Přihlásit

Vláda přerušila debatu o příspěvcích na hospodaření v lesích

Aktualizováno 30. 5. Vláda na dva týdny přerušila debatu o tom, kdo bude přerozdělovat příspěvky na hospodaření v lesích. Ministerstvo zemědělství na ně chtělo 350 milionů korun. Na twitteru to napsal mluvčí kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) Martin Ayrer.

Doporučený Vláda přerušila debatu o příspěvcích na hospodaření v lesích

Ministerstvo zemědělství chce sjednotit a poskytovat příspěvky na hospodaření v lesích, které v současné době v různé podobě poskytují zájemcům posílají kraje. Žádá na to ze státního rozpočtu 350 milionů korun. Obnos by měl jít v podstatě z peněz Lesů ČR, které každoročně dávají státu miliardy korun. S návrhem, který 30. 5. projednává vláda, nesouhlasí ministerstvo financí. Vyplývá to z návrhu nařízení na vládním webu.

Podle ministerstva zemědělství by se tak částečně vrátil stav před rokem 2005. Od roku 2005 se zvýšily peníze pro kraje z rozpočtového určení daní. Navýšení bylo plánované právě na podporu obnovy, výchovy a ochrany lesů, na podporu sdružování vlastníků lesů nebo podporu technologií šetrných k přírodě. Jenže prostředky nejsou podle resortu vázané právě na tuto činnost. Ministerstvo argumentuje tím, že zatímco daňové příjmy krajů během let vzrůstaly, obnos určený na lesnické dotace se postupně snižoval, v roce 2014 klesl až na 157,5 milionu korun. Během desetiletí se tak dotace snížily o 40 procent.

MF na jednáních uznalo, že kraje k poskytování příspěvků na hospodaření v lesích z vlastních daňových příjmů nelze zavázat; MZe neúspěšně navrhovalo snížit % daňového příjmu krajů v rámci novely zákona o rozpočtovém určení daní – tzn., aby se tyto příjmy vrátily do státního rozpočtu. Resort ministra Andreje Babiše (ANO) chce, aby ministerstvo zemědělství buď našlo způsob, jak peníze vzít krajům, nebo jim nakázat, aby je začaly lesníkům vyplácet. To však podle resortu Mariana Jurečky (KDU-ČSL) není možné.

Ministerstvo zemědělství upozornilo, že peníze by využívalo i na boj proti suchu, respektive na zajištění obnovy lesů poškozených nedostatkem vody.

V návrhu zároveň Ministerstvo zemědělství žádá o navýšení peněz i pro ministerstvo obrany, chce zavést desetimilionový příspěvek na ztížené hospodaření ve vojenských lesích. Peníze by si měl resort najít ve vlastním rozpočtu.

Pokud změnu odsouhlasí vláda, nařízení by mělo začít platit od 15. června. Do té doby jej ale už vláda neprojedná. Ministerstvo si pak o 350 milionů řekne od příštího roku, letos si 100 milionů pokryje z rezerv.

red.

Naposledy změněno: pondělí, 30 květen 2016 13:24

(0 hlasů)

Komentáře   

+11 # Lynx 2016-05-29 10:28
Jasně, proč vracet něco, co fungovalo. Hned poté, co tuto "agendu" převedlo ministerstvo na kraje, tak první rok peněz na obnovu a zajištění kultur kraje údajně měly málo. Do té doby vlastník lesa neměl problém. Najednou problém byl a čekalo se na další roky anebo obnovu vlastník financoval sám. Kdo podal pozdě žádost, na toho peníze jaksi nezbyly, což předtím nebylo.
Jen zbytečný úřednický moloch navíc, spousta nových nesmyslných zbytečných formulářů, místo dřívější jednoduchosti. Papírů přibylo minimálně dvakrát, peněz ubylo. Úředníků, kteří házejí klacky pod nohy taktéž přibylo.
Vítejte v ČEZku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Lesnictví

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či...

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Lesnictví

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců...

MZe vyjednalo miliardu navíc do rozpočtu, půjde hlavně na obnovu lesů

MZe vyjednalo miliardu navíc do rozpočtu, půjde hlavně na obnovu lesů

Lesnictví

Rozpočet Ministerstva zemědělství (MZe) z národních zdrojů bude v příštím roce 24 miliard korun. Oproti původnímu návrhu rozpočtu získá resort zemědělství navíc 1 miliardu korun...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby