Přihlásit

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i turisté. Unikátní, více než sedmikilometrový okruh naučné stezky, návštěvníkům zpřístupnil dosud málo známé přírodní bohatství – Národní památku Olšina, Ptačí oblast Boletice a další chráněná území Natura 2000. Území, kterým stezka vede, bylo totiž desítky let nepřístupné veřejnosti. Otevřeno bylo až v roce 2016, kdy bylo z vojenského újezdu Boletice vyčleněno.

Doporučený VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Nové návštěvnické středisko Olšina bylo slavnostně otevřeno přestřižením pásky.

Otevření návštěvnického střediska Olšina a naučné stezky proběhlo slavnostním aktem přestřižením pásky, kterého se zúčastnil ředitel VLS Petr Král společně s ředitelem Národního parku Šumava Pavlem Hubeným, předsedou rakouské destinační agentury Verein Waldschule Böhmerwald Rupertem Fartačkem, senátorem Tomášem Jirsou a hejtmankou rakouského okresu Rohrbach doktorkou Wilbirg Mitterlehner.

Úvodem slavnostního otevření byl projev ředitele VLS Petra Krále. „Myšlenka realizace projektu, který by přiblížil přírodu ve vojenském prostoru, i kolem rybníka Olšina, vznikla již v roce 2015. V lednu 2017 jsme ve spolupráci s Jihočeským krajem začali vyhledávat partnera na finanční spolupráci z programu Interreg. Spolupráce se podařila a dnes stojíme před vybudovaným projektem," představil okolnosti vzniku projektu Petr Král. Poděkoval také zástupcům národního parku Šumava a SCHKO Šumava za umožnění zapracování naučné stezky do plánu péče, přeshraničním partnerům za spolupráci při realizaci projektu, zástupcům Jihočeského kraje za jeho podporu, kolegům VLS a všem, kteří se na projektu podíleli.

Slavnostního aktu se zúčastnil i Jiří Horáček, ředitel odboru evropské územní spolupráce Ministerstva pro místní rozvoj ČR, který poblahopřál k dokončení projektu a vyjádřil podporu k dalšímu rozvoji edukaci o přírodě, cestovního ruchu, regionů a přeshraničních vztahů.

Starosta města Horní Planá Jiří Hůlka ve svém projevu podpořil projekt, který ještě více přiblíží zdejší přírodní prostředí a poděkoval za spolupráci s VLS, se kterými město spolupracuje například i na zlepšování stavu cyklotras, ale i na zcela novém projektu sedmi nových turistických tras pro rodiny s dětmi nebo jednotlivce s názvem „Sedm divů světla".


Návštěvnické středisko Olšina je dřevostavbou - pasivním domem.


V návštěvnickém středisku Olšina je k dispozici rozsáhlá expozice s interaktivními prvky informujícími nejen o floře a fauně místní krajiny, ale i kulturnímu a přírodnímu dědictví česko-rakouského regionu.

Státní podnik VLS začal turistickou trasu a návštěvnické středisko Olšina budovat na podzim loňského roku. I přes některé komplikace při dodávkách vlivem nouzového stavu se projekt podařilo dokončit podle plánu.

Stezka s návštěvnickým centrem vznikla jako společný projekt VLS a rakouské destinační agentury Verein Waldschule Böhmerwald, a díky tomu získala finanční podporu z evropského fondu Interreg V-A Rakousko – Česká republika. Realizace celého projektu si vyžádala investici více než jednoho milionu Euro, která byla pokryta zejména dotací z tohoto přeshraničního programu. Jedním z jeho cílů je například posilování hospodářské, sociální a územní integrace Evropy.

Návštěvnické středisko Olšina je pasivním domem, stavbou, které VLS budou i v budoucnu nadále podporovat. Prostory budou využívány pro odborné i laické školící a edukativní akce.
Ve středisku se mohou návštěvníci Šumavy seznámit s rozsáhlou interaktivní expozicí nejen s flory a fauny místní krajiny, ale přiblížit i kulturnímu a přírodnímu dědictví česko-rakouského regionu. Budova je určena jak pro veřejnost, tak pro cílené vzdělávací programy.

Více než sedmikilometrový úsek naučné stezky vede celkem osmi stanovišti po souši, přes mokřady a rašeliniště, ale i nad vodou rybníka na dřevěných pilotech. Návštěvníci se zde mohou seznámit s přírodními poměry mokřadů, luk, pastvin, vlhkou ladou a dalšími lokalitami. Stezku doprovází infopanely a fotopanely s informacemi o floře a fauně místní šumavské přírody a její historii, doplněné o interaktivní prvky pro děti.


V lokalitě „mokřad" návštěvníci přechází přes most, který je svým designem inspirován bobří hrází a zapadá tak do místní přírody.


Naučná stezka je vzhledem k charakteru území v maximální míře z přírodních materiálů. Chodníky jsou ze dřeva a pěšiny z nasypané dřevěné štěpky, nebo vedou po stávajícím terénu.


Naučná stezka vede okolo Olšiny, jednoho z nejvýše položeného rybníka v Česku, který se nachází v malebné krajině nedaleko Lipna nad Horní Planou. Lokalita byla po desetiletí součástí vojenského újezdu Boletice, z něhož byla vyčleněna zákonem o optimalizaci vojenským újezdů v roce 2016.

Podrobné informace o návštěvnickém středisku a naučné stezce se dozvíte na webových stránkách projektu https://www.vls.cz/cs/naucna-stezka-olsina.


Redakce

Naposledy změněno: pátek, 10 červenec 2020 14:12

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

10 tipů na skvělé vánoční dárky z Lesnické práce!

10 tipů na skvělé vánoční dárky z Lesnické práce!

Lesnictví

Vše nasvědčuje tomu, že letošní Vánoce všichni prožijeme možná trochu netradičně. Shánění vánočních dárků ale nemusí být důvod k obavám. Online nákupy nám budou zřejmě...

Lesy ČR se v Soutoku dohodly s ochranou přírody na dalším hospodaření

Lesy ČR se v Soutoku dohodly s ochranou přírody na dalším hospodaření

Lesnictví

Lesy ČR se dohodly s AOPK ČR na způsobu obnovy porostů v evropsky významné lokalitě Soutok. Velmi staré lesy s vysokým zastoupením dubu letního lesníci...

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond

Lesnictví

Po letech diskuzí nad vznikem Lesnicko-dřevařského fondu došlo k významnému posunu a 22. října 2020 valná hromada Lesnicko-dřevařské komory v České republice schválila statut Lesnicko-dřevařského...

Vznikl nový dokumentární film o šumavských lesích

Vznikl nový dokumentární film o šumavských lesích

Lesnictví

Zelené plíce – nový dokumentární film o šumavských lesích a Národním parku Šumava se snaží o racionální a poctivý pohled na téma, u kterého se...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:5016

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:4753

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Lesnictví

Zobrazeno:4449

SVOL s hlubokým zármutkem v pátek 16. 10. 2020 oznámil, že náhle podlehl nemoci František Kučera. „Ztratili jsme vzácného kolegu a přítele, lesnictví pak velkého...

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Lesnictví

Zobrazeno:4027

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytuje finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích. Za rok 2019 měla činit sazba finančního příspěvku 398 Kč/m3. Přijato bylo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby