Přihlásit

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí SVOL v tiskové zprávě, nestátní vlastníci lesů jsou toho názoru, že je takový přístup státní správy ještě více poškodí.

Doporučený SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Plošný zákaz úmyslných těžeb dřeva v případě kalamitní situace MZe zakomponovalo do návrhu novely lesního zákona, který má být v Parlamentu projednán v režimu legislativní nouze. Navrhovaná změna v zákoně o lesích je ale pro Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) nepřijatelná. "Chce-li stát něco plošně zakázat, měl by také jasně říci, jak bude vlastníkům plošně kompenzovat vzniklé újmy," uvádí SVOL ve svém tiskovém prohlášení.

Čtěte také: Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Podle vedení SVOL je zákaz úmyslné těžby je opodstatněný na majetcích, které kalamita postihla a kde je potřeba přednostně provádět těžbu nahodilou. Povinnost pro vlastníky lesů přednostně likvidovat kalamitu však v současném znění zákona o lesích již je zakotvena. Každý odpovědný vlastník tak činí ve vlastním zájmu. V pravomoci státní správy lesů na obecních úřadech s rozšířenou působností je pak plnění této povinnosti kontrolovat a vymáhat. „Plošný zákaz úmyslných těžeb na jeden rok znamená reálnou hrozbu zániku řady menších, středních i velkých lesních podniků a katastrofu pro lesní majetky, na kterých hospodaří," řekl František Kučera, předseda SVOL.

Považujete vyhlášku 323/2019 Sb. za efektivní krok ke snížení stavů zvěře v kalamitních lokalitách?

"Je-li stát ochoten a schopen pomoci zemědělcům a kompenzovat jim ztráty způsobené nepříznivými klimatickými vlivy, měl by být stejně tak schopen pomoci nestátním vlastníkům lesů. Mezi soukromým zemědělcem a soukromým vlastníkem lesů není žádný rozdíl. Podnikání obou je silně závislé na klimatických vlivech a má stejně závažné dopady na zajišťování potřeb společnosti," řekl Richard Podstatzký, předseda Komory soukromých lesů a 1. místopředseda SVOL.

Nestátním vlastníkům lesů podle SVOL nejvíce pomůže finanční podpora, která jim umožní udržet v chodu jejich podniky, najímat další pracovníky, nasmlouvat další zpracovatelské kapacity na boj s kůrovcem, nakoupit sazenice a zajistit následnou péči o obnovované lesy. Stát by proto také měl urychleně dokončit započaté změny lesnických legislativních norem, zjednodušit proces přijímání pracovníků ze zahraničí a pomoci navýšit celkové těžební i zalesňovací kapacity v republice, a to včetně podpory školkařských provozů. Rovněž tak pomoci hledat různé možnosti odbytu dříví a to i do zahraničí, uvádí vedení SVOL.

Celé znění tiskové zprávy si můžete stáhnout zde.

Podle TZ SVOL, red.

 

 

Naposledy změněno: úterý, 18 září 2018 21:58

(0 hlasů)

Komentáře   

+5 # cvonza 2018-09-26 09:18
Zastavit neni kam prodávat , teď nová kalamita . Těžit pouze kůrovec a kalamitu.
-21 # Vladimír Pelíšek 2018-09-21 11:57
Odbyt dřeva do zahraničí? Kam? Do rezavého Bavorska? Do uschlého Polska? Na církví vysápané Slovensko, jehož lesy jsou beztak nesrovnatelně kvalitnější než české?

Nebo do Rakouska, kam se bez dvaceti razítek a certifikátů neprodají ani nůžky na nehty?

Spadla klec, pánové.

Kdo se zajímá o dřevo z českých sirkáren?

Prostě už o to dřevo z plantáží, které teď z důvodu kalamity musíte vytěžit a prodat naráz, není zájem.
A nebude.

Okolní státy mají své, akorát s tím, rozdílem, že na rozdíl od generací českých plantážníků měli aspoň tolik rozumu, že si smrkem z osiva původně někde z Tyrolska zaneřádili podstatně menší část krajiny, než Češi, jejichž lesy se teď na mnoha místech mění na krajinu měsíční, připomínající kresby Vladimíra Renčína z 80.let.
0 # boudajiri 2018-09-20 17:54
Tak pokud je komentář níže názor lesnického vyzkumaku, potom pochybuji o smyslu jeho existence. Vždyť kdo jiný by měl mel podporovat vsechna opatření k zastavení kalamity...
Kam se vytratila elementární solidarita a ochota pomáhat?

Jirka Bouda
+20 # Řezáč Jan 2018-09-20 15:09
Ze způsobu jak je článek zpracován, TZ SVOL dosti redukována, a položena otázka, jsem nabyl dojmu, že čtenář je primárně veden k tomu, aby souhlasil, vždyť jde přeci o naše lesy. Jde však také o lidi, vlastníky lesů, jejich firmy, ale to se čtenář dozví, až když si na konci rozklikne celou TZ. Než tam ale dojde, uvidí uprostřed obrazovky sugestivní anketu. Anketní otázka však také navozuje znepokojivé úvahy: Co je časově omezené? Rok? Několik měsíců? Kdo bude organizovat koncentraci kapacit a kam a jak přesouvat? Při plošném zákazu nikdo nemusí posuzovat situaci konkrétního vlastníka. Těm méně postiženým pak někdo sebere dělníky a techniku a přesune jinam? Nebo se předpokládá, že se přesunou sami, až jim vlastník řekne, zakázali mi úmyslnou těžbu? Není takhle pojatý zákaz jen snaha zjednodušit si situaci a řešit problémy hlavně státních lesů? Či se někdo vlastníka zeptá, kolik potřebuješ dřevorubců, harvestorů, dělníků na zalesňování, my ti je pošleme?
Jan Řezáč

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Lesnictví

Předvánoční čas je ideální dobou pro obnovení předplatného odborného časopisu Lesnická práce nebo časopisu pro přátele myslivosti a přírody Svět myslivosti. Staňte se našimi čtenáři...

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnictví

V souvislosti s přestřelkou týkající se využití douglasky v našich lesích, která se v posledních dnech udála v českých médiích, zaslalo Sdružení vlastníků obecních a...

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

MZe rozšířilo doby lovu několika druhů spárkaté zvěře

Lesnictví

Hlasujte v anketě! MZe připravilo vyhlášku, kterou prodlužuje doby lovu u vybraných druhů zvěře. Rozšíření doby lovu, které začne platit od 1. ledna 2020, by...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby