Přihlásit

Lesy ČR plánují nakupovat lesy v Rumunsku

Plocha lesů spravovaných státním podnikem Lesy ČR se v důsledku církevních restitucí zmenšila o desetinu. Podnik Lesy ČR má proto podle Hospodářských novin zájem rozšířit svou držbu a to nejen v tuzemsku, ale také v Rumunsku, případně v dalších východoevropských zemích. Za lesy v zahraničí je podnik připraven zaplatit i miliardy korun. 

Doporučený Lesy ČR plánují nakupovat lesy v Rumunsku

Ilustrační foto: Vladimír Černý

Jak uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka pro HN, strategií podniku je rozvíjet Lesy ČR, hledají se obchodní příležitosti, jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Již rok a půl jsou monitorovány některé lokality, především v Rumunsku, probíhá komunikace s těmi, kteří větší lesní plochy již nakoupili, například se společností Ikea. To vše probíhá s myšlenkou posílení budoucích příjmů podniku. M. Jurečka si však nevybavuje žádný státní podnik z jiné evropské země, který by investoval do lesů v zahraničí. 

Podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda by se lesní pozemky v Rumunsku daly nakoupit za zajímavou cenu. "Rumunsko má kvalitní lesy a stabilně silnou poptávku po dřevě," říká k plánovanému obchodu D. Szorád. Jak uvedla v reportáži 21. 3. TV Prima, Lesy ČR zvažují například Bulharsko nebo určité části Slovinska.

Lesy ČR hospodaří se ziskem, část z něj odvádějí do státního rozpočtu, finance na pořizování lesů v cizině by tak podle HN pro státní podnik neměly být problém.

Ministerstvo zemědělství chce materiál představit na vládě, a to během dvou až tří týdnů.

Více najdete v článku: Státní Lesy ČR shánějí pozemky, chtějí nakupovat až v Rumunsku

Lesy v Rumunsku

Při rozloze lesů 6,573 mil. ha je lesnatost Rumunska 30 %, při plošném zastoupení jehličnanů 30 % a listnáčů 70 % (stejný podíl je udáván i u zásob).

Celková zásoba dříví byla k roku 2012 1 390 mil. m3 s k., čemuž odpovídá zásoba na 1 ha ve výši 212 m3 s k. Při roční těžbě 15,6 mil. m3 b. k. se ve veřejných lesích vytěží 12,7 mil. m3 b. k. a v lesích soukromých 2,9 mil. m3 b. k. Roční těžby na 1 ha činí 2,4 m3 při přírůstu 5,6 m3.

Od roku 1990 vzrostla výměra lesů o 202 tis. ha.

Podíl paliva na dodávkách je 31,3 %. Údaje o vlastnické struktuře lesů jsou rozporné, a pravděpodobně je 80 % lesů veřejných (60 % státní lesy, 20 % nestátní veřejné lesy) a 20 % lesů soukromých (10 % fyzické osoby, 10 % soukromé organizace, církevní lesy, komposesoráty). 

Zdroj: Lesnická práce 4/2012

Podle Hospodářských novin a TV Prima, redakce

Naposledy změněno: středa, 22 březen 2017 15:02

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Do Dne za obnovu lesa se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Fotogalerie v článku. Zhruba 31 000 lidí přilákala 19. 10. akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhali s...

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby