Přihlásit

Pyrghos Lefkos obnovuje provoz pily Javořice

Na pile Javořice ve Ptení se od začátku listopadu opět pracuje. Společnost Pyrghos Lefkos, stoprocentní akcionář pily Javořice, se rozhodla investovat vlastní prostředky do obnovení provozu pily. Jak uvádí tisková zpráva, zahájení provozu se plánuje do konce roku.

„Pilu jsme převzali až v době, kdy byla již několik měsíců odstavena a insolvenční řízení bylo neodvratné. Znovuspuštění považujeme pro úspěšnou budoucnost pily za klíčové a přes evidentní rizika pro nás jako investora a akcionáře jsme se rozhodli k tomuto kroku již nyní v rámci projektu reorganizace v insolvenčním řízení," komentuje situaci Filip Rybín, místopředseda představenstva Pyrghos Lefkos.

Jak se dále uvádí v tiskové zprávě, hospodaření Javořice je v insolvenčním řízení zcela kontrolováno insolvenčním správcem a dozorováno soudem. Díky jejich dobré práci i důvěře v současný management pily se prý Pyrghos Lefkos rozhodl k dalším investicím do projektu. Tyto kroky by měla zlepšit i šance věřitelů na uspokojení jejich pohledávek. Zvyšuje se také naděje na úspěšnou realizaci reorganizace s cílem v dohledné době ukončit insolvenční řízení, které pilu v mnoha ohledech omezuje v dalším rozvoji.

„Vzhledem k přerušeným dodavatelsko-odběratelským vztahům v minulém období bude pila zpočátku provozována na snížený výkon, až následně se budeme rozhodovat o jeho postupném navyšování," uvedl Rybín.

Startovní objem zpracovaného dřeva by měl být přibližně dvacetinou toho, co byla pila schopna zpracovat během svého plného provozu. Jde především o to prokázat, že pila je technologicky plně funkční a opět začít budovat její pozici na trhu.

Za tímto účelem Pyrghos Lefkos najal globální poradenskou společnost Pöyry, která je světovou jedničkou na tento tržní segment. Historicky se v ČR angažovala například ve společnosti Biocel Paskov.

Rybín k tomu dodává: „Od spolupráce se společností Pöyry si slibujeme pomoc s rozjezdem pily a zprostředkování vazeb na globální hráče v těžebním a dřevozpracujícím průmyslu, eventuálně nalezení strategického partnera."

Paralelně s obnovením provozu probíhají v rámci Javořice a.s. prodeje zbytného majetku z jiných areálů společnosti mimo Ptení. Tyto prostředky slouží k financování provozních výdajů a ke konsolidaci provozního majetku, který po úpadku skončil v rukou různých leasingových společností.

Obnovení provozu pily spolu s Pöyry jako poradcem pro hledání strategického partnera je i významným argumentem v připravovaném reorganizačním plánu, který budou věřitelé po Novém roce schvalovat.

„V tuto chvíli technici procházejí provoz, osazují jednotlivá stanoviště počítači, kalibrují měřící rámy a provádí další kroky potřebné k rozjezdu. Zdá se, že pila svoji odstávku přestála ve vynikající kondici. K devatenácti lidem, kteří se o areál starali během odstávky, v listopadu přibylo dalších šestnáct zaměstnanců, kteří by měli zajistit provizorní provoz, přičemž doufáme, že se rychle dostaneme na ekonomicky zajímavé objemy výroby," uzavírá tiskovou zprávu ředitel Javořice a.s. Jan Vařeka.

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Lesnictví

Kůrovcová mapa (www.kurovcovamapa.cz) byla jako provozní testování nových způsobů využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou spuštěna na konci roku 2018. V dubnu 2019...

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby