logo Silvarium tisk

Návrh zákona o Šumavě ministr připravit nestihl

Ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi se nepodařilo ke konci roku dovést do finále přípravu nového zákona o Národním parku Šumava, jak avizoval. Když před rokem vstupoval do funkce, vyřešení šumavských sporů novým zákonem za jednu ze svých priorit. Záměr připravit návrh zákona do konce roku 2011, byl však často označován jako nereálný.

Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Michaely Jendekové jednání k zákonu o NP Šumava pokračují, ale podrobnosti nikdo nezveřejnil.

Ministr Chalupa únoru pověřil vedením parku a přípravou zákona Jana Stráského. Někdejší ministr a předseda českých turistů se dostal do sporu s některými sdružení a částí vědecké obce. V létě se spor o kácení kůrovcem napadených smrků vyhrotil a aktivisté začali bránit dřevorubcům kácet v lokalitě Na Ztraceném u Modravy. Situace na místě byla velmi napjatá, aktivisté vinili policii z tvrdých zákroků, na druhou stranu policisté obvinili několik aktivistů, kteří na ně zaútočili.

Po prázdninách Chalupa uspořádal několik kulatých stolů o budoucnosti Šumavy. Sliboval si od nich uklidnění situace na Šumavě i nalezení kompromisního řešení dlouholetých sporů mezi obcemi a mnohými jejich obyvateli, kteří si přejí hospodářský rozvoj, a ekology hájícími bezzásahový režim na Šumavě.

Nad zákonem se sešli komunální politici, vědci, zástupci šumavských obcí a ekologických sdružení na ministerstvu čtyřikrát. Těsně před poslední schůzkou koncem listopadu odmítli v diskuzi pokračovat vědci organizovaní ve stínové vědecké radě parku s tím, že norma upřednostňuje zájmy developerů. Podle předsedy stínové rady Jakuba Hrušky se návrh zákona ubíral směrem, který by ohrožoval podstatu poslání národního parku. Odborné názory z oblasti ochrany přírody podle něj nebyly u kulatého stolu akceptovány.

Náměstek ředitele parku Jiří Mánek považuje postup stínové rady, která se podle jeho slov začala ultimativně domáhat svých požadavků za neférový, protože každý účastník klatého stolu musel z části požadavků ustoupit, aby mohlo být dosaženo kompromisu.

Tomáš Chalupa pak oznámil, že s účastníky kulatých stolů chce jednat individuálně a že později oznámí, jak bude postupovat dál. Mluvčí ministerstva Michaela Jendeková před vánočními svátky bez podrobností řekla, že Chalupa v jednáních pokračuje.

Spor o to, zda těžit stromy napadené lýkožroutem smrkovým i v nejpřísněji střežené zóně národního parku, nebo zda les ponechat přirozenému vývoji, rozděluje odbornou veřejnost a často láká i politiky. Chalupa chce novým zákonem na desítky let dopředu určit hranice způsobů obhospodařování rezervace. Zastánci bezzásahového režimu na Šumavě by přírodě chtěli nechat zhruba 30 procent rozlohy parku. Chalupa naposledy hovořil o minimálně 20,5 procenta rozlohy parku a o dalších víc než třech procentech, které by se postupně mohly včlenit do zóny s nejvyšší ochranou. Do záležitosti se snaží promluvit i Plzeňský kraj.

Stráský svoje působení na Šumavě nepovažuje za neúspěšné. „Podařilo se nám zachránit tisíce stromů díky razanci jarního zásahu proti kůrovci,” uvedl v polovině prosince náměstek ředitele parku Jiří Mánek s tím, že v roce 2010 bylo vytěženo 330 000 kubických metrů kůrovcového dřeva, zatímco letos 233 000 kubických metrů.

red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 2729

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2547

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2252

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2171

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1850

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1793

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě