Přihlásit

Zemřel dr. Ing. Jaroslav Pospíšil

Dne 24. června 2018, tři dny před svými pětašedesátými narozeninami, zemřel v Břeclavi dr. Ing. Jaroslav Pospíšil, lesní inženýr, majitel firmy Silvajagd specializující se na výrobu oděvů pro lesníky a myslivce, náš největší znalec a sběratel historických i soudobých lesnických uniforem a duše brněnského lesnicko-mysliveckého veletrhu Silva Regina.

Doporučený Zemřel dr. Ing. Jaroslav Pospíšil

Dr. Pospíšil se narodil 27. června 1953 v Rajhradě u Brna. V letech 1968–1969 se učil na Lesnickém odborném učilišti v Lesonicích, odkud přešel na Střední lesnickou technickou školu Hranice, kde v roce 1973 maturoval. Po absolvování základní vojenské služby nastoupil do lesnického provozu k Jihomoravským státním lesům Brno (JmSL Brno) na Lesní závod Kuřim, kde pracoval v různých funkcích – jako lesník, manipulační mistr, samostatný technik výroby a samostatný, později vedoucí odborný referent podnikové ředitelství JmSL Brno. Při zaměstnání dálkově vystudoval lesní inženýrství na Lesnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně (LF VŠZ; 1977–1983) a na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy jazykovou a společensko-vědní přípravu expertů do zahraničí.    

V roce 1989 odešel na LF VŠZ a stal se odborným asistentem, posléze pracovníkem pro vědu a výzkum na Katedře světového a obecného lesnictví a myslivosti (později Ústav myslivosti). V letech 1990–1992 absolvoval na LF VŠZ čtyřsemestrální studium „Myslivost v ČSFR a v zahraničí“ a doktorandské studium (disertační práce „Vnější a vnitřní podmínky lesnické a myslivecké činnosti na historickém území Čech, Moravy a Slezska).

Krátce po sametové revoluci, již v roce 1990, se dr. Pospíšil vrhl do soukromého podnikání a založil rodinnou firmu Silvajagd. O dva roky později rozvinul spolupráci s významným evropským dodavatelem mysliveckých oděvů, obuvi a doplňků a od roku 1993 začala firma Silvajagd pracovat na vytvoření vlastního výrobního programu, ochranné známce a síti dodavatelů oblečení a obuvi pro lesníky a myslivce. Od roku 1994 se dr. Pospíšil již naplno věnoval podnikání a firmu, kde pracovala i jeho manželka Hana a synové Alexandr a Michal, vedl až do své náhlé smrti. Těžištěm podnikatelské činnosti byly státní zakázky (dodávání kompletní výstroje pro zaměstnance Lesů České republiky, s. p.) a výroba oblečení, obuvi a doplňků pro nejrůznější lesnické subjekty v České republice i v zahraničí. Jeho firma byla též autorem a dodavatelem oficiální uniformy Českomoravské myslivecké jednoty.

K velkým zájmům dr. Pospíšila patřila historie lesnictví a myslivosti, jeho rozsáhlá sbírka lesnických uniforem byla zapsána i do Guinessovy knihy rekordů. Sběratelský zájem se u něj propojil s podnikatelskou činností a své znalosti mohl uplatnit v podnikání – např. v návrzích uniforem pro soukromé lesní majetky, vycházejících z podoby historických stejnokrojů.

Dr. Pospíšil byl moravským patriotem a zajímal o genealogii a heraldiku. Sám pocházel z moravského rodu vladyků Pospíšilů Postřelmovských, od roku 1650 rytířů z Heydeldorfu (a na Heydelbergu). Do svého skonu zastával funkce zastupujícího velmistra a 1. moravského zemského mistra Královského řádu Moravských rytířů sv. Rostislava a Kolumbana.           

Od druhé poloviny 90. let se aktivně podílel na organizaci brněnského lesnického, později lesnicko-mysliveckého veletrhu Silva Regina. Byl členem výstavního výboru a měl zásadní vliv na podobu doprovodného programu, v němž nikdy nechyběly nejrůznější historické expozice, zajímavosti, vzpomínky na významné lesnické a myslivecké osobnosti, lovecké trofeje, prezentace řemesel spojených s myslivostí atd. Od roku 2015 se podobným způsobem zapojoval do příprav Národní výstavy myslivosti pořádané rovněž na výstavišti v Brně. Jeho aktivity na poli lesnicko-mysliveckého výstavnictví budou teprve doceněny.

Dr. Pospíšil odešel nečekaně, nedlouho po skončení 15. ročníku veletrhu Silva Regina, a v době příprav Národní výstavy myslivosti naplánované na květen příštího roku. Jeho milované lesnické a myslivecké výstavy v jihomoravské metropoli se budou muset obejít bez účasti jedné ze svých vůdčích osobností, což bude pro organizátory, ale i pro vystavovatele a návštěvníky velmi citelná ztráta.

David Vaca

Naposledy změněno: úterý, 26 červen 2018 17:41
(2 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Aktualizováno 20. 7. Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

18°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 61%

Vítr: 22.53 km/h

  • 22 Čec 2018 27°C 17°C
  • 23 Čec 2018 27°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby