Přihlásit

Lesy ČR budou jednat se smluvními partnery o ukončení smluv dohodou

Aktualizováno - 2.10. Na základě usnesení vlády ze dne 25. září vyzvou Lesy ČR své smluvní partnery k jednání o platnosti stávajících obchodních smluv. Podle informací z tiskové konference ze dne 27. září 2017 bude možné ukončení smluvních vztahů mezi lesnickými firmami a Lesy ČR dohodou. Vedení Lesů ČR očekává masivní ukončování smluv a připravuje opatření k pokrytí možného výpadku lesnických činností.

Doporučený Lesy ČR budou jednat se smluvními partnery o ukončení smluv dohodou

Ministr zemědělství Marian Jurečka citoval usnesení vlády, které zmocňuje vedení podniku k zahájení jednání se smluvními partnery o nalezení řešení současné složité situace.

„Pokud bychom striktně trvali na smlouvách, tak jak jsou dnes nastaveny, mohli bychom firmy přivést do existenčních problémů, " uvedl Marian Jurečka.

Usnesení vlády předpokládá, že negativní ekonomický dopad případného ukončování smluv bude pokryt z vnitřních zdrojů podniku. Aktuálně ale není možné podle slov ministra zemědělství ztráty kvantifikovat.

„Naší prioritou je pokračovat ve spolupráci se smluvními partnery. Vzhledem k převisu nabídky dříví nad poptávkou a nízkým cenám kalamitního a kůrovcového dříví však připouštíme možné ukončení smluvních vztahů dohodou k 31. 12. 2017," uvedl Daniel Szórád.

Letošní plán hospodaření Lesů ČR by podle něj ukončování smluv ohrozit nemělo. Za leden až červenec letošního roku vzrostl podniku hrubý zisk meziročně o 8,4 procenta na 3,34 miliardy korun.

Předpokladem možnosti ukončení smluv dohodou bude splnění projektu pěstební činnosti. V těžebních činnostech je cílem nahrazení SM a BO těžeb těžbou jiných dřevin.

LČR neprodleně připraví veřejnou zakázku na provádění komplexních lesnických činností a prodej dříví. Předpokládaný termín podpisu smluv je 1. 3. 2018. I nadále bude zachován senátní systém, v případě ukončení smluv budou jednotky soutěženy na dobu zbytku platnosti ukončených smluv. Kalamitní jednotky by také měly být rozděleny na menší.

Termín pro podání nabídek 2018+ se již posouvat nebude, v platnost zůstává 10. říjen 2017.

Očekávaný výpadek v těžebních činnostech hodlají Lesy ČR řešit zejména maximalizací využití vlastních kapacit pro zpracování nahodilé těžby, vyhlašováním aukcí a rychlým vyhlášením nových soutěží na jednotkách, z nichž smluvní partner odstoupí.

V rámci těchto aktivit Lesy ČR také informovaly o zahájení přípravy koncepce posílení vlastních kapacit v kalamitních oblastech.

Ministr Jurečka uvedl, že MZe si je vědomo možných negativních dopadů zákazu úmyslných těžeb na živnostníky pracující v lese. S ohledem na sociální aspekt této problematiky Lesy ČR nabídnout dotčeným živnostníkům práci v přímo řízených závodech, aby živnostníci zvládali v tomto mezidobí splácet leasingy a úvěry.

„Připravujeme další opatření k podpoře vlastníků lesů, např. v oblasti dopravy či ve spolupráci s ministerstvem s ministerstvem pro místní rozvoj v oblasti pomoci s opravou komunikací v intravilánu, dále jednáme s Ministerstvem průmyslu a obchodu o podpoře zřizování mokrých skládek," řekl Marian Jurečka.

Citace z usnesení vlády ČR ze dne 25. 9. 2017

  • – realizovat ve vztahu ke státnímu podniku Lesy České republiky, s. p. opatření k objektivizaci ekonomických parametrů aktuálně platných Smluv o provádění komplexních lesnických činností a o prodeji dříví, a to zásadně prostřednictvím transparentní veřejné zakázky realizované v souladu se zákonem č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů a za podmínky, že případný negativní finanční dopad do tržeb tohoto státního podniku bude pokryt z interních zdrojů státního podniku
  • – zahájit konzultace s příslušnými ministry k přijetí odpovídajících opatření v jejich resortech pro likvidaci kalamity v lesích

 Kalamitní dříví v objemech

Před rokem 2015 se ve státních lesích těžilo jeden až 2,5 milionu metru krychlových kůrovcového dříví. "V roce 2016 kůrovci napadli 4,4 miliony m3 smrků a letos se odhaduje, že to bude až šest milionů m3 dříví, tedy zhruba polovina ročního objemu jehličnatých těžeb v zemi," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Ve střední Evropě, tedy v Česku, Polsku, Rakousku a Bavorsku, je nyní k těžbě 23 milionů metrů krychlových kalamitního dříví. Bavorská vláda na likvidaci mimořádné kalamity uvolnila 100 milionů eur, Rakousko 18 milionů eur.

 

Reakce ALDP na tiskovou konferenci MZe a LČR ze dne 27. 9. 2017

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) sdružuje lesnické a dřevozpracující podniky, které provádějí v rámci smluvních vztahů se státním podnikem Lesy ČR více než tři čtvrtiny těžebních činností v lesích.

Zástupci asociace se v průběhu srpna a září účastnili řady jednání na všech úrovních včetně kulatých stolů ministra zemědělství, na kterých se účastníci snažili nalézt alespoň částečná řešení vzniklé kritické situace v lesích i na trhu s dřívím.

ALDP touto cestou vyjadřuje poděkování dalším účastníkům jednání, zejména vedení MZe a LČR za konstruktivní přístup a rychlé jednání. Jsme přesvědčeni, že zveřejněná přijatá opatření povedou v krátkém časovém horizontu alespoň k částečné stabilizaci na trhu s dřívím.

Věříme, že všechny aktivity, které očekáváme v nadcházejících týdnech a měsících včetně vyhlášení a realizace nových tendrů, přinesou do lesnického sektoru opět dlouhodobě stabilnější prostředí.   

TZ ALDP

Stanovisko Lesnicko-dřevařské komory ČR na tiskovou konferenci LČR a MZe 

Lesnicko-dřevařská komora ČR zastupuje zájmy vlastníků a správců lesních majetků, ale i hlavních dřevozpracujících subjektů v České republice. Jejím stěžejním posláním je prosazovat a hájit klíčové zájmy tohoto odvětví bez ohledu na formu vlastnictví, a současně dlouhodobě usilovat o zajištění ekonomické stability a zvýšení prestiže oboru, ve kterém bude základním principem jeho fungování a rozvoj.

LDK dlouhodobě sleduje a zúčastňuje se všech klíčových jednání k řešení dopadů sucha a nastalé mimořádné situace na trhu se dřívím. Tento stav vyžaduje úzkou součinnost a společné úsilí nejen ze strany vlastníků lesů a ostatních lesnických subjektů, ale musí být v maximální možné míře podpořeno i státními institucemi.

V této souvislosti vítáme a podporujeme přijaté kroky a opatření ze strany MZe a LČR a očekáváme, že povedenou ke zmírnění negativních dopadů a nastalé destabilizace trhu.  Dopady kalamitní situace intenzivně řeší i sousední země, apelujeme proto na přijetí srovnatelných finančních podpor k zajištění konkurenceschopnosti našich subjektů.

Současně vyjadřujeme naši připravenost při vyhodnocování dopadů přijatých opatření a hledání dalších vhodných finančních nástrojů a kompenzací, které pomohou aktuální situaci lesnicko-dřevařského sektoru stabilizovat a připraví jej na očekávaný dlouhodobý vývoj, související s klimatickými změnami.

TZ LDK 

 

Redakce

  

 

Stanovisko Lesnicko-dřevařské komory ČR na tiskovou konferenci LČR a MZe ze dne 27. 9. 2017

Naposledy změněno: pondělí, 02 říjen 2017 09:39
(1 Hlasovat)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

18°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 81%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Čec 2018 26°C 16°C
  • 21 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby