Přihlásit

Aleš Erber: Příčiny apokalypsy v českých lesích (ekolist.cz)

Naše lesy jsou právem národním bohatstvím. Dnes však lesy mizí rychlostí, jaká tu zřejmě nebyla od počátku lidských dějin. Rozhodně tuto situaci nezažila dosud žádná generace lesníků. Jde opravdu o katastrofu.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+11 # schutzmeister@iex.cz 2018-11-28 12:44
Největší "perla" článku je, že malým vlastníkům kalamita vyhovuje, jelikož mají aspoň palivové dřevo.
Akorát říkal kamarád, že má dědulu vedle svýho lesa, se třemi hektary a 150m3 neprodejných souší.
Pane, ten se ohřeje. A to je na Šumavě, kde žádná kalamita není.
Na Moravě by neměl 150 ale 1.500m3, to by měl paliva na tři životy.
Lidi který nikdy nebyli v lese, by neměli komentovat něco, o čem nemají anung.
To je, jako kdybych já komentoval akciovou burzu. :lol:
0 # Zelené trenky 2018-11-28 18:41
Heleďte a přečetl jste si ten článek pořádně?
V článku se píše "Naopak malí vlastníci lesů, kteří kolikrát ani nevědí, kde mají svůj majetek a z prodeje dříví nejsou živi, suché stromy až tolik netrápí. Ba naopak, souše vnímají možná i pozitivně, protože tím mají palivové dříví." ... nevím, proč haníte tento, řekl bych, velmi povedný článek.
Vcelé republice není zatím tak závažná situace a ne všem vlastníků lesů roste jen smrk, který jde do kopru. A tonemluvím o osvětě veřejnosti, ktera nevůc netuší, co se děje.. Pan spisovatel rozhodně nepatří k odborníkům ze SVOLu, ale jeho texty jsou poměrně dost výstižné. ... Příště lépe citujte, vypadá te pak hloupě. .
-12 # Vladimír Pelíšek 2018-11-29 09:35
Ale jděte, prý "neprodejných souší"! Vždyť je krásně prodá, za 700 Kč kubík, tomu říkám výnosová dřevina! A když si počká na dubnové/květnové rojení, tak třeba i za 500 Kč / kubík. Přece nebude sázet na mizernou jedli za 1200 Kč, nebo buk za 1100 Kč za kubík. To by byl přece blázen!
Jsou to zajímavé časy. Kdyby jen ti narkomani z Hnutí DUHA, co se kdysi přivazovali k šumavským souším (bližší informace na www stránkách fiat-ekologického "Hnutí Život"), tušili, co za apokalypsu způsobí ve 400 km vzdálených Beskydech, kam kůrovec, nesen vzdušnými proudy, napršel - podchlazen na -40 st.C - z desetikilometrové výšky! Jeden z mých sousedů má dvě malé dcery (jako v pohádce), a necelých deset hektarů šedesátiletého smrkového pole. O smrkopole se vzorně stará, dokonce ho postupně přeměňuje na les, podsazuje bukem, klenem a jedlí, vzorně natírá. Měl dalekosáhlé plány: tady udělá těžbu, až půjde první dcera na vysokou školu, tady, až půjde ta druhá, tady bude těžit a prodávat, až bude první potřebovat byt... Předloni koncem léta musel shodit prvních patnáct smrků s odpadávající kůrou a ještě zelenou korunou, no a pak už to šlo rychle. K minulému týdnu byla jeho bilance následující: - shodil cca 30 stromů, prodal za 250 Kč / kubík na palivo, zbývá mu už jen poslední hektar. Podtrženo a sečteno: dcerám bude muset VŠ studium a byty hradit z jiných zdrojů - zato se ale parádně a zadarmo ohřeje!
Kdybych byl společenštější a aktivnější, seznámil bych ho s jedním "odborníkem" z ÚHÚL, který tu nedávno (v článku převzatém z LN) profesorsky vysvětloval, že smrku se sice bude vysazovat méně než dosud, ale zdaleka se bez něho neobejdeme, neb jeho ekonomice se nic nevyrovná. Teď sice načas a na některých místech vymizí z nejvyšších věkových tříd, ale mezitím dorostou nyní mladé porosty a zase bude dobře.
A co mě pobavilo nejvíc: - prý to bez smrku stejně ani nepůjde, protože pily jsou na něj postavené! Když jsem to psal já, že BRÁNĚNÍ SE RAZANTNÍ PŘEMĚNĚ DRUHOVÉ SKLADBY MÁ JEDINÝ PODSTATNÝ DŮVOD, A TÍM JSOU EKONOMICKÉ ZÁJMY PILAŘŮ, ŠKOLKAŘŮ A PODOBNÝCH LEHKOŽIVKŮ PŘISÁTÝCH NA SMRKOVÝ PRS, byl jsem zuřivě mínusován!
To je zkrátka humor, který nevymyslíš:-)
"Odborník" z ÚHÚL to nepochybně úspěšně doklepe na důchodu, zakonče svou velkolepou kariéru povzdechy typu "my tu změnu chtěli, ale ONI (bez upřesnění, koho tím myslí) nám v tom bránili". No a soused má ještě nějakých dvacet let na to, aby statky, které dcerám nasliboval, zajistil nějakým spolehlivějším způsobem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Lesnictví

Lesníci v celé republice bojují s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou. Potýkají se s nedostatkem těžebních a asanačních kapacit i s problémy s odbytem. Jen...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro Silva Bohemica, pobočného spolku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby