logo Silvarium tisk

Tomáš ŠPONAR, moderátor
--------------------
Amazonský prales, zdroj celých 20 % veškerého kyslíku. Brazilský soud nedávno, navzdory protestům ochránců přírody, potvrdil úlevy v zákoně na ochranu tohoto zeleného bohatství. Farmářům odpustil nelegální kácení a dal jim k dispozici větší plochu, na které mohou operovat. Pro jedny hospodářský pokrok, pro druhé cesta ke zkáze.

Nikola TENEVOVÁ, redaktorka
--------------------
Pod modrým nebem nekonečný zelený prales. Alespoň na první pohled. Ten druhý je výrazně znepokojivější. Brazílie, kde plíce planety dýchají v největší míře, s nelegálním kácením a vypalováním bojuje dlouhé roky. Zatím poslední rána ekologům přišla z tamního Nejvyššího soudu. Ten schválil kontroverzní změny v zákoně na ochranu lesa.

Paulo ADARIO, Greenpeace, Brazílie
--------------------
Rozhodnutí soudu dává prostor nelegálnosti a posiluje ji.

Nikola TENEVOVÁ, redaktorka
--------------------
Doteď majitelé pozemků v Amazonii museli ze zákona nechat část půdy zalesněné. Někdy až z 80 %. To teď přestává platit. Farmáři tak budou moct nově operovat na území asi o velikosti Itálie. Změny navíc přinesly amnestii nelegálním těžařům. Ty, co neoprávněně vysekali část lesa před rokem 2008, už nestihne pokuta ani povinnost stromy znovu vysadit. Ochranáři viní silné farmářské lobby, ve kterém se točí sta miliony dolarů.

Paulo ADARIO, Greenpeace, Brazílie
--------------------
Konečně schválili zákon vymyšlený jimi (farmáři) a jim šitý na míru. V tomto případě byl ekologický sektor v Brazílii poražen tím zemědělským.

Nikola TENEVOVÁ, redaktorka
--------------------
Farmáři se brání. Mluví o rozumném kompromisu mezi ochranou životního prostředí a nutným pokrokem v klíčovém sektoru brazilského hospodářství. Chtějí pracovat bez zátěže prohřešků z minulosti. Upozorňují na to, že v posledním roce míra odlesňování výrazně klesla. Pořád se ale mluví o skoro 7 tisících kilometrech čtverečních.

Pavel KINDLMANN, Ústav pro životní prostředí
--------------------
Představy o tom, že kompromisu mezi ochranou přírody a ekonomickým růstem dosáhneme tím, že se vykácejí pralesy, jsou úplně naivní. Moderní člověk v kulturní zemi velice dobře ví, že nejlepším zúročením tý divoký přírody je to, že ji ponecháme samu o sobě. Protože ona nám to zase může vrátit tím, že nám třeba někdy v budoucnu poskytne léky z rostlin, který by jinak vyhynuly. A tohle to bysme měli radit nejenom Brazilcům, ale především uplatňovat i u nás, třeba na Šumavě.

Nikola TENEVOVÁ, redaktorka
--------------------
Velikost zalesněného území navíc přímo souvisí s počtem rostlin i zvířat, které v oblasti žijí. Právě Amazonie je druhově vůbec nejbohatší a stále ukrývá řadu vědci nepojmenovaných tajemství. Nikola Tenevová, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě