Přihlásit

Zemřel dr. Ing. Jaroslav Pospíšil

Dne 24. června 2018, tři dny před svými pětašedesátými narozeninami, zemřel v Břeclavi dr. Ing. Jaroslav Pospíšil, lesní inženýr, majitel firmy Silvajagd specializující se na výrobu oděvů pro lesníky a myslivce, náš největší znalec a sběratel historických i soudobých lesnických uniforem a duše brněnského lesnicko-mysliveckého veletrhu Silva Regina.

Doporučený Zemřel dr. Ing. Jaroslav Pospíšil

Dr. Pospíšil se narodil 27. června 1953 v Rajhradě u Brna. V letech 1968–1969 se učil na Lesnickém odborném učilišti v Lesonicích, odkud přešel na Střední lesnickou technickou školu Hranice, kde v roce 1973 maturoval. Po absolvování základní vojenské služby nastoupil do lesnického provozu k Jihomoravským státním lesům Brno (JmSL Brno) na Lesní závod Kuřim, kde pracoval v různých funkcích – jako lesník, manipulační mistr, samostatný technik výroby a samostatný, později vedoucí odborný referent podnikové ředitelství JmSL Brno. Při zaměstnání dálkově vystudoval lesní inženýrství na Lesnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně (LF VŠZ; 1977–1983) a na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy jazykovou a společensko-vědní přípravu expertů do zahraničí.    

V roce 1989 odešel na LF VŠZ a stal se odborným asistentem, posléze pracovníkem pro vědu a výzkum na Katedře světového a obecného lesnictví a myslivosti (později Ústav myslivosti). V letech 1990–1992 absolvoval na LF VŠZ čtyřsemestrální studium „Myslivost v ČSFR a v zahraničí“ a doktorandské studium (disertační práce „Vnější a vnitřní podmínky lesnické a myslivecké činnosti na historickém území Čech, Moravy a Slezska).

Krátce po sametové revoluci, již v roce 1990, se dr. Pospíšil vrhl do soukromého podnikání a založil rodinnou firmu Silvajagd. O dva roky později rozvinul spolupráci s významným evropským dodavatelem mysliveckých oděvů, obuvi a doplňků a od roku 1993 začala firma Silvajagd pracovat na vytvoření vlastního výrobního programu, ochranné známce a síti dodavatelů oblečení a obuvi pro lesníky a myslivce. Od roku 1994 se dr. Pospíšil již naplno věnoval podnikání a firmu, kde pracovala i jeho manželka Hana a synové Alexandr a Michal, vedl až do své náhlé smrti. Těžištěm podnikatelské činnosti byly státní zakázky (dodávání kompletní výstroje pro zaměstnance Lesů České republiky, s. p.) a výroba oblečení, obuvi a doplňků pro nejrůznější lesnické subjekty v České republice i v zahraničí. Jeho firma byla též autorem a dodavatelem oficiální uniformy Českomoravské myslivecké jednoty.

K velkým zájmům dr. Pospíšila patřila historie lesnictví a myslivosti, jeho rozsáhlá sbírka lesnických uniforem byla zapsána i do Guinessovy knihy rekordů. Sběratelský zájem se u něj propojil s podnikatelskou činností a své znalosti mohl uplatnit v podnikání – např. v návrzích uniforem pro soukromé lesní majetky, vycházejících z podoby historických stejnokrojů.

Dr. Pospíšil byl moravským patriotem a zajímal o genealogii a heraldiku. Sám pocházel z moravského rodu vladyků Pospíšilů Postřelmovských, od roku 1650 rytířů z Heydeldorfu (a na Heydelbergu). Do svého skonu zastával funkce zastupujícího velmistra a 1. moravského zemského mistra Královského řádu Moravských rytířů sv. Rostislava a Kolumbana.           

Od druhé poloviny 90. let se aktivně podílel na organizaci brněnského lesnického, později lesnicko-mysliveckého veletrhu Silva Regina. Byl členem výstavního výboru a měl zásadní vliv na podobu doprovodného programu, v němž nikdy nechyběly nejrůznější historické expozice, zajímavosti, vzpomínky na významné lesnické a myslivecké osobnosti, lovecké trofeje, prezentace řemesel spojených s myslivostí atd. Od roku 2015 se podobným způsobem zapojoval do příprav Národní výstavy myslivosti pořádané rovněž na výstavišti v Brně. Jeho aktivity na poli lesnicko-mysliveckého výstavnictví budou teprve doceněny.

Dr. Pospíšil odešel nečekaně, nedlouho po skončení 15. ročníku veletrhu Silva Regina, a v době příprav Národní výstavy myslivosti naplánované na květen příštího roku. Jeho milované lesnické a myslivecké výstavy v jihomoravské metropoli se budou muset obejít bez účasti jedné ze svých vůdčích osobností, což bude pro organizátory, ale i pro vystavovatele a návštěvníky velmi citelná ztráta.

David Vaca

Naposledy změněno: úterý, 26 červen 2018 17:41

(2 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby