Přihlásit

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci v celém okrese Zlín za každé odstřelené prase divoké nad 50 kg 8000 Kč, za menší kusy 4000 Kč. Od pondělí 22. ledna se do odstřelu znovu zapojí i Policie ČR.

Doporučený Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Foto: Jaroslav Vogeltanz

Myslivci jsou jediná skupina, která může zásadně a dlouhodobě snížit populaci prasat divokých, chceme je proto motivovat, aby se do lovu zapojili ještě více. Pro boj s africkým morem prasat je to naprosto zásadní," řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Od 19. ledna dostanou lovci v celém okrese Zlín za každý ulovený kus s hmotností do 50 kg 4000 Kč, za kus nad 50 kg pak 8000 Kč. Současně zůstává v platnosti i kompenzace pro uživatele honiteb za likvidaci prasat v asanačním podniku, a to ve výši 1000 Kč za sele, 2000 Kč za lončáka a 3200 Kč za dospělý kus.

Zvyšuje se i zástřelné za každé prase divoké ulovené v zóně intenzivního lovu. Nově tam lovci za každý kus dostanou 2000 Kč.

Od stejného data se zvyšuje i nálezné za uhynulá divoká prasata. V okrese Zlín bude ve výši 5000 Kč, v zóně intenzivního lovu 3000 Kč a ve zbytku republiky vzroste z dosavadních 1000 na 2000 Kč.

Do odstřelu prasat na Zlínsku se znovu zapojí i Policie ČR, speciálně proškolení policisté budou na Zlínsku působit od pondělí 22. ledna 2018.

Aktuální informace o AMP naleznete také na webu www.africkymorprasat.cz

Podle tiskové zprávy MZe (18. 1.2018), David Vaca

 

 

(0 hlasů)

Komentáře   

+2 # Pavel Boucký 2018-01-24 12:12
Svého času na LF nám v rámci výuky sám prof. Hromas přednášel, jak černá zvěř do konce 2. sv. války na českém území kromě pár kusů občas přešlých za Slovenska ve volnosti nebyla. A to by v souvislosti s jejím agresívním nástupem, problémy s ní vznikajícími a v souvislosti s AMP měl být asi i dnes cílový stav. Divočáci za plotem a spíše se snažit hledat řešení v drobné zvěři, na kterou se vzhledem k náročnosti a pracnosti chovu v podstatě rezignovala. Symbolem české myslivosti pro mne není jelen nebo kňour, ale zajíc nebo bažant.
+1 # lesmistr 2018-01-22 13:19
Pan ministr považuje podle vyjádření v mediích za nutnost snížit stávající stavy černé zvěře v ČR na 1/10. Kolik je v současné době 1/10, nevím. Odhadem 20-30.000 kusů? Bude to dostatečné pro zpomalení šíření AMP? Ano, pane ministře, je rozumný návrh! Kdo to dokáže, nevím. Zatím, věřte, jsou to informace ověřené ( nebyl jsem u toho, protože naháňky nemám rád a ani je nepořádám), jsou nadále v mnoha honitbách šetřeny velké kusy. Kňouři i bachyně. Na těchto naháňkách je to doporučováno, na některých dokonce platí zákaz.
To jsem si myslel, že to už nemůže být pravda. Jenom představa, že se AMP objeví jednoho dne, snad ne brzy ( cest zavlečení původce je přeci hned několik) u Prahy, Liberce, Chomutova... Hrůza.
To už bude skutečně pozdě.
+3 # lesmistr 2018-01-22 13:24
Pan Vogeltanz mohl udělat pro článek lepší fotografii.
Střelec na snímku, pokud skutečně míří na prase a nikoli někam za horizont, musí tu hůl zkrátit. Takhle by střelil kulové, v nejhorším případě někoho za horizontem.
+1 # vesničan 2018-01-23 15:27
No a právě zde mám veliký problém. Konečně jsem nachytal člověka konkrétního, který mi jistě rád vysvětlí , že když se rozhodne pro odchov selat, já mu nabídnu za stejnou cenu mladou bachyňku a 5letou bachnu, tak bude věřit tomu, že ta 5letá je pro jeho účel výhodnější. Jinak jsem stále přesvědčen, že starý kňour by tam měl zůstat jako poslední.
+5 # lesmistr 2018-01-24 11:20
Františku,
možná jsem nepochopil dotaz. Víte, já lovím divočáky téměř 30 roků. Fakt je, že počet mnou ulovených kusů je vysoký. Pouze 1 kus na naháňce a to ještě není jisté, zda rána smrtelná byla z mojí kulovnice. Snesly se tehdy na toho nešťastného lončáka tři rány. Černá zvěř potřebuje, pokud se má skutečně alespoň "trochu" chovat, regulovaný odlov. Hierarchii tlup naháňky zásadně rozbíjejí. Proto je nemám rád, nepořádám je a taky bych, je vysoce pravděpodobné, že bych trefil prase v běhu nebo v úprku, aby rána byla smrtelná. Nejsem cvičený a neumím to. Jenomže teď je doba, kdy se má, podle doporučení státních orgánů ( zatím ministra), snížit stav černé na 10%. To již nemůže být ani není náznak chovu, to je střílej všechno. Alespoň vynecháme plné bachyně s břichem na zem nebo dobu, kdy lze přebrat ( lov sezením) bachyně vodící. Lovit staré bachyně ( o kňourech to platí stejně), to máte samozřejmě pravdu, by a "normální" situace byl nesmysl. Pokud však je tak obrovské nebezpečí AMP, jiný způsob "lovu" než lovit všechno ( výjímky viz výše a jsou ještě otazné) všechno asi nebude účinný. Věřte, že mně osobně to je líto, ale něco musí mít přednost.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

20°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 64%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Srp 2018 32°C 16°C
  • 21 Srp 2018 30°C 17°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby