Přihlásit

Podle SVOL vláda opomíjí problém kůrovcové kalamity

Současná kůrovcová kalamita v České republice přesahuje rámec resortu. Majitelé obecních, soukromých a církevních lesů se proto obracejí na poslance a senátory s žádostí, aby zákonodárci poskytli Ministerstvu zemědělství ČR veškerou součinnost a přiměli vládu k urychlenému přijetí prioritních opatření k zabránění dalšího šíření kůrovcové kalamity.

Doporučený Podle SVOL vláda opomíjí problém kůrovcové kalamity

Zároveň varují před možným zneužitím historicky nebývalé kůrovcové kalamity mocenskými či kompetenčními spory ministerstev.

Účastníci semináře z řad SVOL, věnovaného současnému stavu lesů, který se konal 24. dubna v Poslanecké sněmovně pod záštitou Výboru pro životní prostředí, konstatovali, že situace týkající se současné kůrovcové kalamity v České republice je více než kritická.

Na kalamitní výskyt podkorního hmyzu v některých regionech republiky dlouhodobě stresovaných nedostatkem srážek a ohrožení oslabených lesních porostů větrnými či sněhovými smrštěmi upozorňovali vlastníci lesů už loni v létě a po říjnové vichřici Herwart. Majitelé lesů žádali stát o pomoc, o pružné zareagování na vzniklou mimořádnou situaci a přijetí podobných opatření, jaká pro majitele lesů v krizových situacích zavedly sousední vlády v Bavorsku či Rakousku. Jednalo se především o okamžité poskytování daňových pobídek a úlev pro postižené lesní majetky a poskytování bezúročných překlenovacích půjček, aby dříví z postižených oblastí mohlo být co nejdříve zpracováno, zajištění dostatečného počtu vagónů a navýšení tonáže nákladních automobilů pro zvýšení přepravní kapacity, umožnění skládkování a manipulace dřeva na zemědělských pozemcích bez sankcí na dotacích pro dotčené zemědělce, zajištění finančních prostředků na opravu komunikací v postižených regionech a přijetí okamžitých mimořádných opatření ve státních lesích ke zrychlení zpracování kalamity, jak uvádí tisková zpráva SVOL.

Reakce vlády předchozí i té stávající v demisi je ale podle vlastníků soukromých a obecních lesů pomalá a pomoc státu majitelům lesů při zvládání mimořádné kalamitní situace nedostatečná. To ostatně potvrzuje i výzva Agrární komory předsedovi vlády z počátku letošního března. „Do dnešních dnů vláda v této záležitosti bohužel nic zásadního neučinila, a kalamita svým rozsahem ohrožuje další části území republiky," potvrdil František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR. „Místo skutečného řešení problému se však objevují snahy dostat vodní a lesní hospodářství pod Ministerstvo životního prostředí a využít situace pro zavedení certifikace FSC ve státních lesích," doplnil.

Čtěte také: Ve Sněmovně se konal seminář o kalamitě v českých lesích

„Rozsah kalamity je výjimečný a dostává se mimo úroveň zvládnutelnosti vlastníků a správců lesa, kteří využívají všech možností v rámci platné legislativy. Ke zpracování kalamitního dříví není v republice dostatek kapacit. Bez okamžitých opatření a pomoci ze strany vlády a parlamentu hrozí zásadní ohrožení krajiny a plnění všech funkcí lesa pro společnost na rozsáhlých územích," upozorňuje Richard Podstatzký, předseda Komory soukromých lesů.

Majitelé lesů reagují na změnu klimatických podmínek výsadbou většího podílu listnáčů, jak dokládají Zelené zprávy o stavu lesa. Změnu dřevinné skladby ale nelze provést naráz a vyžaduje od majitelů lesa zvýšené investice. Neřešení aktuální situace ze strany státu tak vzbuzuje obavy a dotazy. "O co jde? O získání vlivu v českých lesích? Je záměrem ponechat bez zásahu obrovská rozsáhlá území jako po orkánu Kyrill na Šumavě? Přimět vlastníky lesů k předání majetku do náruče státu?", ptají se vlastníci soukromých a obecních lesů. 

Dopis zástupců SVOL předsedkyni VŽP PS ČR

Podle TZ SVOL, red.

 

Naposledy změněno: pátek, 04 květen 2018 08:36
(0 hlasů)

Komentáře   

+4 # Pavel Boucký 2018-05-04 12:27
Teď ale jak se na to dívat. Jaká část se dotýká celé společnosti a je v nějakém vyšším zájmu ji řešit? A nakolik se jedná především o jedno z podnikatelských rizik vlastníků lesa. Podíváme-li se na minulé výsledky třeba LČR, nešlo dost let o nijak chudé období a to nejspíš i u jiných vlastníků. Tudíž logicky by vlastníci lesů měli mít našetřené zdroje k řešení aktuálního propadu. Alespoň ti větší určitě.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

30°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 32%

Vítr: 17.70 km/h

  • 20 Srp 2018 32°C 16°C
  • 21 Srp 2018 30°C 17°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby