Přihlásit

Revitalizace Krušných hor pokračuje

Lesy v Krušných horách znovu ožívají. Zahladit stopy po imisní kalamitě, která poškodila porosty podél česko-německé hranice na severozápadě Čech, pomáhá výsadba nových sazenic. Lesy ČR jich během pěti let v Krušných horách vysadily 6,5 milionu. Skupina odborníků v současnosti připravuje strategický dokument k dalšímu postupu revitalizace Krušných hor. 

Doporučený Revitalizace Krušných hor pokračuje

Obnova 1453 hektarů lesa stála 232 milionů korun bez daně, z toho 209 milionů korun poskytla Evropská unie. Peníze využili správci lesa nejen na výsadbu, ale i na péči o vysazené dřeviny. Mezi nejnákladnější položky patřila podle mluvčí stavba oplocenek, které chrání listnaté stromy a jedli před zvěří.

Ovzduší znečištěné průmyslem zničilo rozsáhlou oblast krušnohorských lesů v 70. a 80. letech minulého století. Silně poškozené a odumírající stromy tehdy lesníci nahradili odolnějšími dřevinami, jako je smrk pichlavý, bříza bradavičnatá a modřín opadavý. "Stromy však během let silně poškodil vítr, sníh i námraza a nyní trpí houbovými chorobami, u smrku je to hlavně kloubnatka smrková," uvedl krajský ředitel Lesů ČR Zdeněk Růžek.

Protože v 90. letech se ovzduší na severu Čech výrazně vyčistilo, lesníci vykáceli náhradní dřeviny a nahrazují je původními. "Do lesů vracíme takzvanou Hercynskou směs, tedy smrk ztepilý v kombinaci s bukem lesním a jedlí bělokorou," doplnil Růžek. V nižších nadmořských výškách lesníci vysadili listnáče.

Za peníze z operačního programu Životní prostředí vznikly v ptačí oblasti Východní Krušné hory na deseti hektarech tři tokaniště, která slouží ke zlepšení podmínek pro tetřívka obecného. U obce Kovářská nad Kláštercem nad Ohří postavili správci lesa přezimovací oboru pro jelení zvěř.

Obnova Krušných hor by podle říjnového prohlášení vlády měla pokračovat. Ministři životního prostředí a zemědělství dostali za úkol předložit vládě do letošního 1. listopadu program revitalizace Krušných hor. Strategický dokument, který se týká zalesňování hor v Ústeckém a Karlovarském kraji, už odborníci připravují.

Investice mají být v řádu několika miliard korun. Mezi jinými ministerstvo zemědělství plánuje další vápnění lesů pro zlepšení půdy a další novou výsadbu.

red.

Naposledy změněno: pondělí, 22 únor 2016 08:57

(0 hlasů)

Komentáře   

-2 # Lynx 2016-03-01 18:11
V článku se diplomaticky vynechala zmínka o "rekonstrukci". Dříve do valů shrnuté humusové horizonty se dnes rozprostírají zpět a následuje výsadba dřevin. Akorát z těch dřívějších hromad je dnes jen třetina. Ony ty humusové horizonty asi mají svůj význam v lese.

No ale přesto je nakonec "rozumné" to pořádně povápnit. :D :D :D
-6 # Lynx 2016-03-02 20:58
Minusoklikači, zastavte se někdy třeba na Mendlovce v Brně a vydyndejte z akademické obce výsledky půdních rozborů před a po vápnění Beskyd z období třeba 15 let.
Zjistíte akorát, že se vápněním změnilo v podstatě úplné ho.no s výjimkou prvních let po aplikaci (což je logické).
Vlastně změnilo, změnil se zůstatek na účtu firem, které vápnily, to je pravda.
Ale to je tak v Čezku nastaveno - z eráru malá domů muší bejt... :D

A o tendru na jedlové slunečníky se začíná na MZe opravdu nahlas uvažovat !
-7 # Lynx 2016-02-23 17:02
Opravdu žasnu. Lesníci vykáceli náhradní dřeviny a nahrazují je původními.
Moderní lesnictví se mění na rekonstrukční lesnictví, kdy se rekonstruují čtyřicetileté porosty. Grandiózní úspěch !
Ještě přijde revoluce v taxačních tabulkách a bude hotovo.
Na znamení zdaru celé akce posypeme Krušné hory vápencem. Pedologové protáčejí panenky, ale moderní lesnictví a MZe konají vše ve jménu pokroku. Poručíme větru dešti !
Však ona to vybraná firma nebude vápnit zadarmo. Peněz je v rozpočtu MZe dost, proč je nevyházet na svahy Krušných hor :D :D :D .
Teď čekám již jen vypsání tendru na slunečníky. Každá jedle dostane svůj slunečník, pro zdárný vývoj ve stínu. :D :D :D

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Lesnictví

Americká společnost Forest Economic Advisors se v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu zabývá analýzou a zprostředkováním informací s využitím ekonomických modelů již mnoho let. Zpracované...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby