logo Silvarium tisk

Státní podnik spustil další fázi programu Živá voda VLS

Po stamilionové investici v letech 2015-2017 do zadržování vody v krajině, v rámci které vznikly v lokalitách ve správě Vojenských lesů a statků ČR tři desítky malých vodních děl, spustil státní podnik druhou fázi programu Živá voda VLS. 

Za bezmála 73 milionů korun jsou v lesních lokalitách v různé fázi rozpracovanosti investice do 20 malých vodních děl, které by měly pomoci v krajině udržet vodu. Nejvíce jich vyroste v suchem nejpostiženějších moravských lokalitách na Libavé a především na Drahanské vrchovině, ale také v středočeských Brdech, na Šumavě a v severočeském Ralsku.

Investice, které jsme naplánovali v rámci druhé vlny programu Živá voda VLS, mají stejný charakter jako dokončené projekty v první fázi. Nejde o žádné obří megalomanské stavby, ale o malá vodní díla do dvou hektarů rozlohy. A jejich primárním účelem je vždy zadržení vody v dané lokalitě a zvýšení biodiverzity okolí v době klimatických změn, ale mají také krajinotvorné funkce," vysvětlil ředitel VLS Petr Král.

Stejně jako v první vlně programu Živá voda VLS chce státní podnik na soubor investic využít spolufinancování z evropských strukturálních fondů, především z Operačního programu Životní prostředí.
A obdobně jako v první fázi má nejvíce investic zamířit do vojenského újezdu Březina na Vyškovsku a jeho bezprostředním okolí. Ke třinácti vodním nádržím vybudovaným v letech 2015–2018 má zde přibýt dalších devět vodních děl (sedm vodních nádrží a dva rybníky). „Újezd Březina se rozkládá na Drahanské vrchovině, která leží ve srážkovém stínu Českomoravské vrchoviny. Proto hlavním cílem všech těchto budovaných vodních děl je akumulace vody a podpora biodiverzity v jejich bezprostředním okolí. U většiny z nich již máme hotovou projektovou dokumentaci a právě probíhá vodoprávní řízení, v případě vodní nádrže v Plžovém žlebu již je dokonce stavba v plném proudu a počítáme s dokončením v květnu," uvedl ředitel divize Plumlov Ladislav Pur.

Tři nové vodní nádrže pak májí vzniknout ve vojenském újezdu Libavá na Olomoucku. K nim kolegové z Lipníka nad Bečvou plánují navíc revitalizaci toku Olešnice a také opravy a odbahnění nádrží Čermná horní a Smilov.

Na Mimoni pak chtějí lesníci VLS obnovit tři téměř nefunkční rybníky a vybudovat novou retenční nádrž. Dvě dvouhektarová vodní díla budou revitalizována u Hvězdova nedaleko Mimoně (Novodvorský III a Novodvorský IV). Třetí rybník pak má vyrůst v lesích u Mukařova nedaleko Mnichova Hradiště.
Retenční nádrž pak plánují kolegové ze severočeské divize vybudovat v Hradčanských stěnách v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj v oboře Velký Dub nedaleko objektu Senná brána.

V Ralsku se soustředíme na obnovu historických vodních děl, vracíme do této lesní lokality v bývalém vojenském újezdu rybníky, které zanikly v poválečných letech, kdy kraj opustili lidé a vznikl zde výcvikový prostor. V minulosti jsme takto obnovili Hradčanskou kaskádu, v této vlně chceme vrátiti funkci dvěma rybníkům na Novodvorské kaskádě na Svébořickém potoce a obnovit Mukařovský rybník," vysvětlil ředitel divize VLS Mimoň Roman Vohradský.

Obdobně postupují lesníci VLS z šumavské divize státního podniku, kteří obnovují dvojici vodních děl v lesích nad Arnoštovem v povodí Blanice. Na Černém potoce je těsně před spuštěním obnova lesní nádrže, která by mohla pojmout až 17 tisíc metru krychlových vody. Poškozený Puchárenský rybník, který právě prochází obnovou, dříve sloužil šumavským lesníkům jako splavovací nádrž. „Jde o takzvanou klauzu či klauzuru, která sloužila jako zásobník vody pro plavení dříví po řece Blanici, především v letních měsících, kdy byl nízký stav hladiny. Nyní ji využijeme pro zadržení vody v lese a bude coby připomínka šumavské historie plnit také krajinotvornou funkci," doplnil ředitel divize Horní Planá Milan Frnoch.

Na Brdech po loňské realizaci vodní retenční nádrže Pazderka a dvojice vodních děl na Bahnech zatím čekají z finančních důvodů s realizací vodní nádrže Klášterka na vhodný dotační titul. Projekt na přítoku potoka Rezerva tak byl zatím pozastaven. Ustoupit také museli od realizace nádrže Zdeňák z důvodu nesouhlasného stanoviska orgánů ochrany přírody.

Podle TZ VLS ČR (23.4.2019), red.

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2735

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2547

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2252

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2173

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1855

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1795

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě