Přihlásit

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Aktualizováno 21. 8.

Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů ČR. Reorganizace by měla začít platit od 1. ledna 2021.

Doporučený Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Mapa aktualizována 21. 8. 2020

Hlavní parametry organizačních změn

Organizační změna spočívá ve zrušení všech 11 krajských ředitelství, zřízení 7 nových oblastních ředitelství, zrušení 7 správ toků a jejich zařazení do struktury 7 oblastních ředitelství, zrušení 3 lesních správ a od 1. září 2020 také zřízení nové organizační jednotky Závodu lesní techniky.

Podle Hospodářských novin by mělo vzniknout sedm nových oblastních ředitelství z bývalých krajských ředitelství v Ostravě, Zlíně, Teplicích, Karlových Varech a Jihlavě. Nově by mělo být sídlo ředitelství v Týništi nad Orlicí, kam se přemístí bývalé krajské ředitelství z Chocně, a v Dobré Vodě u Českých Budějovic, kam by měli přejít lidé z ředitelství v Českých Budějovicích. Končit by měla Lesní správa Město Albrechtice, která splyne s Lesní správou Jeseník, podobně by měla přejít Ruda nad Moravou pod Lesní správu Hanušovice a Loučná nad Desnou pod Janovice. Ostatní, celkem jich má podnik dosud 64, na jedno krajské ředitelství tak připadá v průměru šest správ, by měly zůstat beze změn.

Důvodem prováděných změn je podstatně vyšší efektivita administrativních procesů a výrazné posílení vlastních provozních kapacit LČR. A co je velmi podstatné, tímto krokem dojde k okamžitému snížení našich vlastních režijních nákladů o řádově desítky milionů korun. LČR byly v roce 2020 zařazeny do okruhu příjemců příspěvku na hospodaření a dotací, nicméně současně byla nejen ze strany zakladatele podniku akcentována otázka hledání úspor a snižování nákladů," řekl k připravovaným změnám generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Změna je podle vyjádření vedení Lesů ČR prováděna v souladu se schválenou strategií podniku, konkrétně bodem 6.3, který předpokládá „Nastavení efektivní organizační struktury a posílení provozního personálu" a se souhlasem Ministerstvem zemědělství.

Prioritou těchto opatření je další využití vlastních provozních pracovníků. Proto jsou úspory hledány zejména v režijních oblastech (nemovitosti, režijní pozice). Konkrétní počty a umístění jednotlivých pracovníků jsou otázkou jednání v následujících měsících.

Ke snížení pracovníků dojde podle informací LČR především na administrativních pozicích, počty lidí v lese, přímo v provozu, zůstávají stejné a je počítáno spíše s jejich nárůstem. „Reorganizací se rozhodně nemění počty lesníků v rámci jednotlivých lesních správ ani rozloha území, které mají na starosti," komentoval personální dopady Josef Vojáček.

V rámci reorganizace chtějí Lesy ČR zvýšit důraz na činnosti v oblasti vodního hospodářství, zadržování vody v krajině a umožnit tak další rozvoj celopodnikového programu Vracíme vodu lesu, v jehož rámci se budují stovky malých vodních děl, revitalizací či meandrů. V rámci každého oblastního ředitelství proto vznikne pozice odborného náměstka pro vodní hospodářství.

Závod lesní techniky

Velmi důležitou součástí reorganizace je zřízení Závodu lesní techniky. „Nově zřizovaný Závod lesní techniky podstatně posílí akceschopnost LČR v boji s kalamitou, kdy budeme schopni v případě potřeby pružně zasahovat vlastními silami kdekoliv v republice a prakticky okamžitě nasadit své výrobní kapacity pro těžbu kůrovcem napadeného dříví," upřesnil Josef Vojáček.

Reorganizací a vznikem Závodu lesní techniky s celostátní působností chce podle dostupných informací současné vedení LČR reagovat na kritiku ze strany odborné i laické veřejnosti, ale i Nejvyššího kontrolního úřadu, na malou pružnost podniku při reakci na kůrovcovou kalamitu a další neočekávané události.

Závod lesní techniky vzniká jako vnitřní službové a provozní středisko a bude operativně poskytovat své výrobní služby v těžební i pěstební činnosti. Kromě vybavení příslušnou technikou bude závod obsazen odpovídajícím počtem provozních pracovníků. Tento počet se bude postupně odvíjet od kapacitních možností závodu. V roce 2021 přepokládají Lesy ČR zajištění výroby tímto závodem na třech územních jednotkách (120 tis. m3). „Výsledkem tedy nebude úbytek provozních zaměstnanců, ale jejich navýšení a vytvoření nových vlastních výrobních kapacit LČR, za jejichž nedostatek byly LČR v minulosti často kritizovány," doplnil Josef Vojáček.

Očekávaná platnost změn

Změna struktury LČR je podle vedení podniku prováděna v souladu s vnitřními předpisy a projednána se zakladatelem (MZe) a v dozorčí radě podniku. Jednání s odborovou organizací budou probíhat přesně v dikci platné podnikové kolektivní smlouvy. Zástupci krajů budou informováni na nejbližším zasedání jejich asociace.

Čtěte také: Komentář lesnického experta Hnutí DUHA Jaromíra Bláhy k připravované rozsáhlé reorganizaci státního podniku Lesy České republikyRedakce

Naposledy změněno: pátek, 21 srpen 2020 10:43

(0 hlasů)

Komentáře   

+17 # cvonza 2020-08-23 08:54
Opět nesystémové ale politické rozhodnutí , posty v Hradci Králové neubudou ale bobtnají , sponzorské rozhazování pokracuje.
+31 # Starý 2020-08-21 06:53
Začal bych v Hradci, dle mého tam na podané "výkony " postačuje tak deset lidí a pak bych pročistil jiné papalášské posty.....v HK.
Kdo neví, ať si tam udělá exkurz.

Však několika týdenní vzdělávání v alpách na lyžích.. a pod., jsou "podstatné" pro chod státního podniku, jinak by padl!!!

Obdobně to platí dnes pro celé ČR. nebo si myslí, že je není vidět!!!
+17 # bergfreund 2020-08-20 13:48
Tj vše účelové věci...viz přerozdělení LS na plzensku...slabému správci ještě přidali území....jen z nostalgie??? ted tam vyskakují vysoké počty kůrovce a nic se neděje...
+40 # milan.kosulic 2020-08-20 12:39
O nesystémovosti slučování lesních správ v Jeseníkách něco napovídá i to, že ve zde zveřejněné nové organizační mapě jsou nové hranice sloučených LS Janovice+Ruda a Hanušovice+Loučná, kdežto podle informací z Hospodářských novin má dojít ke sloučení LS Janovice s Loučnou a Hanušovice s Rudou. Asi je jedno, které LS se sloučí, hlavně že některé zaniknou. Vnucuje se tak otázka, zda za sloučením LS nejsou náhodou zájemci o další lukrativní honitby, které po zrušení LS budou zřejmě k dispozici. Viz https://archiv.ihned.cz/c1-66804000-lesy-cr-trapi-nejhorsi-krize-od-zalozeni-chteji-sloucit-reditelstvi-podle-kritiku-to-zhorsi-peci-o-porost
+62 # milan.kosulic 2020-08-20 08:06
Mezi těmito bohulibými efekty reorganizace se poněkud vymyká sloučení 6 lesních správ v Jeseníkách do 3 obrovských LS, kde každá bude mít kolem 30 tis. ha lesa (průměr u LČR je někde kolem 15 tis.) Těmto třem lesním správcům se jistě bude sloužit efektivněji a radostněji. A to prosím v průběhu bezprecedentní kůrovcové kalamity! Pokud jde o oněch "několik desítek miliónů" ušetřených režijních nákladů: snížením stavů zvěře a systémovým přechodem na přírodě blízké hospodaření by se daly ušetřit nikiliv desítky miliónů, ale miliardy.
+25 # Lynx 2020-08-22 10:13
Opravdu zajímavé. Vše je asi všude v pořádku, jen ta Vaše severní klika potřebuje zřejmě přidat práce, aby "zaplula" do standardních kolejí made in LČR.
Byrokratický moloch najde vždy způsob, jak zpříjemnit život těm, kteří nejdou tupě se stádem.
Mmch - včera jsem byl po několika letech v NPR Salajka. Stav horší, než před těmi cca 10-ti lety. Zcela chybí bylinné patro a nejmladší etáž semenáčků. To vyřeší zřejmě nedávno zbudovaná 2m oplocenka. Opět ukázka ignorace - člověk udělá "A" a zapomena na "B". V daném případě na vliv spárkaté zvěře a absenci predátorů či opravdu kvalitního mysliveckého hospodaření v závislosti na stavu ekosystému.
Pořád stejná cesta v kruhu. A pořád stejná klika ve vedení LČR s MZe v zádech.
Akademická obec stále diplomaticky mlčí, namísto razantního zvolání "CÍSAŘ JE NAHÝ!"

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2020: Kůrovcová kalamita v době covidové (Anketa Lesnické práce)

Rok 2020: Kůrovcová kalamita v době covidové (Anketa Lesnické práce)

Lesnictví

V anketě lednového čísla Lesnické práce významní představitelé lesnicko-dřevařského oboru komentovali uplynulý rok 2020. Přinášíme čtenářům Silvaria anketní odpovědi zástupců státních lesů – Josefa Vojáčka...

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a M. Třeštík

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a…

Lesnictví

Video uvnitř článku! Podívejte se, co kolegyně a kolegové lesníci popřáli ve třetím ze série videopřání Lesnické práci, která letos slaví jubilejní 100. vydání!

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Lesnictví

Pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) loni díky chladnějšímu a deštivému počasí vytěžili o téměř 90 000 metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než původně...

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Lesnictví

Video uvnitř článku! Ke 100. výročí časopisu Lesnická práce ve druhém ze série videí tentokrát svou zdravicí přispěli trubači Markazíni, kteří všem pro radost a zamyšlení nad...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:6080

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Lesnictví

Zobrazeno:4394

V posledních několika letech se v důsledku kůrovcové kalamity lesníci potýkají s bezprecedentním nárůstem holin a klimatická změna s sebou nese nutnost přechodu k pestřejším...

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Lesnictví

Zobrazeno:4244

Na základě rozdílové analýzy satelitních snímků bylo detekováno cca 8 100 ha těžeb převážně jehličnatých porostů v období od července 2020 do září 2020, dále...

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:3563

Aktualizováno Lesy ČR uzavřely podpisem posledních čtyř smluv miliardový lesnický tendr. Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby