logo Silvarium tisk

Pavel KINDLMANN, Centrum pro výzkum biodiverzity AV ČR
--------------------
Kdyby tam ta blokáda neproběhla, tak by jednoznačně došlo k zničení té lokality na Ztraceném nebo Ptačí potok, protože by nebyla jiná cesta, jakým způsobem tomu zabránit. Když to vykácíte, tak to co tady se chrání, se zničí a vy tam vysázíte nějaký nový strom, kde vznikne z toho hospodářský les, který už můžete používat na výrobu dřeva, případně zprivatizovat a vystavět tam nějaký resort uprostřed lesa nebo /nesrozumitelné/ nějakým jiným způsobem.

osoba /Zdroj: Nedej se 2011/
--------------------
Před 7 lety se do Národního parku Šumava sjeli lidé z celé republiky, aby tu zabránili nezákonnému kácení přírodně cenné lokality, což se jim z velké míry i podařilo. Tehdejší vedení parku na ně poslalo policii, která proti nim tvrdě zasáhla, přestože se následně potvrdilo, že kácení bylo nezákonné, potřebná reflexe ze strany státu dosud chybí. Také doktor Vlaším se svojí žalobou proti tehdejšímu postupu policie neuspěl. Ústavní soud jeho stížnost nedávno zamítnul.

Zuzana CANDIGLIOTA, advokátka, Liga lidských práv
--------------------
Krajský soud v Plzni nám dal opakovaně za pravdu, že policie v případě konfliktu dvou skupin nemůže přijít a zasahovat automaticky proti jedné z nich, která se jim třeba míň líbí, ale musí nejprve zjistit, na čí straně je pravda a pak teprve zasahovat.

osoba
--------------------
Nejvyšší správní soud však opakovaně rozsudek vracel zpátky s tím, že nešlo o využití práva shromažďovacího.

Zuzana CANDIGLIOTA, advokátka, Liga lidských práv
--------------------
Nesouhlasíme s tím, že nešlo o právo shromažďovací, protože o co jiného by šlo? To, že setkají lidi na protest proti něčemu, tak je evidentně shromáždění a všechny zákonné znaky shromáždění byly naplněny. Rovněž se nejednalo o žádné násilné shromáždění, takže tato ochrana měla být poskytnuta. Takže jsme podali ústavní stížnost, ale tam nám vyhověno rovněž nebylo, takže teď už zbývá jediná možnost, stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

osoba
--------------------
Zabránit kácení se dle Ústavního soudu mělo jinými prostředky. Z usnesení soudu citujeme: "V demokratickém právním státě je k tomuto účelu možné využít jiných prostředků ochrany veřejných práv či zájmů a to zejména v době, kdy je takzvaným enviromentálním spolkům a dotčené veřejnosti umožněno participovat na postupech a řízeních týkajících se ochrany přírody, což tyto subjekty hojně využívají.

Jakub HRUŠKA, předseda Stínové vědecké rady NP Šumava v roce 2011
--------------------
Tam šlo o to, jestli ty stromy padnou teď a tady a nějaké řízení, které by se tou dobou táhlo, by nemělo žádný vliv na to, co se ve skutečnosti v tom lese děje. Čili v tomto případě mi přijde ten rozsudek jako velmi právně puristický a řeknu zcela otevřeně fakt idiotský. Prostě nemůžete říkat, že věc, která se má stát během několika dnů, můžete ovlivnit řízením, které se bude táhnout několik měsíců a roků.

Pavel KINDLMANN, Centrum pro výzkum biodiverzity AV ČR
--------------------
To je jako kdybych viděl, že někdo někoho vraždí na ulici a já místo toho, abych mu šel pomoct, tak bych se sebral a odešel na policii nahlásit, že tam dochází k vraždě.

osoba
--------------------
Ta situace před těma 7 lety zdaleka jako neodpovídala standardům demokratického státu. Zejména jsem přestal respektovat principy ochrany přírody v národních parcích.

Pavel KINDLMANN, Centrum pro výzkum biodiverzity AV ČR
--------------------
Je třeba zdůraznit, že se kácelo nelegálně, protože tady došlo k porušení evropských zákonů konkrétně směrnice o stanovištích, protože vedení Národního parku nemělo naturové posouzení toho, co se stane, když kácet začnou.

osoba
--------------------
Pokud si pamatuju, bylo podáno několik trestních oznámení i podnětů na inspekci jakých jiných účinných prostředků k zastavení toho kácení mohli tehdy protestující využít?

Zuzana CANDIGLIOTA, advokátka, Liga lidských práv
--------------------
Tam jde o to, že všechny prostředky využity byly, protože pokud dochází k nějakému protiprávnímu jednání a to ještě tak závažnému jako poškozování Národního Parku, tak běžný postup je, že podáte trestní oznámení a že policie začne konat, ale v tomto případě trestní oznámení bylo a policie nekonala. Ti lidé jednali v krajní nouzi, zachraňovali hodnotu, která je i ústavně chráněná, což je životní prostředí a zároveň nebylo možné využít jiného mírnějšího prostředku, než se takto fyzicky tomu ničení postavit.

osoba
--------------------
Šetření zástupkyně ombudsmana tehdy prokázalo řadu pochybení správních orgánů a to jak správy parku tak ministerstva životního prostředí jako dozorového orgány tak inspekce životního prostředí, která věc dostatečně neprošetřila.

Mojmír VLAŠÍN, zoolog
--------------------
Už tím, že své rozhodnutí vydala víc jak 1 a půl roku od chvíle, kdy se to stalo, v některých případech i více než 2 roky, tak už tím tu svojí roli neplní. Inspekce má zasahovat okamžitě a zákon jí k tomu zmocňuje. Ona může dokonce škodlivou činnost na místě zakázat. To znamená, že inspektor přijde a řekne, zastavte.

osoba
--------------------
To se však tehdy nestalo. Inspekce sice pokutu správě parku udělila, ale až po letech. Ani protesty vědců tehdy nebyly vyslyšeny. Ti proto odešli z rady parku a založili stínovou vědeckou radu, která blokádu podpořila odbornými argumenty. Máte potřebné výjimky ze zákona?

Jan STRÁSKÝ, ředitel Správy NP Šumava /Zdroj: Nedej se 2011/
--------------------
Já mám všechny potřebné podklady k tomu, abych mohl dělat to, co dělám. Jsem přesvědčen, že kdyby tomu tak nebylo, tak už se dávno našlo dost sil, které by mi tuto činnost zakázali.

osoba
--------------------
Naturový posudek máte?

Jan STRÁSKÝ, ředitel Správy NP Šumava /Zdroj: Nedej se 2011/
--------------------
Nebyl jsem nikým poučený, jaký potřebuju další naturový posudek, zvláště proto co tam dělám.

Hana ŠANTRŮČKOVÁ, Biologické centrum AV ČR
--------------------
V právním demokratickém státě se respektuje názor vědecké komunity a znalost vědecké komunity a institucí, který se věnujou výzkumu a to se u nás mnohdy neděje a politické názory jsou nadřazovány nad vědeckou znalost a vede to potom k této situaci. My jsme tvrdili, že by se tam kácet nemělo přímo na té lokalitě jako v těch místech, kde zasahuje zonace, tam by se kácet nemělo a měla by se ochrana odehrávat v nižších partiích, v třetích zónách. Tím kácením se poškodí půda, poškodí se podrost a v podstatě potom ta omluva může být komplikovanější. Nejvíc vody zadrží organické horizonty. Ty jsou jako houba. To si můžete představit jako houbu, která saje vadu. Když ta houba chybí, tak ta voda steče, ta se nestačí vsáknout, takže ty organické horizonty jsou velice důležité pro zadržení vody v krajině a když se kácí způsobem klasickým, tak tyhle ty horizonty se poruší samozřejmě.

Jaroslav VRBA, Přírodovědecká fakulta JU
--------------------
Naše výzkumy v té době jednoznačně ukazovaly na to, že prostě by se takto postupovat nemělo v těchto cenných lokalitách a že je to cenná lokalita, to se zase vědělo, takže nakonec paradoxně tím, že tam nějaké stromy pokáceli a mohli se spočítat i letokruhy, tak se vlastně ukázalo, že jsme měli pravdu, protože prostě ty stromy, přestože byly tenké a vypadaly na 80leté smrky, tak ve skutečnosti byly třeba až dvojnásobně staré.

Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /Zdroj: Nedej se 2011/
--------------------
Přišli jsme poděkovat policii České republiky, že tady dělá svojí poctivou práci. Nepřišli jsme poděkovat těm, který tady v rámci prázdninových aktivit tady tenhle ten kus lesa devastují. Podívejte se na to, to je les, který zasadily naše matky a naši otcové před 70 lety a my jsme ho do roku 2007 obhospodařovali. Ten les byl zelenej, podívejte se, jak to vypadá, jak to vypadá dneska. Ten les nebyl zasazenej jako prales. To byl normální hospodářský les.

osoba
--------------------
Jak se později provalilo, tehdejší správa parku si k propagaci svého nezákonného postupu najala profesionální PR agenturu a zdánlivě spontánní dění bylo součástí předem promyšlené kampaně k ovlivnění veřejného mínění.

Josef FANTA
--------------------
Ti kdo si zadávají takovéhle věci, ve skutečnosti zneužívají důvěru občana a dělají z občana blbce.

osoba
--------------------
Ještě jste dál zakročili, aby se přestal šířit kůrovec do relativně zdravých porostů.

Pavel HUBENÝ, ředitel NP Šumava
--------------------
Když jsme tam viděli /nesrozumitelné/, tak jsme zjistili, že to je les, kterej vzniknul po větrný disturbanci, po vichřici v roce 1929. I tam určitě se sázelo, ale když se podíváme na ty pařezy, tak zjistíme, že zase většina těch stromů, který jsou v těhle disturbovaných celcích z roku 1929 pochází z období před rokem 1929. Takže i když ten les nevypadá pěkně, tak to byl potom jak prales. U spousty stromů, který tady na Šumavě máme, vlastně nedokážeme odhadnout, jak jsou starý, podle toho jak jsou silný, protože uvnitř může bejt tohle to husté jádro. U pařezů, který má 50 až 60 centimetrů, je průměrnej věk šumavskýho smrku 116 let. Minimální jsme zjistili 47 a maximální 547. To znamená, že u stejně tlustýho, u stejně silnýho stromu může být rozdíl 500 let.

osoba
--------------------
Díky blokádě tu zůstala většina stromů stát. Jedna třetina stromů kůrovci dokonce odolala. Brouk časem sám odezněl přesně tak, jak tehdy předpověděli entomologové.

Pavel HUBENÝ, ředitel NP Šumava
--------------------
V téhle oblasti ta gradační vlna sama ustoupila, skočila meziročně o 82 procent, takže my dneska to hodnotíme tak, že ta, že ten fenomén, kterej zastavil šíření kůrovce, nebyl ten zasahující ale byl tam silnej přírodní vliv, takže ten působil nepochybně i tady v té lokalitě. No a vidíte, že po tý gradaci to spadlo na nějakou úroveň, pak tady vidíme, dneska už tady nezasahujeme vůbec těžebně, necháváme to do zásahu, vidíte, že ty souše mírně narostly po roce 2015, ale je to prostě 300 kubíků za rok, což na tyhle ty poměry je poměrně málo, ale drží se to v nějakým takovým pozadí. Zmlazení je tam skoro neuvěřitelné. Jasně, že to není nějaká homogenní vrstva toho zmlazení. Jsou místa, kde je zmlazení řidší řekněme okolo 1000 stromků na hektar. Jsou místa, kde je velká hustota, která se pohybuje okolo 30 tisíc těch mladých stromků na hektar. Slovo mladých s rezervou, protože někdy z nich jsou hodně starý, jenom jsou prostě malý a čekaly pod tím podrostem, jak budou růst dál. Takže ten les se diferencuje, je pěknej, jeho budoucnost je podle mě už opravdu pralesní, protože i potom, i po tý gradaci tam zůstaly nějaký stromy, který jsou podrostlý jakoby rozptýlený, který dneska mají kolem 100, 150 let, takže až přijde další gradace, tak jich bude 300, takže je tam založeno na pěknej přírodní les a možná, že jsme si mohli tu akci s tou blokádou odpustit. Mohli jsme to území nechat být a když jsme chtěli zastavovat kůrovce, tak jsme měli zastavovat tam, kde ta fronta skutečně gradovala a kde to mělo nějakej efekt, to znamená severovýchodně i od toho, od téhle té, od toho místa.

osoba
--------------------
V souvislosti s blokádou je dosud otevřen také případ týkající se přiměřenosti policejního zásahu a postupu orgánů činných v trestním řízení.

Zuzana CANDIGLIOTA, advokátka, Liga lidských práv
--------------------
Před Ústavním soudem se teď projednává stížnost několika stěžovatelů, účastníkům blokády proti, kterým policie použila nepřiměřené donucovací prostředky, které podle našeho názoru dosahují absolutně zakázaného špatného zacházení.

osoba
--------------------
Jeden z policistů mi klekl na hrudník a současně se mě snažil zvednout, což doprovázel slovy, vstávejte, vstávejte. Tlačil mi nosní chrupavku do obličeje a hlavu k zemi.

osoba
--------------------
Přišli s rozbrušovačkou. Jiskry mi začaly padat na ruce, dostala jsem strach a křičela o pomoc, ale oni nepřestávali a řezali dál.

osoba
--------------------
Jeden z příslušníků mi přišlápl vlasy. Upozornil jsem ho, ale když mě zvedali, na vlasech mi stáli dál.

osoba
--------------------
Zvedali mě bolestivým hmatem za spodní čelist, nějaká žena za páskou křičela, ať přestanou a začala se modlit Otče náš. Na to policisté reagovali smíchem.

osoba
--------------------
Úderem hlavy do oblasti hlavy či krku mne srazil k zemi. Těžko se mi dýchalo.

Tereza ČERMÁKOVÁ /Zdroj: Nedej se 2016/
--------------------
Policista strhl mého tátu na zem a zakleknul ho tak, že mu zlomil žebro. Najednou si člověk uvědomuje, že z instituce, která ho tu má chránit, tak ho vlastně jako mu ubližuje, že jo.

Zuzana CANDIGLIOTA, advokátka, Liga lidských práv
--------------------
Ústavní stížnost byla podána proto, že podle našeho názoru orgány činné v trestním řízení byly nečinné nebo nedostatečně činné. Tam bylo podezření právě z nelidského a ponižujícího zacházení ze strany policistů a jediné co udělali právě GIBS a státní zastupitelství, tak zajistili, že policisté byli vyslechnuti, shromáždili důkazy ale pak tu věc neposlali před soud. V podstatě to můžu přirovnat k nějakému případu znásilnění. To může být také tvrzení proti tvrzení, ale vím o tom, že tyto případy jdou před soud, a pak když je nedostatek důkazů, tak soud sprostí toho pachatele, ale není možné, aby policejní orgán rovnou řekl, že se to nestalo. Soud má posoudit i důvěryhodnost svědků a udělat si vlastní názor o tom, jak to bylo a o tom, jestli je dostatek důkazů, ale tady v podstatě se to smetlo ze stolu ještě předtím, než se to dostalo před soud.

osoba
--------------------
10letý monitoring bez zásahového území v Národním parku Šumavu ukazuje, že příroda v parku si s nepříznivými vlivy uměla poradit sama. Apokalyptické scénáře některých lesníků a politiků se nenaplnily.

Pavel HUBENÝ, ředitel NP Šumava
--------------------
To území fantasticky reaguje, skutečně ta disturbance jak tím větrem tak kůrovcem, kterej následoval, byla jenom výměna generací, která prostě visela ve vzduchu jo. Většina těch vlastně těch nových stromků, který dneska odrůstají, vlastně vznikla ještě před tou disturbancí, takže vlastně ty otcové a matky už to osévali to území svými potomky, který vlastně tím, že sami odumřeli, dali šanci žít. Zároveň tím, že tam jsme nechali ty mrtvý stromy, tak oni se různě rozpadají, různě tam padají, vytvářejí různé struktury, různou mozaiku v tom prostoru, takže vlastně všechno běží směrem k tomu, co víme, jak asi má fungovat pro les.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě