Přihlásit

Podle SVOL vláda opomíjí problém kůrovcové kalamity

Současná kůrovcová kalamita v České republice přesahuje rámec resortu. Majitelé obecních, soukromých a církevních lesů se proto obracejí na poslance a senátory s žádostí, aby zákonodárci poskytli Ministerstvu zemědělství ČR veškerou součinnost a přiměli vládu k urychlenému přijetí prioritních opatření k zabránění dalšího šíření kůrovcové kalamity.

Doporučený Podle SVOL vláda opomíjí problém kůrovcové kalamity

Zároveň varují před možným zneužitím historicky nebývalé kůrovcové kalamity mocenskými či kompetenčními spory ministerstev.

Účastníci semináře z řad SVOL, věnovaného současnému stavu lesů, který se konal 24. dubna v Poslanecké sněmovně pod záštitou Výboru pro životní prostředí, konstatovali, že situace týkající se současné kůrovcové kalamity v České republice je více než kritická.

Na kalamitní výskyt podkorního hmyzu v některých regionech republiky dlouhodobě stresovaných nedostatkem srážek a ohrožení oslabených lesních porostů větrnými či sněhovými smrštěmi upozorňovali vlastníci lesů už loni v létě a po říjnové vichřici Herwart. Majitelé lesů žádali stát o pomoc, o pružné zareagování na vzniklou mimořádnou situaci a přijetí podobných opatření, jaká pro majitele lesů v krizových situacích zavedly sousední vlády v Bavorsku či Rakousku. Jednalo se především o okamžité poskytování daňových pobídek a úlev pro postižené lesní majetky a poskytování bezúročných překlenovacích půjček, aby dříví z postižených oblastí mohlo být co nejdříve zpracováno, zajištění dostatečného počtu vagónů a navýšení tonáže nákladních automobilů pro zvýšení přepravní kapacity, umožnění skládkování a manipulace dřeva na zemědělských pozemcích bez sankcí na dotacích pro dotčené zemědělce, zajištění finančních prostředků na opravu komunikací v postižených regionech a přijetí okamžitých mimořádných opatření ve státních lesích ke zrychlení zpracování kalamity, jak uvádí tisková zpráva SVOL.

Reakce vlády předchozí i té stávající v demisi je ale podle vlastníků soukromých a obecních lesů pomalá a pomoc státu majitelům lesů při zvládání mimořádné kalamitní situace nedostatečná. To ostatně potvrzuje i výzva Agrární komory předsedovi vlády z počátku letošního března. „Do dnešních dnů vláda v této záležitosti bohužel nic zásadního neučinila, a kalamita svým rozsahem ohrožuje další části území republiky," potvrdil František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR. „Místo skutečného řešení problému se však objevují snahy dostat vodní a lesní hospodářství pod Ministerstvo životního prostředí a využít situace pro zavedení certifikace FSC ve státních lesích," doplnil.

Čtěte také: Ve Sněmovně se konal seminář o kalamitě v českých lesích

„Rozsah kalamity je výjimečný a dostává se mimo úroveň zvládnutelnosti vlastníků a správců lesa, kteří využívají všech možností v rámci platné legislativy. Ke zpracování kalamitního dříví není v republice dostatek kapacit. Bez okamžitých opatření a pomoci ze strany vlády a parlamentu hrozí zásadní ohrožení krajiny a plnění všech funkcí lesa pro společnost na rozsáhlých územích," upozorňuje Richard Podstatzký, předseda Komory soukromých lesů.

Majitelé lesů reagují na změnu klimatických podmínek výsadbou většího podílu listnáčů, jak dokládají Zelené zprávy o stavu lesa. Změnu dřevinné skladby ale nelze provést naráz a vyžaduje od majitelů lesa zvýšené investice. Neřešení aktuální situace ze strany státu tak vzbuzuje obavy a dotazy. "O co jde? O získání vlivu v českých lesích? Je záměrem ponechat bez zásahu obrovská rozsáhlá území jako po orkánu Kyrill na Šumavě? Přimět vlastníky lesů k předání majetku do náruče státu?", ptají se vlastníci soukromých a obecních lesů. 

Dopis zástupců SVOL předsedkyni VŽP PS ČR

Podle TZ SVOL, red.

 

Naposledy změněno: pátek, 04 květen 2018 08:36

(0 hlasů)

Komentáře   

+4 # Pavel Boucký 2018-05-04 12:27
Teď ale jak se na to dívat. Jaká část se dotýká celé společnosti a je v nějakém vyšším zájmu ji řešit? A nakolik se jedná především o jedno z podnikatelských rizik vlastníků lesa. Podíváme-li se na minulé výsledky třeba LČR, nešlo dost let o nijak chudé období a to nejspíš i u jiných vlastníků. Tudíž logicky by vlastníci lesů měli mít našetřené zdroje k řešení aktuálního propadu. Alespoň ti větší určitě.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Národní parky projednávají nové zonace

Národní parky projednávají nové zonace

Lesnictví

V národních parcích vrcholí po 18 měsících proces přípravy a schvalování nové zonace, vyplývající z novely zákona o ochraně přírody a krajiny schválené našimi zákonodárci...

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Lesnictví

Kraje mají dostat od ministerstva zemědělství peníze na pracovníky, kteří budou vyřizovat žádosti soukromých vlastníků lesů o státní pomoc při obnově lesů po kůrovcové kalamitě...

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby