Přihlásit

Zemřel dr. Ing. Jaroslav Pospíšil

Dne 24. června 2018, tři dny před svými pětašedesátými narozeninami, zemřel v Břeclavi dr. Ing. Jaroslav Pospíšil, lesní inženýr, majitel firmy Silvajagd specializující se na výrobu oděvů pro lesníky a myslivce, náš největší znalec a sběratel historických i soudobých lesnických uniforem a duše brněnského lesnicko-mysliveckého veletrhu Silva Regina.

Doporučený Zemřel dr. Ing. Jaroslav Pospíšil

Dr. Pospíšil se narodil 27. června 1953 v Rajhradě u Brna. V letech 1968–1969 se učil na Lesnickém odborném učilišti v Lesonicích, odkud přešel na Střední lesnickou technickou školu Hranice, kde v roce 1973 maturoval. Po absolvování základní vojenské služby nastoupil do lesnického provozu k Jihomoravským státním lesům Brno (JmSL Brno) na Lesní závod Kuřim, kde pracoval v různých funkcích – jako lesník, manipulační mistr, samostatný technik výroby a samostatný, později vedoucí odborný referent podnikové ředitelství JmSL Brno. Při zaměstnání dálkově vystudoval lesní inženýrství na Lesnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně (LF VŠZ; 1977–1983) a na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy jazykovou a společensko-vědní přípravu expertů do zahraničí.    

V roce 1989 odešel na LF VŠZ a stal se odborným asistentem, posléze pracovníkem pro vědu a výzkum na Katedře světového a obecného lesnictví a myslivosti (později Ústav myslivosti). V letech 1990–1992 absolvoval na LF VŠZ čtyřsemestrální studium „Myslivost v ČSFR a v zahraničí“ a doktorandské studium (disertační práce „Vnější a vnitřní podmínky lesnické a myslivecké činnosti na historickém území Čech, Moravy a Slezska).

Krátce po sametové revoluci, již v roce 1990, se dr. Pospíšil vrhl do soukromého podnikání a založil rodinnou firmu Silvajagd. O dva roky později rozvinul spolupráci s významným evropským dodavatelem mysliveckých oděvů, obuvi a doplňků a od roku 1993 začala firma Silvajagd pracovat na vytvoření vlastního výrobního programu, ochranné známce a síti dodavatelů oblečení a obuvi pro lesníky a myslivce. Od roku 1994 se dr. Pospíšil již naplno věnoval podnikání a firmu, kde pracovala i jeho manželka Hana a synové Alexandr a Michal, vedl až do své náhlé smrti. Těžištěm podnikatelské činnosti byly státní zakázky (dodávání kompletní výstroje pro zaměstnance Lesů České republiky, s. p.) a výroba oblečení, obuvi a doplňků pro nejrůznější lesnické subjekty v České republice i v zahraničí. Jeho firma byla též autorem a dodavatelem oficiální uniformy Českomoravské myslivecké jednoty.

K velkým zájmům dr. Pospíšila patřila historie lesnictví a myslivosti, jeho rozsáhlá sbírka lesnických uniforem byla zapsána i do Guinessovy knihy rekordů. Sběratelský zájem se u něj propojil s podnikatelskou činností a své znalosti mohl uplatnit v podnikání – např. v návrzích uniforem pro soukromé lesní majetky, vycházejících z podoby historických stejnokrojů.

Dr. Pospíšil byl moravským patriotem a zajímal o genealogii a heraldiku. Sám pocházel z moravského rodu vladyků Pospíšilů Postřelmovských, od roku 1650 rytířů z Heydeldorfu (a na Heydelbergu). Do svého skonu zastával funkce zastupujícího velmistra a 1. moravského zemského mistra Královského řádu Moravských rytířů sv. Rostislava a Kolumbana.           

Od druhé poloviny 90. let se aktivně podílel na organizaci brněnského lesnického, později lesnicko-mysliveckého veletrhu Silva Regina. Byl členem výstavního výboru a měl zásadní vliv na podobu doprovodného programu, v němž nikdy nechyběly nejrůznější historické expozice, zajímavosti, vzpomínky na významné lesnické a myslivecké osobnosti, lovecké trofeje, prezentace řemesel spojených s myslivostí atd. Od roku 2015 se podobným způsobem zapojoval do příprav Národní výstavy myslivosti pořádané rovněž na výstavišti v Brně. Jeho aktivity na poli lesnicko-mysliveckého výstavnictví budou teprve doceněny.

Dr. Pospíšil odešel nečekaně, nedlouho po skončení 15. ročníku veletrhu Silva Regina, a v době příprav Národní výstavy myslivosti naplánované na květen příštího roku. Jeho milované lesnické a myslivecké výstavy v jihomoravské metropoli se budou muset obejít bez účasti jedné ze svých vůdčích osobností, což bude pro organizátory, ale i pro vystavovatele a návštěvníky velmi citelná ztráta.

David Vaca

Naposledy změněno: úterý, 26 červen 2018 17:41
(2 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Doplněno 24. 9. Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

7°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 73%

Vítr: 40.23 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby