logo Silvarium tisk

Provoz lesnického a mysliveckého digitálního archivu na Silvariu zahájen!

Nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce, s. r. o., vypracovalo ve spolupráci se společností Incad, s. r. o., projekt na digitalizaci časopisů Lesnická práce a Svět myslivosti. Zpracovaná data budou vložena do prohlížecího programu Kramerius 5 (standard pro národní knihovny), který umožní zpřístupnění celé digitální knihovny pro nejširší veřejnost v rámci serveru Silvarium.cz. Výsledkem je kompletní archiv Lesnické práce 1922-2014 a Světa myslivosti 2000-2014 s bezplatným přístupem. Každý uživatel bude mít možnost vyhledávat a využívat data k osobní potřebě, k dalšímu vzdělávání, či své profesi (výzkumníci, pedagogové, apod.).

Celý projekt významně podpořil státní podnik Lesy České republiky.

 

Forma zpracování

Zpracování proběhlo dle standardu projektu Národní digitální knihovny (NDK), které umožní následné využívání i v kombinaci s dalšími digitalizovanými materiály ve vlastnictví knihoven. Cílem celého projektu NDK je vybudování technické infrastruktury, zahájení masové digitalizace bohemikálních knihovních dokumentů, uživatelsky vhodné zpřístupnění těchto dokumentů a zajištění jejich bezpečného uložení.
Vzhledem k tomu, že obě periodika nejsou zařazena do digitalizace prostřednictvím národních knihoven a jsou zatím zařazena pouze v konzervačním fondu Národní knihovny ČR, rozhodl se vydavatel obou periodik, jako vlastník autorských práv, digitalizaci realizovat vlastními silami ve spolupráci se silnými subjekty v našem oboru. Získaná data pak hodláme nabídnout NDK k výměně za data významných lesnických a mysliveckých publikací, kterými budeme náš lesnický digitální archiv (LDA) postupně rozšiřovat.

Vlastní zpracování bylo nejvhodnější provést dodavatelsky, s ohledem na finanční náročnosti pořízení speciálních scannerů a kvalitního softwaru OCR (převod obrazu stránky na text) digitalizačního pracoviště. S ohledem na charakter a stav svázaných dokumentů nebylo možné použít nejmodernější skenovací technologie – robotické skenery - ale byly využity velkoformátové ruční knižní skenery na dvou pracovištích v Nitře a v Praze.

Každá stránka (z celkového počtu cca 66 tisíc stran) byla naskenována barevně v rozlišení 300-600 dpi, oříznuta, vytvořena archivní a uživatelské kopie, obraz převeden pomocí OCR na text, proveden metadatový popis (bibliografická, strukturální a administrativně-technická metadata) a data zpřístupněna v prohlížeči digitální knihovny Kramerius 5.

Uživatel má tedy k dispozici dokumenty rozdělené podle ročníků, jednotlivých čísel a stránek, vidí původní vzhled stránky včetně obrázků, schémat a vzorců. Současně může vyhledávat podle jednotlivých slov, částí vět, autorů, názvů, či hesel a nalezený text si může vytisknout jako celou stránku, nebo její část, případně si text exportovat a dále s ním pracovat bez nutnosti opisování! Aplikace také umožňuje fulltextově vyhledávat – například konkrétní články nebo autory, ale i slova, části vět, názvy či hesla. Stránky je možné převádět do textových formátů i PDF. „Vyhledávání je výrazně pohodlnější než listování v tištěných časopisech. Věřím, že novou službu ocení jak kolegové lesníci, tak i ostatní, tedy laici i odborná veřejnost, kteří se v archivu časopisů začtou," říká Radovan Srba, obchodní ředitel státního podniku Lesy ČR, partnera projektu.

Aplikaci Kramerius lze spustit přes internetový prohlížeč Internet Explorer od verze 10 nebo Google Chrome.

Rozsah digitalizace

Během měsíce března bude v rámci projektu zpřístupněno cca 55 tisíc stran časopisu Lesnická práce (1922-2014) a téměř 11 tisíc stran časopisu Svět myslivosti (2000-2014). Projekt LDA navazuje na doposud realizované digitalizační projekty NDK probíhající v České republice, takže je plně kompatibilní s daty v národních knihovnách.
Digitální dokumenty LDA budou dostupné na internetu zdarma pro návštěvníky lesnicko-dřevařského serveru Silvarium.cz. Hlavním přínosem společného projektu Lesnické práce a LČR je zpřístupnění národního kulturního dědictví a bohaté faktografie z našeho oboru.

Pokračování projektu

V rámci zkušeností se zpracováním obou současných periodik se nabízí možnost pokračování projektu a postupné doplňování LDA o další již zaniklá periodika -– např.: prvního českého lesnického časopisu Háj (1872-1901), týdeníku Český (Československý) lesník, který nahradil Věstník Jednoty českých lesníků, vědeckého lesnického časopisu Československý les (od r. 1921), Československého sborníku lesnického, „první vědecká lesnická revue" (1919-1920) a celý projekt doplnit o lesnickou wikipedii, která by vycházela z publikace Naučný lesnický slovník (MZE), který již byl zdigitalizován. Následně by šlo například využít virtuální sbírky pro oblast lesnictví a myslivost, replikovat některé dokumenty (například výměnou za již digitalizované) a napojit odvysílané a publikované zprávy Českého rozhlasu.

Redakce

Kde najdete archiv Lesnické práce a Světa myslivosti?

Do archivu obou časopisů se dostanete buď přes hlavní horní menu na hlavní straně Silvarium.cz - položka "Časopisy" - "Digitální archiv", nebo přes zelenou ikonu v levém sloupci na hlavní straně Silvarium.cz pod sekcí "Nejnovější zprávy".

Přímý odkaz na archiv: http://lmda.silvarium.cz/search/

 

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+9 # Máchal 2015-03-17 08:29
Paráda, dobrá práce, díky! Perfektní zdroj informací.
+6 # duha 2015-03-17 09:19
Také palec hore. Je to rychlejší hledání, než v té papírové hromadě na regálech. :lol:

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2505

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2319

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2238

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2151

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1776

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1702

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě