logo Silvarium tisk

Proč je v ČR nejdražší dříví?

 

24. 3. 2011 se uskutečnilo setkání vedení společnosti LESS & FOREST s.r.o. s novináři. Společnost zastupoval její ředitel Tomáš Zmeškal a ředitel pro ekonomiku Vladimír Veselý. Hlavním tématem setkání bylo zhodnocení situace na trhu s dřívím a upozornění na možné příčiny toho, proč jsou v ČR v současnosti patrně nejvyšší nákupní ceny dříví.

 

Informace o nejvyšších cenách dříví přitom vycházejí z informací globálních zpracovatelů. Hlavní důvody tohoto stavu podle zástupců společnosti LESS & FOREST souvisí s tendry Lesů ČR.

Prvním důvodem vysokých cen dříví jsou výkyvy na nabídkové části trhu tvořené dřívím ze zdrojů Lesů ČR. Podle názoru Vladimíra Veselého Lesy ČR vypsaly pozdě roční tendry. Prakticky dva měsíce před koncem roku 2010 se zároveň přestalo těžit (naplnil se finanční objem končících zakázek, předávala se pracoviště, čistily sklady) a práce v rámci nových tendrů se v plném rozsahu rozběhly až v průběhu března.

„Situace, kdy všechny zakázky na práce v lese končí ve stejnou dobu a soutěží se celé území ČR, se bude opět opakovat v závěru letošního roku. Řešením je překryv dob platnosti smluv do delšího období (tzv. „senátní systém“, který je navržen ve schválené koncepci – Dřevěné knize). Pokud se ovšem podaří nové tendry odsoutěžit a Lesy ČR se poučí z chyb provedených v minulých zadávacích řízeních.“ řekl Vladimír Veselý

Druhým důvodem vysokých cen dříví je podle názoru společnosti LESS & FOREST s.r.o. zvolený způsob valorizace nabídkových cen dříví v obchodních smlouvách Lesů ČR, které zakomponovaly do nových smluv uzavíraných k 1. 1. 2011 nevhodný valorizační mechanismus - ustanovení, podle kterého se ceny dříví budou čtvrtletně měnit v závislosti na změně indexu cen dříví „VLASTNÍCI“ vyhlašovaného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). LČR přitom samy jako klíčový respondent ovlivňují svými hlášeními vývoj indexu z více než dvou třetin. Jelikož je index tvořen neváženým průměrem (hlášení za každý subjekt a lesní správu LČR má stejnou váhu), LČR tak fakticky získávají ještě mnohem větší vliv na vývoj indexu, než by plynulo z jejich dominantního postavení na trhu.

 

Poprvé v historii Lesy ČR použily valorizaci cen již k datu uzavření smluv. Nabídkové ceny se k datu podpisu smlouvy upravily o index (statistickou změnu ceny) za 3. a 4. čtvrtletí, což u jehličnatého dřeva znamenalo nárůst nabídkové ceny indexací o 11,4 %. Mezi 3. a 4. čtvrtletím skokově vzrostl index u jehličnatého dříví o 6,4 %, což ovšem naprosto neodpovídalo reálné tržní situaci. Klíčoví tuzemští zpracovatelé mají stejné ceníky ve 3. i 4. čtvrtletí a zpracovatelé oslovení společností LESS & FOREST s.r.o. registrují stagnaci nákupních cen, což potvrzuje i index „NEVLASTNÍCI“, který dosahuje hodnoty 0,6 %. (Index je počítán podle stejné metodiky jako „VLASTNÍCI“, respondenty jsou firmy, které se zabývají těžbou a obchodem s dřívím, ale ne na vlastních pozemcích.)

Možné cesty ke zlepšení situace vidí zástupci společnosti LESS & FOREST s.r.o. ve splnění těchto kritérií valorizačního mechanismu:

- Omezení dominantního vlivu na tvorbu indexu ze strany Lesů ČR

- Vytvoření strukturovaného indexu z několika nezávislých zdrojů

- Možnost rychlé reakce na razantní změny na trhu

Valorizační mechanismus (systém indexace) tak bude jedním z prubířských kamenů, který spolurozhodne o tom, zda se koncepce přijatá v podobě Dřevěné knihy podaří realizovat. Proto je nesmírně důležité, aby byl připraven s největší pečlivostí a aby byl před zveřejněním konkrétních smluvních podmínek podroben odborné oponentuře.

S principy obsaženými v Dřevěné knize přitom společnost v zásadě souhlasí, důležité je, aby se neopakoval minulý rok a tendry byly vyhlášeny včas a bez chyb.

red.

 


 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2206

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2191

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2065

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1638

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1571

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1566

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě