Přihlásit

Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se o kusy dovezené z Maďarska do zvěřinového závodu v Tachovské Huti v Karlovarském kraji. Nakažená těla byla zlikvidována v asanačním podniku.

Doporučený Prase divoké Tomáš Vodsloň 2010 Prase divoké

Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná zákonnou povinnost vyšetřovat na trichinely všechna divoká prasata určená k lidské spotřebě.

Infikovaní divočáci byli součástí větší zásilky zvěřiny od maďarského dodavatele. Ta obsahoval mimo jiné těla 181 divokých prasat. Všechny kusy byly, jak ukládá legislativa, podrobeny parazitologickému vyšetření. U žádného z ostatních 178 vzorků nebyl výskyt trichinel zjištěn. Všechny tři kusy o celkové váze 190 kg byly neprodleně vyřazeny ze zpracování. Veterinární inspektorka vyřazené kusy znehodnotila, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Prasata byla následně odvezena k neškodné likvidaci do asanačního podniku.

Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v  50.  letech 20. století.

Z těchto důvodů jsou v Česku povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná divoká prasata i na jatkách porážená prasata domácí a koně. V loňském roce bylo vyšetřeno více než 228.000 divokých prasat. K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka, ale stále se takové případy vyskytují. V loňském roce se jednalo o jeden případ u divokého prasete odloveného v srpnu na Liberecku.

Vyšetření ulovených prasat divokých na přítomnost trichinel hradí při vyšetřování ve státních veterinárních ústavech stát. Stačí pouze vyplnit objednávku laboratorního vyšetření a odevzdat vzorek na některém z míst, která jsou uveřejněna na internetových stránkách SVS. Není tedy žádný důvod hazardovat se zdravím a vyšetřování masa ulovených divočáků podceňovat.

 

Petr Majer
oddělení vnější komunikace SVS

Naposledy změněno: pondělí, 12 únor 2018 08:57
(0 hlasů)

Komentáře   

+5 # lesmistr 2018-02-19 12:51
Jak je dobře, že je u nás zákonná povinnost vyšetřit u každého kusu uloveného divočáka bránici na přítomnost svalovce. V Maďarsku toto chybí? Nebo to není povinnost u kusů určených k prodeji, natož k prodeji do jiné země? Nevím, zda byla na dovezených kusech ještě přítomna alespoň část bránice ( že by její vzorky byly přiloženy ke každému kusu zvlášť, to pochybuji). Bránice k vyšetření na průkaz přítomnosti svalovce není podmínka, ale svoji přednost před příčně pruhovanou svalovinou
z hlediska výskytu parazita prý má. Cena ve výkupu je u nás u některých subjektů dokonce kolem 10-15 Kč/kg ( a to po odečtení 10% na hlavu, běhy a další srážky na eventuální poškození střelou). To opravdu musela být nákupní cena hodně nízká, když se vyplatilo přivézt zvěřinu odjinud!!
V Maďarsku dosud není AMP. V Rumunsku prý už je. Jenom ta představa, že zvěřina cestuje bez kontrol mezi státy... A že by stačil jenom kousek nekontrolované zvěřiny, která by se někde cestou zkazila a někdo by ji jen tak volně pohodil, ať ji "lišky sežerou".
-8 # Kmwood 2018-02-19 11:00
Dovážet divočáci se nemusí, ale třeba existují nějaké smluvní podmínky na dovoz více druhů zvěřiny a odebrání divočáků může být podmínkou odběru i ostatních druhů.
A i kdyby, co je komu do toho, co a odkud se dováží??? Každý má svůj kšeft. Nechápu předešlý komentář.....
+9 # petv 2018-02-13 20:12
Pravděpodobně to s tou přemnožeností divokých prasat nebude tak horké, když se musí divočáci dovážet až z Maďarska. To to asi dostali zadarmo, když u nás je výkupní cena divočáků 25Kč/kg mínus srážky za střelou znehodnocenou zvěřinu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál
Zajímavosti ze stavby dřeva

Zajímavosti ze stavby dřeva

Dřevařství

Dřevo je jednou z nejvýznamnějších obnovitelných surovin. Díky svému vzhledu, snadné dostupnosti, jednoduché opracovatelnosti a jeho vlastnostem, se využívá pro široké řady aplikací. Vlastnosti dřeva...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 34%

Vítr: 28.97 km/h

  • 15 Říj 2018 21°C 12°C
  • 16 Říj 2018 21°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby