logo Silvarium tisk

Praha 26. září (ČTK) - Aktivisté z hnutí Limity jsme my jedou do německého Porýní okupovat prales poblíž hnědouhelného dolu Hambach. Chtějí podpořit ekologické aktivisty, kteří se snaží zabránit vykácení lesa energetickou společností RWE. Hnutí to uvedlo v dnešní tiskové zprávě. Les u Hambachu, asi 35 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem, je v Německu symbolem ochrany životního prostředí a boje proti těžbě uhlí.

Důl Hambach provozuje od roku 1978 německá firma RWE, těží v něm hnědé uhlí pro své elektrárny. Podle ekologů z původního pralesa zbylo za posledních 40 let pouze deset procent plochy. "I tu se však RWE chystá vykácet, zničit tím domov přibližně 150 chráněných druhů rostlin a živočichů a celé místo následně proměnit v obrovskou jámu," píše se ve zprávě.

Ročně se v Hambachu podle hnutí vytěží zhruba 40 milionů tun uhlí, po rozšíření dolu by se RWE dostala k další 1,7 miliardy tun. Jejich spálení by znamenalo další miliardy tun oxidu uhličitého v atmosféře a s nimi další krok směrem ke katastrofickému oteplení Země, míní hnutí.

"Žijeme v době, kdy máme jen pár let na to, abychom se vyhnuli kritickému oteplení planety o více než 1,5 stupně Celsia. Dopady změn klimatu, jako sucha, hurikány, vymírání druhů nebo povodně, jsou vidět všude kolem nás. Je nepřijatelné, aby lidé museli riskovat své životy, když chtějí zabránit dalšímu spalování fosilních paliv," uvedla Linda Fribertová z hnutí Limity jsme my.

Německá policie před dvěma týdny začala vyklízet protestní tábor v lokalitě Hambacher Forst (Hambašský les), v němž vzniklo 50 až 60 přístřešků v korunách stromů. Někteří aktivisté v nich bydlí už šest let, snaží se tím zabránit vykácení pralesa a dalšímu rozšíření uhelného dolu. Podle ekologů na místě minulý týden zemřel novinář, který dění v lese dokumentoval.

Policie začala vyklízet les na základě rozhodnutí města Kerpen, v jehož katastru lokalita leží. Příbytky v korunách stromů podle místních úřadů představují bezpečnostní riziko, neboť nemají požární schodiště a zábradlí. Podle aktivistů je to ale jen záminka. Podle RWE je těžba na území lesa nezbytná k pokrytí potřeb německých uhelných elektráren.

Les mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami, ve kterém rostou stovky let staré duby a buky a kde žijí chránění živočichově včetně netopýra velkouchého, je v Německu symbolem odporu vůči těžbě uhlí. Počátkem září na podporu německých ochránců lesa protestovaly v Praze před německým velvyslanectvím asi tři desítky lidí. Hnutí Limity jsme my kromě individuálních výjezdů organizuje peněžní a materiální sbírku na podporu lidí v Hambachu. Na konci října vypraví z Prahy speciální vlak, který poveze české i německé hnutí za klimatickou spravedlnost až do Kolína nad Rýnem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě