logo Silvarium tisk

Lesy ČR se v Soutoku dohodly s ochranou přírody na dalším hospodaření

Lesy ČR se dohodly s AOPK ČR na způsobu obnovy porostů v evropsky významné lokalitě Soutok. Velmi staré lesy s vysokým zastoupením dubu letního lesníci přednostně prosvětlí a v následující přirozené obnově podpoří opět dub letní. Zbývající zralé porosty se do roku 2029 obnovovat nebudou. Lesní hospodářský plán prvně směřuje k nepasečnému hospodaření.

Soutok. Foto: Jiří Netík Soutok. Foto: Jiří Netík

Na tom, jak budou Lesy ČR hospodařit v letech 2020 až 2029 v evropsky významné lokalitě Soutok se  shodli zástupci podniku a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR po mnoha letech diskusí. Jednání uzavřeli 24. listopadu společnou dohodou. Ta se promítne do lesního hospodářského plánu, podle kterého se bude v tomto období hospodařit.

„Naše závěry jsou kompromisem postupu, který zohledňuje přírodní podmínky místa, legislativu i praktické lesnické možnosti,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Zdejší luhy patří k mimořádným přírodním oblastem s nejvyšší biodiverzitou v zemi. Část této evropsky významné lokality je vyhlášena jako ptačí oblast Soutok-Tvrdonicko. Hnízdí zde řada druhů dravců, mezi jinými například orel královský. Dnešní krajinu ovlivnili lichtenštejnští lesníci, kteří v lesích pěstovali zejména duby letní. Jejich odolné a kvalitní dřevo se využívá především v nábytkářství, při výrobě sudů a dříve bylo i základem staveb na místech s vysokou hladinou spodní vody, jako například u Janova hradu nebo Minaretu v areálu lednického zámku.

„Dohodnutý systém obnovy porostů skýtá naději, že péče o evropsky významné lokality i existující a navrhovaná maloplošná chráněná území uchová zdejší jedinečnou přírodní rozmanitost i do budoucna. Jednání byla složitá, ale korektní,“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. V případě, že se dohodnuté zásady promítnou do lesních hospodářských plánů, nemělo by jejich schválení nic bránit.

„Hospodaříme v souladu s platnou legislativou a upravený lesní hospodářský plán předložíme Krajskému úřadu Jihomoravského kraje ke schválení pouze s kladným stanoviskem Agentury,“ dodal Vojáček, podle něhož se tak uzavřela zásadní kapitola odborných jednání.

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+4 # schutzmeister@iex.cz 2020-11-27 11:59
To je nějaká nová finta, nebo nepasečným myslí opravdu nepasečné hospodaření ?
Ještě před půl rokem tvrdili, že to nejde ?
A jak s jasanem a topoly, tam se bude "obnovovat" ?
0 # schutzmeister@iex.cz 2020-12-02 12:07
Třeba už mají nakročeno správným směrem ?
https://www.landesforsten.de/wir/loewe/
Furt je to ale rozdíl....
"Program „dlouhodobého ekologického rozvoje lesů“ - zkráceně LÖWE - platí v lesích dolnosaských státních lesů již 25 let: Byl zaveden v roce 1991 jako vládní program státních lesů tehdejší spolkové země Dolní Sasko a od té doby je závazným vodítkem pro udržitelné a přirozené hospodaření přibližně 330 000 hektarů lesa. Celonárodně bylo Dolní Sasko průkopníkem programu LÖWE, který mnoho spolkových zemí následovalo s podobnými přístupy k obhospodařování lesů na ekologickém základě pro jejich stát a oblasti státních lesů."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2276

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2195

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2070

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1644

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1575

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1569

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě