logo Silvarium tisk

Vojenským lesům a statkům loni klesl zisk o čtyři pětiny

Státním Vojenským lesům a statkům ČR (VLS) loni meziročně klesl zisk o čtyři pětiny na 75,3 milionu korun. Tržby podniku vzrostly o zhruba čtvrt miliardy na 3,18 miliardy korun. Firma to uvedla ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Na poklesu zisku se odrazily rostoucí náklady například na pěstební činnost, které loni stály více než 490 milionů korun, meziročně se tak zvedly o 124,8 milionu korun.

VLS spravují zhruba 140.000 hektarů půdy. Z toho zhruba 125.000 hektarů tvoří lesní pozemky převážně v armádních výcvikových prostorech. Firma s více než osmdesátiletou tradicí má přibližně 2400 zaměstnanců a vedle lesnictví podniká v zemědělství a rybářství.

"Rok 2018 představuje zlom v hospodaření podniku. Po letech s růstem hrubého zisku se v uplynulém roce plně projevil vliv kalamity v českých lesích i do ekonomiky VLS," píše v úvodu zprávy ředitel podniku Petr Král, kterého loni k začátku listopadu jmenoval do funkce ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Podíl nahodilých těžeb ve vojenských lesích byl loni 96 procent. "V mnoha oblastech jsou kalamitou postiženy porosty nejen smrkové, ale i borové. Nejvíce nahodilých těžeb bylo znovu na moravských divizích Lipník nad Bečvou a Plumlov. Do těžeb vyvolaných klimatickými změnami, popřípadě hmyzími škůdci, velmi zasahují i škody způsobené bořivými větry, které dosáhly 40 procent nahodilé těžby," dodává materiál.

Podle zprávy se kvůli vysoké nabídce z kalamitních těžeb loni snížila cena dříví o 500 korun za metr krychlový. "Vzhledem k výši kalamitních těžeb narostla opětovně i obnova lesa na celkových 3157 ha, tedy o 539 ha více než v roce předcházejícím," stojí ve zprávě.

Firma dodala, že přes negativní vlivy podnik loni investoval skoro 315 milionů korun, což je v tomto desetiletí druhá nejvyšší částka. Například šlo o halu na uskladnění sazenic v Lhotě, budovu lesní správy Obecnice nebo halu pro ustájení skotu v Květušíně.

Podnik letos nebude muset vkládat peníze do státního rozpočtu, jak informoval na konci června server Euro.cz. Loni musel do rozpočtu odvést 200 milionů korun.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2179

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2121

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2050

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1604

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1551

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1551

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě