logo Silvarium tisk

Vláda schválila výzkumný program ministerstva zemědělství

Vláda 11. 4. schválila program aplikovaného výzkumu ministerstva zemědělství na období 2017 až 2025. Resort o tom informoval v tiskové zprávě. Ve výzkumném programu Země chce ministerstvo zemědělství během devíti let přerozdělit 3,67 miliardy korun. Měly by jít na projekty aplikovaného výzkumu v zemědělství, potravinářství, vodním hospodářství nebo lesnictví. Příjemci peněz budou výzkumné organizace nebo firmy.

Maximální délka projektů by měla být podle materiálu pět let. První žádosti by se měly objevit v příštím roce, program poběží do roku 2025. Ministerstvo předpokládá, že v průměru budou uznatelné náklady na jeden projekt v hodnotě 20 milionů korun. "Předpokládáme, že podpoříme nejméně 219 projektů, do kterých se zapojí nejméně 115 subjektů, z toho přibližně 65 malých a středních podniků," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj jde ale zatím jenom o odhady.

„Naší snahou bude dosáhnout přiměřené potravinové a surovinové soběstačnosti vhodnými zemědělskými postupy. Zaměřili jsme se například také na všestranný rozvoj lesnictví. V příštích letech chceme poskytnout na zemědělský výzkum přibližně 3,6 miliardy korun," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Konkrétně budou v příštích letech výzkumníci ověřovat postupy a technologie, které v praxi zvýší zemědělskou a lesnickou produkci, a to s ohledem na možné změny klimatu a životní prostředí. Předmětem výzkumu budou také oblasti, které jsou potřebné pro stát, ale soukromé podniky je nechtějí financovat, protože by to pro ně mohlo být ztrátové.

Vědci by se měli snažit například zjistit, jak omezit rizika ohrožení zemědělské a lesní půdy erozí. Peníze by mohli získat i na projekty, které umožní nové způsoby hospodaření, při nichž se bude méně vytěžovat půda, či kterými se zvýší schopnost půdy zadržet vodu.

První veřejnou soutěž na rozdělení podpory, do které se mohou přihlásit výzkumné instituce i společnosti, vyhlásí Ministerstvo zemědělství ještě letos. Podmínkou programu je, že konkrétní výzkum musí být dokončený od 3 do 5 let od zahájení.

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2474

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2234

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2143

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2010

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1771

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1646

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě