logo Silvarium tisk

Odvolání „bez důvodu“

O odvolání Jiřího Nováka, bývalého ředitele KRNAP a Lesů ČR z postu náměstka MZe, se spekulovalo již delší dobu. 20. června 2011 jej ministr Fuksa skutečně odvolal. Podle jediných informací, které MZe sdělilo, souviselo odvolání Jiřího Nováka s tím, že se chce MZe více zaměřit na sociální a environmentální funkce lesů. Jiří Novák poskytl exkluzivní rozhovor časopisu Lesnická práce. Celý rozhovor naleznete v LP 7/2011.



Ing. Jiří Novák

novak- *1960, Městec Králové.

- 1975–1979 - SLTŠ v Trutnově

- 1979–1984 - Vysoká škola zemědělská, fakulta lesnická v Brně

- 1990 - dokončení postgraduálního studia na VŠZ v Praze

- 1983–1993 - Lesní závod Horní Maršov, THP pracovník

- 1994–2000 - KRNAP, náměstek odboru péče o les

- 2000–2007 – KRNAP, ředitel správy

- 2007–2008 – generální ředitel LČR

- 2008–2011 – náměstek MZe, úseku lesního hospodářství

- Čím ministr Ivan Fuksa zdůvodnil vaše odvolání? Obávám se, že pro naše čtenáře není to, že se chce MZe zaměřit více na sociální a environmentální funkce lesů, uspokojivou odpovědí.

Důvody mi sděleny nebyly. Je to rozhodnutí pana ministra a já ho akceptuji. Nicméně u témat, kterými se chce dál ministr zemědělství zabývat, což je tedy sociální a ekologický aspekt, dokážu jednoznačně doložit, že je sekce lesního hospodářství dostatečně naplňovala. A to jak v rovině legislativní, tak v dalších opatřeních a krocích. Domnívám se, že jsem svou profesí i minulým působením dokázal naplňovat poslání národního parku i státního podniku. Když jsem absolvoval výběrové řízení na post generálního ředitele Lesů ČR, ve své koncepci jsem sociální aspekt – zejména zaměstnanost na venkově – bral jako jeden z hlavních bodů, který by měl určovat budoucí podobu tendrů podniku. Smyslem bylo podpořit venkov a podpořit českého člověka a jeho práci v lese.

- Považujete tedy své odvolání za politické rozhodnutí?

Bylo to rozhodnutí pana ministra a důvody mi sděleny nebyly. Spekulovat o nich nebudu.

- Necítíte z takového způsobu ukončení spolupráce zklamání?

No, samozřejmě cítím zklamání, protože jsem celý život pracoval pro stát, a nejsem si vědom toho, že bych udělal jakoukoli zásadní chybu, která by vedla k takto razantnímu kroku. Nicméně lesnictví je obor, který jsem studoval a celý život se v něm v kontextu s ochranou přírody pohybuji, takže bych z tohoto oboru nerad odcházel, a věřím, že v lesnickém oboru ještě místo najdu.

- Co považujete, za dobu, kdy jste působil na MZe, za své hlavní úspěchy a neúspěchy?

V roce 2008 se ČR a sekci lesního hospodářství povedla příprava a následná účast při českém předsednictví v EU. Mnohé činnosti, které vznikaly v dalších letech, se pozitivně projevily i v mezinárodních lesnických aktivitách a vyvrcholily nedávno, kdy ČR byla oceněna tím, že na ministerské konferenci FOREST EUROPE, pořádané v Oslu, byla ČR vybrána do osmičlenného řídícího výboru, který by měl do roku 2013 připravit pravidla pro hospodaření v lesích Evropy. Toto považuji za úspěch.

Ministerstvo zemědělství také aktivně podpořilo vznik lesnických parků a stalo se společně s Miroslavem Pechou a Českou lesnickou společností hlavním iniciátorem vznikajících lesnických parků. V lesích lze hospodařit trvale udržitelným přírodě blízkým způsobem bez nároku na dotace a finanční prostředky a naplňovat tak cíle ochrany přírody. Tento model se nám zatím podařilo paragrafově zapracovat do technické novely lesního zákona, kde by lesnické parky měly mít i legislativní podporu lesního zákona.

Člověk si obtížně vybavuje, co je úspěch, protože má mnoho úkolů. Já vycházím celý život z jedné věci – když věci fungují a běží, tak to neberu za úspěch, ale za samozřejmost.

Když jsem začínal jako lesník na správě národního parku, brali jsme za úspěch to, že jsme bitvu vyhráli, a ti druzí prohráli. Dnes jsem přesvědčen, že výsledek dobré práce je, když dospějeme k nějakému cíli společně. Když začnu práci vnímat pouze podle toho, zda jsem vyhrál nebo prohrál, je to minimálně filozoficky špatné.

- A kde vidíte neúspěchy vašeho ministerského působení?

Nepodařilo se nám dostat kompetenčně pod křídla ministerstva zemědělství dřevozpracující průmysl. Měli jsme snahu, stejně jako je zemědělství a potravinářství, mít lesnictví a dřevozpracující průmysl pod jednou střechou. Proběhla i krátká mezirezortní jednání, ale aktuálně jsou pozastavena. Za další neúspěch považuji to, že jsme se nedokázali rychleji posunovat při tvorbě Národního lesnického programu II. Části koordinační rady se v určitou dobu polarizovaly a důvodem polarizace byla zejména koncepce výroby a obchodu, kdy došlo k totální neshodě.

- Poslední dobou začínají být ministerské posty stále častěji obsazovány politiky bez jakýchkoli odborných znalostí a profesních zkušeností z resortu, který vedou, často s odůvodněním, že podstatné jsou jejich údajné manažerské schopnosti. Jak jste jako náměstek tuto situaci vnímal?

Za prvé: být ministrem v resortu je hlavně politika. Za druhé se ukazuje, že chybí zákon o státní službě. Jestliže by každý resort měl svého ministra, který je politickou osobou, tak nemusí a snad ani nemůže být úplným odborníkem na činnost, kterou na ministerstvu řídí, protože ministerstvo je širokospektrální institucí. Ministr by měl iniciovat jmenování státního tajemníka a odborné náměstky, kteří naplňují politické zadání ministra nebo vlády, a to na základě odborných předpokladů.

Zákon státní služby tu opravdu chybí a já si myslím, že by byl lékem na tyto věci.

- Očekáváte tedy jmenování vašeho nástupce na základě odborných předpokladů? A co nového náměstka MZe čeká?

Já bych si přál, aby náměstek pro lesní hospodářství byl lesníkem a byl s oborem profesně dobře seznámen, protože sekce lesního hospodářství je sekcí, na které je kumulována i státní správa myslivosti, rybářství.

Na nového náměstka čekají legislativní úkoly, které je v období příštích dvou měsíců potřeba dotáhnout do konce, i práce na zásadách státní lesnické politiky, které MZe připravuje společně s MŽP, a samozřejmě běžná pracovní operativa.

Děkuji za odpovědi (24. 6. 2011), Jan Příhoda

Celý rozhovor naleznete v LP 7/2011, která vychází  4. 7. 2011.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2188

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2161

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2061

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1633

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1562

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1562

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě