníky následoval konkurz, který vyhlásil soudce až na druhý pokus. Některé pohledávky se doposud prošetřují.

Dřevařský průmysl má přitom na západě Hodonína tradici. „Okolo roku 1900 byla v této od centra relativně vzdálené části města skládka dřeva a pila. V roce 1907 se rozhodl její majitel Adolf Kohn dřevo nejen prodávat, ale také částečně zpracovávat," přiblížil znalec hodonínské historie Antonín Kučera. Tehdy zahájil Kohn i výrobu parket. Ta skončila v roce 1928, kdy se přešlo na překližky a laťovky. O čtyři roky později spadla Kohnova pila do konkurzu a ještě před válkou se dostala do koncernu Ringhoffer­Tatra. Tatra se fabrice často říkalo až do ukončení provozu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě