Přihlásit

Ministr zemědělství Jiří Milek vypsal výběrové na ředitele Lesů ČR

Aktualizováno 28. 6. Dne 26. června 2018 vyhlásil ministr zemědělství Jiří Milek výběrové řízení na obsazení pozice generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky. Po odvolání předchozího generálního ředitele Daniela Szóráda je od 14. května řízením podniku pověřen Tomáš Pospíšil. V době kalamitní situace je podle ministerstva zemědělství zapotřebí neodkládat obsazení této klíčové pozice a co nejdříve stabilizovat management státního podniku.

Doporučený Ministr zemědělství Jiří Milek vypsal výběrové na ředitele Lesů ČR

Ministr v demisi Jiří Milek (za ANO), který odvolal bývalého ředitele Daniela Szóráda, dříve řekl, že vypsání nechá na svém nástupci, kterým by měl být Miroslav Toman (za ČSSD). "Pan budoucí ministr je trošku překvapený tím, že to současný pan ministr udělal, nicméně to bere na vědomí a doufá, že všechno proběhne v pořádku," řekla ČTK Dana Večeřová, mluvčí Potravinářské komory ČR, které je Miroslav Toman prezidentem. Podle ní by měly být požadavky na nového ředitele v pořádku, výběrové řízení by se tak s nástupem nového ministra rušit nemělo.

Jiří Milek vypsal výběrové řízení na generálního ředitele Lesů ČR poslední den před příchodem nové vlády proto, že proces výběrového řízení trvá dlouho. Nový ministr Miroslav Toman (za ČSSD), který již v úterý dal najevo ohledně vypsání řízení překvapení, 27. 6. na tiskové konferenci řekl, že Milek měl jednat dříve. Ten již dříve přitom řekl, že nechá hledání nového ředitele po Danielu Szórádovi na svém nástupci. Podle Pirátů bylo výběrové řízení vypsáno podivným způsobem.

"Ministr Milek vypsal výběrové řízení na pozici generálního ředitele státního podniku Lesů České republiky, protože proces výběrového řízení trvá dlouho. Kalamitní situaci v lesích je potřeba urychleně a systematicky řešit. Konečný výběr ředitele provede nastupující ministr Miroslav Toman," sdělilo ČTK ministerstvo.

Adepti na nového ředitele se mohou do výběrového řízení hlásit do 11. července. 

"Termín uzávěrky je stanoven na 11. července, tedy den, kdy by měla Poslanecká sněmovna hlasovat o důvěře vládě Andreje Babiše. Načasování tohoto kroku Piráti chápou jako snahu výběrové řízení zamaskovat za mediální pozornost věnovanou jmenování nové vlády," sdělil poslanec Radek Holomčík (Piráti). Podle něj také není jasné, proč vypsání řízení trvalo měsíc a půl po odvolání Szóráda, protože seznam požadavků pro na nového ředitele podle něj neukazuje na takto dlouhou nutnou přípravu. "Další otázky vzbuzuje i fakt, že se řízení může zúčastnit i kandidát s ekonomickým vzděláním a pětiletou praxí v lesnictví. Takto nastavené požadavky výběrového řízení jednak vzbuzují podezření na účelové nastavení podmínek pro některé ze stávajících manažerů státních lesů a také, dle Pirátů, likviduje šance odborníků s praktickými zkušenostmi z lesních správ, které jsou právě v době kůrovcové kalamity mimořádně důležité," uzavřel Holomčík.

Podle znění výběrového řízení by měl být kandidát na generálního ředitele odborníkem s praxí v lesnickém oboru se zkušenostmi ve vrcholově řídicí pozici, který bude podnik řídit s péčí řádného hospodáře, realizovat nezbytná opatření k postupnému zvládnutí kalamitní situace v lesích a zabezpečí plnění všech strategických úkolů umožňujících lépe reagovat na kalamitní situace v budoucnosti.

Kandidáti na generálního ředitele lesů by měli mít úplné vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu lesnického nebo ekonomického zaměření, minimálně 5 let praxe v oboru lesního hospodářství a praxi ve vrcholové řídící pozici alespoň 3 roky. Měli by mít znalost také legislativy související s lesním hospodářstvím. Mezi další požadavky ministerstva zemědělství patří například manažerské dovednosti, rozhodovací schopnosti, komunikativnost, analytické uvažování, orientace na týmovou práci, tvůrčí a koncepční schopnosti či schopnost řídit a motivovat podřízené.

Součástí výběrového řízení je i předložení koncepce definující řízení podniku se zaměřením na řešení současné kalamitní situace v lesích a jejích následků. 

Celý text zadání výběrového řízené naleznete zde.

Podle TZ MZe, red.

 

Naposledy změněno: čtvrtek, 28 červen 2018 09:48

(0 hlasů)

Komentáře   

+5 # Revírník 2018-07-01 15:39
Všichni víme, že novým GŘ bude Ing. Vojáček ovšem habaďůra na lidi s názvem výběrové řízení " musí bejt"!
+5 # Ota-Buršík 2018-06-27 16:36
Konečně lesní odborník? Snad se dočkáme.
+18 # Pavel Boucký 2018-06-28 11:15
Obávám se, že ta odborná stránka tam není tak podstatná. LČR a celé lesnictví by potřebovaly hlavně někoho, schopného formulovat a prosazovat lesnickou politiku. Pokud to ředitel LČR nebude schopen, odbornost bude k ničemu. Otázkou je ale, jaké bude politické zadání z úrovně vlády. Po období od transformace, která se až tolik nepovedla, by LČR potřebovaly radikální strukturální a systémové změny.
Pokud ale předseda vlády je nějak spojen s nejsilnější firmou lesnických služeb, jakákoliv shora nastíněná změna by mohla být jen a výhradně proti jeho ekonomickým zájmům.
+11 # lesnar 2018-06-28 11:44
Přesně tak.
Pokud bude státní podnik (obecně) tím, čím je, pak se nepodaří celou záležitost odpolitizovat. Generální ředitel by si měl vnitřně definovat rozdíl mezi "zlatým padákem" a "držhubným" a mít odvahu případně neřešitelný úkol hodit resortnímu vedení pod nohy.
Myslím, že komplex cenová politika-indexace-za dávací řízení je ten zakopaný pes a pokud víte, jak momentálně padají ceny surového dříví, nebude jednoduché s tím nějak letos hnout. Samozřejmě na zásadní změnu koncepce tendrů 2019+ není ani čas.....(ale spíš jasná politická vůle).

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili vládě...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby