Přihlásit

Metodika z MENDELU má zlepšit ekonomiku stavby lesních cest

Až 350 tisíc korun na jeden kilometr, tedy 35 procent, pomůže při stavbě cest ušetřit nová metodika výzkumníků z Mendelovy univerzity v Brně. Poslouží projektantům při výběru nejvhodnější technologie a materiálu při navrhování a stavbě tzv. nízkokapacitních komunikací. Ty přitom tvoří více než 65 procent dopravní sítě České republiky, tedy více než 120 tisíc kilometrů. Na 15 cestách, které projektanti navrhli díky této metodice, majitelé komunikací ušetřili 8 milionů korun. Jako první ověřovalo metodiku v praxi brněnské krajské ředitelství Lesů ČR.

Přibližně stejná délka a stejný povrch, rozdíl jen v ceně. Jeden kilometr lesní cesty navržené bez nové metodiky vyjde brněnské krajské ředitelství Lesů ČR na více než 1,9 milionu korun. Nedaleko přitom bude brzy stát stejně dlouhá cesta, projektovaná podle metodiky z Mendelovy univerzity. Stát bude o téměř 730 tisíc korun méně.

„Kromě finanční úspory budeme spořit také materiál. Cesta tak bude ekologičtější, nebudeme do lesa navážet zbytečně velké množství neobnovitelného materiálu. Celkově můžeme ušetřit 30 - 35 procent nákladů, i proto jsme u nás metodiku zavedli a testujeme ji," uvedl Martin Urbanec z jihomoravského krajského ředitelství Lesů ČR s tím, že podnik celkově zatím na sedmi cestách ušetřil přes 1,7 milionu korun. Jak dodává, hlavním aspektem je, že metodika plně respektuje kritéria účelovosti a intenzity dopravy. Jiným způsobem tak mohou být projektované cesty s celodenním a celoročním pohybem automobilů, cyklostezky nebo vozovky, po kterých několikrát do roka projedou těžká těžební auta. Podle toho pak metodika pomůže projektantům na základě geotechnického průzkumu vybrat nejvhodnější materiál a technologie.

„Projektanti nízkokapacitních cest neměli doposud k ruce žádný vhodný návod, který by jim mohl sloužit jako vodítko. Řídili se tak proto pravidly pro silnice vyšších tříd. Ta byla často pro tyto cesty zbytečně „přísná", nereagovala na specifika těchto cest, takže vozovky byly předimenzované a požadované hodnoty nebylo často ani možné v daných přírodních podmínkách bez zlepšení podloží dosáhnout," vysvětlila jedna z autorek výzkumu Lenka Ševelová. Materiál a technologie tak proto často neodpovídaly podloží.

Že podobný manuál projektantům chyběl, potvrzuje také Petr Marčák z projektové společnosti Regioprojekt, která začala jako první vloni metodiku využívat. „Podle metodiky jsme navrhli 15 cest, na nákladech se díky ní ušetřilo přes 8 milionů korun," uvedl. „Potřebovali jsme podklady, který odpovídají skutečným požadavkům nízkokapacitních komunikací. Pro projektanty je to konečně návod, díky kterému nemusí stavbu zbytečně naddimenzovávat, ani obcházet směrnice, a který je zároveň transparentní nejen pro projektanty, ale i zhotovitele a investory," uvedl Ivan Beneš ze společnosti Ekostavby, která se podílela na vzniku metodiky a začala podle jejích návrhů jako první stavět.
Nový manuál z Mendelovy univerzity chce investorům cest – což jsou především města a obce, lesníci, stát, ale i soukromí investoři, nabídnout nástroj, který jim pomůže vyhodnotit nejlepší technologie a materiál za optimální cenu.

S návrhy od září pomůže projektantům i investorům nový software, který rovněž vyvinuli výzkumníci na Mendelově univerzitě. „Software jim zásadně usnadní práci, po zadání všech kritérií vypočítá optimální způsob výstavby, tak aby cesta byla kvalitní, s nejlépe zvolenými materiály pro danou oblast, zároveň ale ekonomická a ekologická," vysvětlila Lenka Ševelová. Se svými kolegy vede školení, prostřednictvím kterých chce investory a projektanty s novou metodikou seznamovat. „Osvěta je velmi důležitá. Přáli bychom si také, aby se do budoucna pravidla stala pro stavbu a rekonstrukci nízkokapacitních vozovek závazná," dodala Ševelová. Součástí osvěty je také experimentální lesní odvozní cesta Kuběnka, na které probíhá od roku 2012 testování únosnosti vozovky a různých metod zlepšení podloží za běžného zatížení dopravou při svozu dřeva.

Projekt optimalizace procesu návrhu a realizace vozovek nízkokapacitních komunikací trval čtyři roky a je jedním z prvních výstupů 1. výzvy programu Alfa Technologické agentury ČR. Projekt realizovalo konsorcium sdružující Mendelovu univerzitu v Brně – Lesnickou a dřevařskou fakultu, GEOSTAR, spol. s.r.o., a Centrum dopravního výzkumu a Ekostavby Brno, a.s. Tým odborníků čítající osm lidí pokračuje i po ukončení projektu na přenosu výsledků projektu do praxe. Dvě projekční kanceláře - Regioprojekt Brno, s.r.o. a A.KTI, s.r.o. - již metodiku uplatňují, z pozice investora je průkopníkem krajské ředitelství Brno Lesů ČR, které letos zavedlo metodiku jako závaznou.

Ochranu duševního vlastnictví nové metodiky zajišťovalo Centrum transferu technologií Mendelovy univerzity v Brně. Jde o specializované celoškolské pracoviště, které se stará o ochranu duševního vlastnictví, analýzu, rozvoj a využití komerčního potenciálu duševního vlastnictví univerzity. Zároveň zabezpečuje profesionální obchodní a partnerskou komunikaci univerzity s představiteli průmyslu.

 

Podle TZ MENDELU, red.

Foto: MENDELU

Naposledy změněno: pátek, 15 červenec 2016 13:18

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby