Přihlásit

Soud poprvé potrestal jednatele firmy za nelegální těžbu v lese

V Česku byli odsouzeni první tři lidé za to, že jako členové vedení firmy nechali navzdory úřednímu zákazu pokácet stromy v soukromém lese. Podmíněné tresty za zneužití vlastnictví lesa dostali tři lidé ze společnosti Wood-Steel, která přes úřední zákaz pokácela mladé stromy v zakoupeném lese na Olomoucku. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) navíc firmě Wood-Steel za nepovolené kácení stromů vyměřila pokutu 400 000 korun. Nelegální těžba dřeva se v poslední době opět rozmáhá. Podnikavci si mohou díky vysokým cenám dřevní hmoty přijít na miliony korun.

Doporučený Soud poprvé potrestal jednatele firmy za nelegální těžbu v lese

Ilustrační foto: redakce

Vykácení stromů mladších 80 let v lese u Nové Hradečné na Olomoucku inspektoři zjistili na podzim 2012. "Lesní porosty do tohoto věku zákon na ochranu lesa před mýtní těžbou chrání. Lesní pozemek s porostem koupila společnost Wood-Steel a přes písemný zákaz příslušné státní správy lesa Městského úřadu Uničov ihned nechala dřevo vytěžit najatou firmou," uvedla mluvčí ČIŽP Radka Burketová.

Případ vyšetřovala policie a nedávno se dostal k soudu. "Ten vůbec poprvé odsoudil v souvislosti s nelegálním kácením konkrétní fyzické osoby, které ho nařídily, a to za zneužití vlastnictví," uvedla Burketová. Třem osobám, které byly v době nepovolené těžby v pozici statutárních orgánů společnosti nebo za ni jednaly, soud uložil podmíněné tresty. "Podle soudu jednaly tak, že úmyslně vymýtily les a ponechaly jej bez obnovy uložené jim lesním zákonem," dodal ředitel olomouckého inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

Po nepovolené těžbě mladých stromů vznikla u Nové Hradečné na ploše 0,96 hektaru holina, kvůli níž okolní lesní porosty začal ohrožovat vítr a kůrovec. ČIŽP proto firmě Wood-Steel uložila pokutu 400 000 Kč. Podle Pallóse se obavy lesníků z šíření kůrovce nakonec naplnily. Z plochy čtyř hektarů musely být odstraněny napadené stromy, přičemž plocha bezlesního porostu se stále zvětšuje.

Firmě Wood-Steel už ČIŽP vyměřila několik pokut za to, že nelegálně kácela stromy i na jiných místech v Česku. "V letech 2009 až 2014 to bylo osm pokut a opatření ve výši 4,3 milionu Kč. K tomu bylo jednomu z právě odsouzených uloženo různými oblastními inspektoráty ČIŽP celkem dvacet pokut a opatření k nápravě v souhrnné výši 3,59 milionu Kč," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Wood-Steel je od června na návrh likvidátorky v konkurzu. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že soud loni kvůli machinacím při prodeji dřeva rozhodl o zrušení společnosti. Bývalý šéf dozorčí rady zájemcům o dřevo nepravdivě tvrdil, že firma vlastní lesy, z nichž má být vytěženo. Společnost od zájemců inkasovala peníze, dřevo ale nedodala. Soud škodu vyčíslil na 720 000 Kč. Společnost čelila několika exekučním řízením.

Počet případů nelegální těžby se zvyšuje. "Opakuje se fenomén, který jsme mohli zažít před deseti lety. Je to byznys a dřevo se vyplácí prodávat," uvedl Pallós. V některých předchozích letech se dřevo takřka vůbec nelegálně netěžilo, tak nyní je situace kvůli jeho rostoucím cenám opačná.

Podle ČTK, red.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby