logo Silvarium tisk

Zelená nafta i pro lesní hospodářství

Od 1. července 2017 vstupuje v účinnost novela zákona o spotřebních daních, která rozšiřuje okruh osob s nárokem na vratku ze zelené nafty také o osoby provádějící hospodaření v lesích (vlastníci, správci a nájemci lesů či dodavatelé lesnických služeb). Jak tato novela vznikala, koho přesně se bude týkat a jakým způsobem bude možné o vratku žádat, se redakce Lesnické práce ptala náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře.

- Co předcházelo zavedení vratky spotřební daně z tzv. zelené nafty pro lesnictví a rybníkářství? Jakým způsobem byla prospěšnost tohoto opatření argumentována?

Zavedení zelené nafty pro odvětví lesního hospodářství a odvětví rybníkářství bylo realizováno prostřednictvím novely zákona o spotřebních daních (zákon č. 453/2016 Sb.), a to formou komplexního pozměňovacího poslaneckého návrhu. Ten rozšířil okruh osob s nárokem na vratku o zemědělské podnikatele provozující živočišnou výrobu a od 1. července 2017 jej dále rozšiřuje o zemědělské podnikatele provozující rybníkářství a o osoby provádějící hospodaření v lesích, jak jej chápe lesní zákon (jako obnovu, ochranu, výchovu a těžbu lesních porostů a ostatní činnosti zabezpečující plnění funkcí lesa).
V lesním hospodářství se se zavedením vratky ze zelené nafty předpokládá především navýšení investic do technologií šetrnějších k lesním ekosystémům, potažmo posílení mimoprodukčních funkcí lesů.

- Odkdy tedy bude možné vratku spotřební daně z nafty čerpat a jakého množství subjektů se bude tato možnost týkat?

Příslušná část zákona č. 453/2016 Sb. nabude účinnosti dne 1. července 2017, přičemž toto datum je rozhodující ve vztahu ke spotřebě nafty v lesním hospodářství, nikoliv k nákupu nafty. Vratka ze zelené nafty se tedy poskytuje v případě spotřeby nafty po 30. červnu 2017 bez ohledu na to, kdy byla nakoupena.
Na vratku ze zelené nafty mají od 1. července 2017 nárok všichni podnikatelé v lesním hospodářství, ať už se jedná o vlastníky, nájemce, pachtýře lesa, nebo o dodavatele lesnických služeb. Okruh osob s nárokem na vratku není omezen velikostí podniku (zahrnuje tedy i velké podniky včetně obcí a jejich právnických osob), a zahrnuje tak i státní podniky a podnikatele dodávající lesnické služby státním podnikům.

- Existuje odhad celkových úspor lesnických subjektů zavedením „zelené nafty"?

Odhad celkové spotřeby nafty v lesním hospodářství činí cca 60 mil. litrů/rok, při vratce ve výši 4,38 Kč/l nafty se předpokládá roční výše vratky cca 250 mil. Kč. V odvětví rybníkářství je výše roční vratky ze zelené nafty předpokládána ve výši 18 mil. Kč.

- Kdo bude mít poradenství, administraci a kontrolu zelené nafty na starosti?

Veškerou správu spotřebních daní, včetně poskytování a kontroly vratky ze zelené nafty, provádí Celní správa České republiky. Ministerstvo zemědělství poskytuje Celní správě ČR potřebný odborný servis, v případě lesního hospodářství se jedná zejména o přípravu seznamu činností s nárokem na vratku (a činností bez nároku na vratku), předpoklad objemu spotřeby nafty pro jednotlivé výkony a zpřístupnění základních informací o lesích zaměstnancům Celní správy ČR prostřednictvím specifického přístupu do aplikace fLPIS (lesnické obdoby informačního systému LPIS). Ministerstvo zemědělství též před spuštěním administrace připravuje odborné semináře na toto téma.

- Kdo konkrétně a na jaké činnosti může vratku ze zelené nafty v LH čerpat? Týká se tato možnost i státních podniků nebo národních parků?

Podle uvedeného zákona má nárok na vratku ze zelené nafty každá osoba, která provádí hospodaření v lesích ve smyslu lesního zákona. Z tohoto okruhu osob s nárokem na vratku nejsou vyloučeny ani státní podniky, státní organizace, státní příspěvkové organizace (včetně správ národních parků) atd.
Co se týká rámce činností s nárokem na vratku, ten bude dán vnitřním pokynem Celní správy ČR a je v tuto chvíli ještě precizován. V současnosti zahrnuje veškeré pěstební a těžební práce (včetně soustřeďování dříví) v lese. Mimo les se navrhuje poskytovat vratku v případě dopravy materiálu ze skladu žadatele nebo z místa jeho vlastní výroby na místo spotřeby v lese a v případě dopravy dříví, štěpky a ostatních produktů lesa na první sklad žadatele mimo les. Nepodporuje se tedy doprava materiálu do lesa přímo od výrobce nebo dodavatele (nejčastěji doprava sadebního materiálu z cizí lesní školky na místo založení nebo výsadby) ani doprava dříví, štěpky a ostatních produktů lesa k dopravci, zpracovateli nebo obchodníkovi. Z ostatních výkonů mimo pěstební a těžební činnosti se vratka ze zelené nafty navrhuje poskytovat zejména v případě využití služebního vozidla pro plánování hospodaření v lese, dohled nad jeho prováděním a pro kontrolu lesa, zejm. kvůli prevenci požárů a ochraně lesa (tedy pro činnosti typicky prováděné THP). Konečná podoba seznamu činností však ještě není potvrzena.

Děkuji za odpovědi, Jan Příhoda (24. 5. 2017)

Kompletní rozhovor najdete v Lesnické práci 6/2017.

Seminář VRATKA ZE ZELENÉ NAFTY V LH

- 16. června 2017 v Brně (Krajský úřad Jihomoravského kraje)
- 21. června 2017 v Praze (Ministerstvo zemědělství)
Přihlášení je možné na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+8 # Pavel Boucký 2017-06-13 08:25
Určitě je to dobrá věc, zemědělci mají zelenou naftu už roky. Spíše si ale povzdechnu nad celkovým systémem dotací, podpor a příspěvků v LH a nejen v něm. Systém je dost složitý, oprávněný v něm musí stále o něco žádat trochu jako žebrák. Pro podnikatelské subjekty je to značně pracné, náročné na pracovní sílu a mnozí menší na spoustu dotací a podpor ani necílí, protože při běžné práci nejsou schopni to zadministrovat. Žádá se na mnoha místech, různé podpory jsou administrovány z různých center, ať je to ministerstvo zemědělství, ministerstvo ŽP, kraje, teď s tou naftou celní správa.... Kéž by někdo někdy vymyslel jednoduchý a jednotný systém odvozený třeba od výměry nebo jiných jednoznačných jednotek, kde by v jedné automaticky poskytované položce bylo všechno. Ale tím by ubylo práce pro úředníky a nebylo by jich tolik třeba, takže toto asi nikdy nenastane.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3305

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 2343

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 2172

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 2149

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

Zobrazení: 1633

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo aktualizované dotační programy (stav k 15. 1. 2024). V dokumentu pro vlastníky lesů, podnikatele...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1519

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě