Přihlásit

Zisk LČR do konce července byl meziročně o 1,3 mld. Kč nižší

Hrubý zisk Lesů ČR do konce července činil tři miliardy korun, o 1,3 miliardy korun meziročně méně. Na konci roku by měl hrubý zisk podniku činit 3,77 miliardy korun. 8. 9. to na tiskové konferenci řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Důvodem poklesu je horší kvalita dřeva, která ovlivňuje jeho cenu. Ta letos v průměru klesla o více než 200 korun na kubický metr.

Doporučený Zisk LČR do konce července byl meziročně o 1,3 mld. Kč nižší

Letos podnik vytěžil 1,2 milionu metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem (celková nahodilá těžba do konce července představovala 2,6 mil. m3), což je meziročně přibližně čtyřikrát více. Na druhou stranu se letos lýkožrout rojil dvakrát proti loňským třem rojením. 

"Vývoj počasí v tomto roce je poměrně příznivý. Letos nečekáme tři generace kůrovců, respektive o té třetí si myslíme, že už to nestihne. S hrůzou se nyní obracíme na každou předpověď počasí, vývoj posledních dvou týdnů je poměrně nečekaný," řekl Szórád. V následujících dnech by mělo být v ČR ještě okolo 30 stupňů Celsia, což je pro množení kůrovce vhodná teplota. V příštím roce by situace podle Szóráda měla být lepší než letos. D. Szórád připomněl, že na sledování rojení kůrovců byla letos spuštěna webová aplikace Kůrovcové info.

Hospodaření v lesích letos dále ovlivňoval dlouhodobý deficit vláhy, ani během letošního poměrně deštivého léta se deficit vláhy nepodařilo zcela doplnit, i když nasycení vrstev vodou v letošním roce je lepší než v loňském roce. Chybí dvě zimy s déle trvající pokrývkou a pomalým táním sněhu. To způsobuje v některých oblastech chřadnutí a odumírání dalších porostů.

Podnik by mohl mít i lepší hospodářské výsledky, jak uvedl Szórád. Lesy ČR se ale snaží tlumit "kvalitní" průmyslovou těžbu, právě kvůli vysoké nahodilé těžbě. Podle odhadu ředitele LČR se ceny dřeva momentálně nachází na dně a očekává jejich postupný nárůst. Nyní ale registrují Lesy ČR silnější nabídku než poptávku a jsou nuceny významné objemy exportovat.  

Dalšími příčinami poklesu zisku je omezení možností čerpání dotačních prostředků či realizace některých sociálních programů (letos zaměstnáno 275 osob z úřadů práce). "Jsme ve složité situaci, kterou se nám ale daří zvládat," podotknul D. Szórád k ekonomickým výsledkům.

Stát se bude snažit podle náměstka ministra zemědělství pro sekci lesního hospodářství Patrika Mlynáře podporovat nové zpracovatelské kapacity, podrobnosti nového programu chce představit v říjnu. "Stát nebude stavět další pily. Měl by se ale zamyslet nad tím, zda chce podpořit další investice," dodal Szórád. Ministerstvo zemědělství chce do roku 2030 snížit vývoz surového dříví z Česka na polovinu. Podle posledních údajů se ho ročně vyváží kolem 6,9 milionu metrů krychlových.

Letos Lesy ČR předpokládají, že by měly státu ze svých zisků a volných peněz odvést 5,6 miliardy korun. Loni odvedly státu 8,22 miliardy korun.

red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 08 září 2016 12:43

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby