logo Silvarium tisk

Pila Arcibiskupských lesů ve Vápenné zahájila zkušební provoz

Patnáct nově vybudovaných objektů na celkové ploše téměř pěti hektarů. Tak vypadá nový pilařský závod, který ve Vápenné nedaleko Javorníku vybudovala za bezmála 300 milionů korun společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. V březnu, po sedmi měsících výstavby, zahájili lesníci zkušební provoz. Areál pily nabídl uplatnění pětadvaceti zaměstnancům z regionu a zefektivní zpracování kalamitního dříví z Jeseníků a Rychlebských hor.


Nový pilařský závod společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Nový pilařský závod společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
„Rozhodli jsme se vybudovat kompletní pilařský závod, aby dřevo z místních lesů dostalo další přidanou hodnotu. Dlouhodobě se hovoří o tom, že lesníci v České republice těží stromy, vyrábí kulatinu, a ta se prodává do zahraničí ve formě suroviny. Z republiky tak odchází dřevo s malou přidanou hodnotou. Našim společným cílem je zkrátit cestu dřeva z lesa k zákazníkovi a dát dřevu ještě přidanou hodnotu. Využít český kapitál a les, pořezat české dřevo a prodat výrobek ze dřeva českému zákazníkovi," vysvětluje jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. Ing. Petr Skočdopole a dodává, že čím kratší je cesta dřeva z lesa k zákazníkovi, tím je dřevo jako obnovitelná surovina ekologičtější.

Kromě strategické polohy uprostřed církevních lesů a nedaleko železničních spojů disponuje areál pily nejnovějšími technologiemi, které zaručují přesné a maximálně efektivní zpracování dříví. Při dvousměnném provozu by měla pila zvládnout pořezat ročně kolem 60 tisíc metrů krychlových dříví.


Odkorňovací linka


Kabina v pilnici

„Na začátku výrobní linky projede kulatina nejprve odkorňovačem, kde je zbavena kůry a kořenových náběhů. Z tohoto procesu vzniká nadrcená kúra, která je využívána např. v zahradnictví, z kořenových náběhů dále vzniká v odkorňovači tzv. stružina, která následně slouží k vytápění pilnice, správní budovy a sušárny dříví. Odkorněnou kulatinu následně převezeme k pásové pile a pak pokračuje do rozmítací pily. Nařezaný produkt pracovníci roztřídí podle tloušťky, šířky a kvality do jednotlivých paketů. Na přání zákazníka necháváme ještě dříví vyschnout v sušárnách. Pokud ze dřeva dostaneme část vody, tak je mnohem lehčí a lze jej naložit ve větším množství na kamion. Tím výrazně optimalizujeme náklady na přepravu,“ vysvětluje Ing. Petr Skočdopole z Arcibiskupských lesů a dodává, že v pilnici dále kromě řeziva vznikají také sypané materiály, jako jsou piliny a štěpka. „Veškerý, byť zbytkový materiál, je plně využíván. Piliny slouží k výrobě pelet, štěpka se používá v papírenském průmyslu k výrobě celulózy.“

Příprava projektu na výstavbu pily započala již v polovině roku 2019, vlastní výstavba trvala sedm měsíců a vyvrcholila v březnu letošního roku. „Před Vánoci jsme zprovoznili kotelnu a sušárny, na začátku roku zahájila provoz linka na odkorňování dříví a vlastní pilnice. Na konci února nám firma, která dodávala technologii do pilnice, definitivně předala s bezpečnostním certifikátem technologie, abychom mohli od 1. března nasadit naše operátory a začít zkušební provoz. Nyní už v pile probíhají standardní procesy, řežeme a prodáváme řezivo,“ uzavírá Ing. Petr Skočdopole, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Podle TZ Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
Foto: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2189

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2165

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2062

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1636

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1565

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1563

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě