Přihlásit

Lesy ČR svolaly jednání kvůli nedostatku dělníků v lesnictví

V lesnictví se stále prohlubuje problém s nedostatkem pracovníků pro práci v lese, a to u všech vlastníků a zaměstnavatelů. Málo je dělníků i absolventů odborných lesnických učilišť. Lesy ČR proto svolaly 26. dubna do Hradce Králové zástupce škol, Asociace krajů ČR i Ministerstva zemědělství. Jednat chtějí také se smluvními partnery.

Doporučený Lesy ČR svolaly jednání kvůli nedostatku dělníků v lesnictví

Kvalifikované operátory těžebních souprav, dřevorubce, kteří dříví neznehodnotí, i schopné manipulátory s odvozní soupravou, ale také dělníky zaměstnané v pěstební činnosti či školkařství dnes postrádají zadavatelé lesnických prací v zemi i v celé Evropě. „Uvědomujeme si nedobrý stav a chceme ho řešit. Pozornost si žádá zejména učňovské školství. Kvalifikovaní dělníci na trhu chybí už několik let. Tento trend rezortu neprospívá. Proto hledáme spolu s Ministerstvem zemědělství i školami možnosti změny a vzbuzení většího zájmu žáků základních škol o práci v tomto odvětví," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Nezbytné je sjednotit přístup zaměstnavatelů a požadovat po ministerstvu školství i Asociaci krajů jasnou koncepci podpory technických oborů v regionech. „Jde nám o jednotný přístup k akreditaci oboru lesní mechanizátor. Některé kraje jej dnes dokonce nepovažují za technický obor. Ten je pak podfinancovaný a zároveň ekonomicky náročný. Podporujeme zvýšení počtu absolventů lesnických učilišť," pokračoval Szórád.

 

Lesy ČR uzavřely se školami rámcové smlouvy na zajištění praxí. Podnik chce také úhradou evropského certifikátu práce s motorovou pilou podpořit nejlepší učně i své dělníky na lesních závodech, kteří stojí o zvýšení kvalifikace. Ministerstvo zemědělství loni investovalo bezmála pět milionů korun do pomůcek využívaných ve třech lesnických školách – v Písku, Trutnově a Hranicích. „Stejnou dotaci dostanou školy i v dalších pěti letech," řekla Pavlína Adam z MZe.

Podstatná je také společná propagace oboru včetně vytvoření mapy lesnických škol, uznávaná akreditace odborných stáží učitelů škol u podniku Lesy ČR, větší spolupráce podnikatelské sféry se školami i žáky druhých a třetích ročníků učebních oborů a také jejich motivování, například sociální výpomocí ve formě startovacích balíčků při vstupu do pracovního procesu nebo příspěvků na ubytovací a stravovací výdaje či stipendia pro nejlepší žáky. „Pokusíme se najít cestu, jak zprostředkovat školám možné využití mechanizačních prostředků LČR i našich smluvních partnerů. Prospějeme tak výuce i propagaci oboru," přislíbil generální ředitel Szórád. Zároveň vyzval ke společnému postupu v komunikaci se staršími žáky základních škol i s jejich rodiči. „Práce v lese je riziková, nebezpečná a nepatří k finančně nejatraktivnějším. Kvalitní operátoři si ale peníze vydělají a řada schopných lidí upřednostní práci v přírodě před továrním pásem," dodal generální ředitel Szórád.

Podle TZ LČR, red.

Pociťujete ve vašem regionu nedostatek sadebního materiálu pro obnovu lesa?

 

 

Naposledy změněno: pátek, 28 duben 2017 17:14

(1 Hlasovat)

Komentáře   

+52 # ben 2017-05-07 23:08
Lesu zdar nebo spíše no nazdar, :oops: bohužel musím souhlasit se všemi příspěvky zde vložené.
V našem úzkém společenství co zbývá v lesnictví je už jen opravdu hrstka lidí kteří se snaží vydržet ač zuby zůstat v oboru, je neustále srážen k zemi. Řekněte mi proč? Co ten odborný profesně zdatný dřevorubec, kočí, traktorista atd. který každý rok úspěšně absolvuje školení /tedy profesionál/ a i přes to nasazuje každý den život je neustále v prdeli. Co udělal špatně pro stát ČR či lépe LČR že ho neustále nutí dělat za cenu nejnižší určenou ve výběrovém řízení aniž by se zajímaly zda firma je schopna plnohodnotně zaplatit SUBDODAVATELE. Proč ? Proč by si dělala násilí ? Proč by se starala, když může a chce to hodit na druhé. Ač se starají jiní. Ted už přišli KURV. PANI že výběrovky s nejnižší cenou nepokrývají cenu pro lidi PRACUJÍCÍ např. (autobusáci).
Atˇ zvednou své úřednické prdele i pan řídící a zajdou do lesa se poptat za jaké ceny jsme NUCENI pracovat.
To nééé to nepůjdou protože své mají jisté tak proč by rýpali do něčeho a pak si přidělávaly práci.
Znám názor těch kteří pracují pro Lčr a to je z jejich úst.
Prostě lidi lesa jsme na pokraji vyhynutí. Smiřme se s tím.
+42 # johnvladimir 2017-05-07 12:57
Vážní.Jsem v lese od roku 1982 ,ale za tohle opravdu mohou pánové z LČR.Po převratu kdo zahodil průkazku KSČ tak se chopil moci po těch )zlých),přitomto byli oni ti vyčůránci kteří chtěli ještě větší moc než koho zrušili.Ale bylo jim to málo a tak se s kamarády u státních lesů domluvili a rozdělení na LČR a as. nebo sro.bylo na světě.Velké dítko se nám narodilo a žralo a žralo do dnešní podoby otesánka.Nám nezbývá nic než trpět nebo utéct můj případ je ještě chvíli trpět než splatím dluhy.A co ted s otesánkem? nahnat ho do lesa aby zhodil ,nebo to už se nesmí a to by byla DEFENESTRACE,ale co takhle se spojit použít to jejich slovíčko DEMOKRACIE,a zajet do HRADCE a tam ukázat že už SE JICH NEBOJÍME. Víte já už několik let bombarduji TV NOVA tímto problémem i ostatní TV mají ze mně prču .Tak tímhle se loučím a prý se říká víra hory přenáší s pozdravem JOHN VLADIMÍR KRNOVSKO.
+47 # Přemek 2017-05-05 09:18
Z článku je vidět,jak jsou kancelářští lesní úředníci zcela mimo mísu.Je to všechno o penězích.A podle Babiše jsou všichni OSVČ zloději a podvodníci a podle soc.dem.parazité sociálního systému a tím je řečeno vše!
+38 # Lesní-správa 2017-05-02 17:40
Pritom by stacilo se zamyslet a nastavit slusne ceny. Tezar - 250,- Kc/Nh, UKT 500 a traktor s vyvazeckou aspon 850,-. I cirkev to ale zkousi za polovicku.
Takhle by musely byt porovnany ceny z nabidek na komplexni zakazky, prumerne mozne zpenezeni a uz by se nestalo, ze a.s. nakupuje drevo za 1200,- a realizuje ho za 800, takze to honi jinde.
+44 # Lesní-správa 2017-05-02 16:59
Silvarium uz je lepsi jak kdysi Dikobraz...
Jeden clanek o tom, jak Lesy CR zvysili zisk a druhy o tom, jak chtej naplnit skoly lidma, ktery stejne do provozu nenastoupi, protoze to by museli LesyCR snizit zisk
+77 # michalvlasek 2017-05-01 22:00
Je to bohužel tak... Vyučil jsem se lesníkem a ještě na škole měl k lesnické práci vztah a samozřejmě, i když ne hned po maturitě jsem to musel vyzkoušet na vlastní kůži... A za sebe můžu říci - dělat v lese za současných podmínek = nesmysl. Neskutečná dřina, nebezpečná práce, a spousta věcí který jen žerou vydělaný peníze - na lesních cestách si člověk ničí své auto, které budu muset nechat opravit za svý, vše si musí platit sám, nikoho nic nezajímá... Kolikrát se pachtí několik set metrů s výbavou na místo práce a vyleze nahoru - už je unavenej a nic ještě nevydělal... Nebo počasí... Fouká nebo prší, nedá se dělat, ale povinné odvody se platí stejně. Prostě těch "klacků pod nohama" má dřevař neskutečně mnoho a ty ceny za práci jsou směšný. A to ještě nemluvím např. o koňácích, kteří se musí o koně starat celý rok, sušit seno, mít na to mechanizaci, auto na přepravu, prostory... Prostě když jsem to viděl, vykašlal jsem se na to protože nebudu 14 dní vydělávat jenom na to abych vůbec mohl dělat a 14 dní pak snad něco pro sebe a šel jsem dělat do fabriky svářeče. Do práce jedu třeba autobusem, nesu si jen čip na píchačky a po 8 hodinách jdu domů a mám vyděláno, na HPP, s dotovaným stravováním, s 5ti týdny dovolené... Prostě v lese, na to že je tam jak já říkám člověk pořád jednou nohou v kriminále a půlkou zadku na invalidním vozíku za současných finančních podmínek prostě dělat nebudu. To i ten sebelepší vztah k lesu a lesnické práci vezme po tomhle zjištění za svý, protože tam člověk prostě nechce dělat "vola"... Až odejde stará garda tak vážně nevím kdo tam bude dělat např. práce v kopcích, ve skalách apod... To se asi bude nechávat samovýrobcům nebo nevím... Už by vážně chtělo aby se ta platová otázka pořádně vyřešila, třeba bych se k lesnické práci i vrátil, ale když člověk slyší jen "chcete/nechcete nashle" tak je to pak těžký... To je jen názor "zkrachovalýho" lesníka, je mi 25 let a na práci v lese jsem se těšil, ale takto vážně ne...
+72 # Jendahun 2017-05-01 21:38
Patnáct roků dělám s pilou na živnost,třicet let v lesnictví.Pánové, posrali jste co se dalo.Co teď chcete zachraňovat?Nedávno jsem prohlížel ve svém archívu sazby za kubík a práce v lese u různých akciovek,co se tu vystřídali.Plus minus pořád stejné,jednou přidali deset korun tam,tamhle deset ubrali.Celkově za patnáct let nepřidali ani korunu,pořád se dělá za stejné peníze.Když k tomu připočtu délku splatnosti faktur,nevymahatelno st pohledávek jako například u Less Forest,slušnou práci berou harvestory a dřevorubce ženou do nepřístupných terénů,nebo po jednotlivých stromech,které se neoplatí dělat strojům - dva stromy na hektar,buzeraci s tříděním sortimentů kdy veškerá výroba a třídění zůstává na dřevorubcích místo na manipulačních skladech,kdy rostou ceny motorových pil a náhradních dílů, PHM, odvody státu na sociálním a zdravotním pojištění,není se pak čemu divit,že se do lesa nikdo nehrne.Pak to také podle toho vypadá - minulý rok během března a dubna - pět smrtelných úrazů,letos v březnu dalších pět smrtelných úrazů v lese.Do lesa dnes jde dělat jen zoufalec,který má problém s disciplínou a ve fabrice nevydrží,špatně informovaní zlatokopové kteří nasadí ostré tempo a pokud se nezabijí,do dvou roků utěčou,nebo fandové do lesa.Myslíte že to kvantum studentů za středních lesnických škol půjde dělat do lesa manuálně?Jde to do hajzlu celé lesnictví.
+50 # Ctirad 2017-05-01 20:10
Lesy ČR svolaly jednání ... Lesy nic nevyřeší, je to v podstatě zase jen alibismus, neřeší se podstata problému. To řešení, které navrhují Lesy, je v podstatě slaboduché. Ale co očekáváte od současného vedení Lesů, oni jsou v podstatě jen vykonavatelé politického zadání. Generální ředitel Lesů v provozu nikdy nebyl, Jurečka je zemědělec a na lesy kašle, a jeho náměstek pro lesnictví není lesák, Tak co očekáváte ?
+58 # lovecles 2017-05-01 11:20
Dobrý den. Je svatá pravda to,že lidi a to zejména ti kvalifikovaní v lese za tyhle koruny dělat nebudou. Uvědomme si kdo byl dřív dřevorubec. Bylo a je to nejrizikovější povolání vůbec a dřív za to bylo řádné ohodnocení. A dnes? A o tom školství. Uvědomte si,že dnes všude preferují vysokoškolské vzdělání a nikdo neupřednostní praxi. Kristapána jak může sedět někde ve vedení člověk který má gyml a vysokou,který zná les jen z učebnice. Nad tím by se taky měl někdo zamyslet jinak bude v lese pořád bezřádovej binčus
+70 # rapid 2017-04-30 18:18
A až se ty tisíce vyučených odborníků objeví v lese, budou tam bohužel stát s holýma rukama.Jestli si vedení myslí,že v bance se budou předhánět,aby začínajícímu podnikateli,bez historie dali úvěr na techniku za miliony.Tak já se té hlouposti vedení směju! Pane Szoráde,vezměte si lesní traktor na leasing se splátkou 100tisíc+nafta+mzda+ odvody a vím jistě,že to nikdy nevyděláte! :lol:
+89 # Lesák 2017-04-29 22:17
Pan ředitel má zřejmě apríla celý rok.

1) nevím , kde si dobrý operátor dnes ještě vydělá slušné peníze,ale jestli je 20 až 25 000 hrubého na operátora harvestru mimo domov slušnej plat,tak to potom jo,anebo neznám dobrého operátora

2)dřevorubec byl ve většině případů degradován na pohunka,pro kterého jsou jenom nahodilky za 110kč/m3,prořezávky za 5 000kč/ha za náletovou,úmyslnou těžbu jenom tam,kam se nevyškrábal harvestr a ještě tu máme předkacování za 20kč/m3

3)učňovské školství nic neřeší,protože nás bylo v ročníku 23 a zůstali jsme v lese 2 a možná že už jsem zůstal sám

Takže jestli si pan ředitel a páni z ministerstva myslí,že když budou učiliště chrlit učně,že to bude mít nějaký efekt,tak to se pletou.Můžou akorát přejmenovat studijní obor z mechanizátor lesní výroby na obor socka pracující v lesnictví,ať ti kluci ví do čeho jdou a neučí se zbytečně tři roky na něco co stejně nikdy nebudou dělat.
+76 # dwar 2017-04-29 21:37
Lesy Česke reubliky za svou ne dlouhou existenci po převratu vytvořily tolik svatych Janu že i cirkev kera je tu tisice let se musi stydet.A hlavně jejich genocidně hyenisticka politika přisutupu k lidem hlavně živnostnikum veřejneho sprosteho okradadani za pomoci takz.akciovych lesnich společnosti kde ruka ruku mije.Kde okradani na kubicich toho posledniho ale i zaroven prvniho v lese těžebniho dělnika a pěstebniho dělnika neznalo hranic.Jejich primitivni genocidni smlouvy o dilu kde se plati dřevo na OM vrchol drzosti a ukazky arogantnosti ředitelu at akciovek či Lesu ČeskychTak jak pekař kdyby měl dostat za pečivo zaplaceno až se sni.Co mě je potom ja jsem dřevo natěžil vyrobek je hotov že leži v lese neni problem muj ja jsem těžař.Na přibliženi je dalši profese.A kolik je kubiku v tom lese skutečně - přeberte a skontrolujte si to a okamžitě Ne až se urači někdo z odpovědny.Splatnosti -30 a vice dni Totalni sprostarna.Nikde jsem to nezažil 28let praxe v lese a bohata v zahraniči Kanada,Francie,Němec ko,Rumunsko,Švycarsk o,Ukraina,Korsika.Dř evorubec bylo a je moj hoby a zaměstnani od srdce.Ale jak už jsem napsal genocidně zlodějsko hyenisticka politika slavnych akciovek a politiky v ruku v ruce Českych lesu mě donutila odejit protože finančni a pracovni primitivni vulgarni přistup a vymlouvani se jeden na druheho byl už pro moji lidskou dustojnost neunosny žiju a pracuji ve velice podobnem oboru ve Švycarsku a lituji že jsem neodešel dřiv a živil a nechal se ponižovat lumpy a hovadami kteři si hrali a hraji dodnes u lesu a akciovek jen pro ty svoje smradlave falešne ksichty a zisky a po mně apokalipsa nic mne dal nezajima.
Omlouvam se te male hrstce poctivych kteři ještě jsou a přeživaji ten smrad ze žumy protože musi ač s takovy či onakych duvodu.Jsou ale jejich hodně malo
Hlavně že vodnik česilko v krasnem fasovanem munduru a ředitel českych lesu současny se pokouši řešit nedostatel lidi v lese
Změnit se musi předevšim vedeni komplet od zakladu a použivat maximalně selskeho rozumu a ne inteligenčnich navonanych chytrych řeči k ničemu.
To nikdy do tvrdeho a nekompromisnihi lesniho prostředi nepatřilo a patřit nebude.
Pokud ano nikdy nebudou lide o praci v lese mit zajem A jsem rad že už to konečně začina byt kriticke.Pane řediteli ČLnashledanou s motorovou pilou v lese.
+76 # milansobek 2017-04-29 20:05
Firmy se předhánějí kdo dá víc za dřevo a za práci přidat nechtějí. Dřevorubec má největší zodpovědnost, největší riziko, největší dřinu. Aby si vydělal, musí valit kubiky, pak se to podepisuje na zdraví. Hlavně že jsou miliardové zisky. Ať si to pánové nahoře dělají samy. Tam to spěje...
+52 # Ctirad 2017-04-29 19:47
Je nutné učinit zásadní změnu v systému. Je nutné aby Lesy ČR hospodaříly ve vlastní režii - viz církevní lesy. Systém hospodaření v Lesích ČR je zásadně špatný, jako důsledek špatné transformace Státních lesů. Ale k tomu chybí politická vůle, neboť Babišovy firmy jsou prudce ziskové. A pokud v příštích parlamentních volbách opět zvítězí ANO, pak je to neřešitelné i v budoucnu. Je nutné pečlivě vážit, komu dát hlas, neboť to je ten rozhodující okamžik. A od toho, komu jste dali hlas, vyžadovat i plnění volebních slibů.
+80 # matesles 2017-04-29 18:52
Zrušte výběrove řízení a budem dělat pro lčr za pořádné peníze a bude lidí dost.
+90 # pengu 2017-04-29 18:36
v roce 1990 jsem těžil s pilou hmotu kubík+ za 110 kč.Dnes 27 let poté je odměna za tu samou práci stěží 100 kč-tak kam asi lesnictví pokročilo.Napsal bych to -ale nechci bejt sprostej........
+96 # Milošak 2017-04-29 11:45
Ono taky pro zivnostnika tahat s konem za 80korun za kubik je hnus,tak at se nedivej,ze nemaj lidi.
+112 # rapid 2017-04-29 00:11
Nic hrozného se neděje.Utekli živnostníci - dělat si z někoho prču a ještě málo platit,tak na to zrovna nikdo,kdo platí leasing, není zvědavej!
Pan ředitel to ví ale je mu to buřt a tak jsem šel taky... :lol:

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojení bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby