Přihlásit

Aktivisté devastují lesy (Reflex)

Lesáci problém s kůrovcem vyřešit umějí, jen je jim v tom bráněno. To je základní myšlenka ČLÁNKU KOMENTÁTORA ONDŘEJE TESÁRKA, který žije na venkově a problém odumírajících lesů vidí tak říkajíc „odspodu".

JE ROK 2006

V platnost vstupuje nový zákon o veřejných zakázkách. Až do roku 2009 se Lesy České republiky za nezúčastněného přihlížení protimonopolního úřadu snaží vyhnout povinnostem vyplývajícím ze zákona.
Do hry však vstupuje Evropská komise a antimonopolní úřad přestává dělat mrtvého brouka. Společnost Lesy ČR, založená na klientelistické síti starých známých a zkušených firem, je náhle nucena vypisovat na vše veřejné zakázky. Transparentnost má ale svou cenu – dramatické zdržování prací, které má negativní vliv na stav lesů.

JE ROK 2020

Teď už přihlíží celá republika, jak kůrovec požírá lesy. Pravděpodobně jsme od roku 2006 zabránili některým starým pákám dostat předem domluvené zakázky. Jakou cenu jsme ale zaplatili?
Mnozí vám řeknou, že přijatelnou. V boji proti korupci jde prý všechno stranou. Každý den na ty mrtvé stromy koukám. Bývalo pro mě nemyslitelné, aby lesáci nezvládali kůrovce v oblasti kolem mé obce. Chlapi se shodují, že za to může málo lidí a pomalá reakce.
„To máš půl napadeného hektaru, jednu stížnost nebo odvolání a jsou z toho hektary tři...," tvrdí Radek, jenž si dnes užívá volno od motorovky chlazeným lahváčem u krámu.
„A kdybychom tam naběhli a vytahali to?" ptám se.
„To prej nejde," odpovídá nevrle. Nadhazuji udičku a prohlašuji: „Letos prší, to pomůže, ne?"
„Tak se vyrojí jen třikrát místo čtyřikrát. Zastavit to nemůžeme." Vím, o čem mluví. Rodiny ze vsi se poslední roky činí. Do lesa se jezdí neustále. Les umírá. Křehký balanc lokální ekonomiky dřeva se rozpadá. Umírá rychleji, než ho lidé a lesáci dokáží zpracovávat.

ONDŘEJ TESÁREK

Celý článek najdete v Reflexu. 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby