Přihlásit

Lesy ČR plánují nakupovat lesy v Rumunsku

Plocha lesů spravovaných státním podnikem Lesy ČR se v důsledku církevních restitucí zmenšila o desetinu. Podnik Lesy ČR má proto podle Hospodářských novin zájem rozšířit svou držbu a to nejen v tuzemsku, ale také v Rumunsku, případně v dalších východoevropských zemích. Za lesy v zahraničí je podnik připraven zaplatit i miliardy korun. 

Doporučený Lesy ČR plánují nakupovat lesy v Rumunsku

Ilustrační foto: Vladimír Černý

Jak uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka pro HN, strategií podniku je rozvíjet Lesy ČR, hledají se obchodní příležitosti, jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Již rok a půl jsou monitorovány některé lokality, především v Rumunsku, probíhá komunikace s těmi, kteří větší lesní plochy již nakoupili, například se společností Ikea. To vše probíhá s myšlenkou posílení budoucích příjmů podniku. M. Jurečka si však nevybavuje žádný státní podnik z jiné evropské země, který by investoval do lesů v zahraničí. 

Podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda by se lesní pozemky v Rumunsku daly nakoupit za zajímavou cenu. "Rumunsko má kvalitní lesy a stabilně silnou poptávku po dřevě," říká k plánovanému obchodu D. Szorád. Jak uvedla v reportáži 21. 3. TV Prima, Lesy ČR zvažují například Bulharsko nebo určité části Slovinska.

Lesy ČR hospodaří se ziskem, část z něj odvádějí do státního rozpočtu, finance na pořizování lesů v cizině by tak podle HN pro státní podnik neměly být problém.

Ministerstvo zemědělství chce materiál představit na vládě, a to během dvou až tří týdnů.

Více najdete v článku: Státní Lesy ČR shánějí pozemky, chtějí nakupovat až v Rumunsku

Lesy v Rumunsku

Při rozloze lesů 6,573 mil. ha je lesnatost Rumunska 30 %, při plošném zastoupení jehličnanů 30 % a listnáčů 70 % (stejný podíl je udáván i u zásob).

Celková zásoba dříví byla k roku 2012 1 390 mil. m3 s k., čemuž odpovídá zásoba na 1 ha ve výši 212 m3 s k. Při roční těžbě 15,6 mil. m3 b. k. se ve veřejných lesích vytěží 12,7 mil. m3 b. k. a v lesích soukromých 2,9 mil. m3 b. k. Roční těžby na 1 ha činí 2,4 m3 při přírůstu 5,6 m3.

Od roku 1990 vzrostla výměra lesů o 202 tis. ha.

Podíl paliva na dodávkách je 31,3 %. Údaje o vlastnické struktuře lesů jsou rozporné, a pravděpodobně je 80 % lesů veřejných (60 % státní lesy, 20 % nestátní veřejné lesy) a 20 % lesů soukromých (10 % fyzické osoby, 10 % soukromé organizace, církevní lesy, komposesoráty). 

Zdroj: Lesnická práce 4/2012

Podle Hospodářských novin a TV Prima, redakce

Naposledy změněno: středa, 22 březen 2017 15:02

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojení bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby