Přihlásit

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Aktualizováno 24. 7. Švédsko, které se potýká se extrémními suchy a rekordně vysokými teplotami, nadále sužují požáry. 23. 7. odpoledne od úplného severu země až po jižní město Malmö se snažili hasiči dostat pod kontrolu 53 ohnisek. Pomoc Švédsku vyslaly Itálie, Německo, Polsko, Francie a Norsko, pomáhají také vojáci, pobřežní stráž i občanská sdružení.

Doporučený Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Foto: dw.com

Ve Švédsku nyní zuří nejméně 35 požárů na celkem více než 20 000 hektarech lesních porostů. Zatím nejsou hlášeni mrtví, ani zranění, informovala agentura Reuters.

Ve skandinávské zemi panují od května nezvykle silná vedra. Podle agentury civilní ochrany jsou požáry nejhorší v moderních dějinách země, informoval server The Local. Hasit se oheň nedaří především v okolí Älvdalenu, asi 300 kilometrů severozápadě od Stockholmu. Požár totiž zachvátil vojenský výcvikový prostor, a hasičům tak hrozí nebezpečí kvůli nevybuchlé munici. Lesy hoří ale po celé zemi. 

Obyvatelé kraje Gävleborg dostali příkaz k evakuaci, lidé z oblastí Eskongen a Ängra nemají vycházet z domu.

V boji s plameny jim pomáhají týmy z mnoha evropských zemí včetně Itálie, Polska, Norska nebo Francie. Italové v postižených oblastech nasadili vodní helikoptéry Canadair CL-415, schopné najednou unést až šest tisíc litrů vody. Právě potřebné technické vybavení místním jednotkám často chybělo, jak pro CNN uvedl Thomas Aronsson, šéf hasičské služby SITS.

Podle švédského lesnického úřadu už požáry strávily lesy v odhadované hodnotě 600 milionů švédských korun (téměř 1,5 miliardy korun českých).

Za šíření požárů ve švédských lesích mohou vysoké teploty, ale také lidský faktor, upozornil The Local. Řada požárů po celé zemi vznikla kvůli neopatrnému zacházení s ohněm, například při grilování. 

V některých lokalitách se sice vyplnila předpověď deště, bouřky ale záchranné práce spíše ztěžovaly. Mohl za to zejména silný vítr a stále rostoucí teploty, které by se podle meteorologů v příštích dnech měly vyšplhat až k 35 stupňům Celsia.

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii, ve vojenském prostoru hrozí výbuch munice

Ve Švédsku kvůli suchu zuří 35 lesních požárů, pomáhají je likvidovat vojáci i pobřežní stráž

Lesní požáry vypukly už i za polárním kruhem, Švédsko žádá o pomoc EU.

Podle ct24.cz, The Local, aktualne.cz, red.

Naposledy změněno: úterý, 24 červenec 2018 10:07

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Portál NEKRMBROUKA.CZ má pomoci s ochranou lesa drobným vlastníkům lesů

Lesnictví

Nový projekt NEKRMBROUKA.CZ přináší drobným vlastníkům lesů bez lesnického vzdělání jednoduché a srozumitelné informace, jak postupovat v ochraně lesa v době kůrovcové kalamity a přispívá...

Ředitelem lesního a vodního hospodářství Lesů ČR je Vladimír Krchov

Ředitelem lesního a vodního hospodářství Lesů ČR je Vladimír Krchov

Lesnictví

Ředitelem lesního a vodního hospodářství státního podniku Lesy České republiky (LČR) se 7. 3. stal Vladimír Krchov. Dosud byl ředitelem Lesů hlavního města Prahy. Vladimíra...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby