logo Silvarium tisk

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Video v článku. Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku „Vracíme vodu lesu" bylo zatím dokončeno 70 staveb, 130 dalších se staví a 150 se projekčně připravuje. Celkový roční účet od loňského jara činí 230 milionů korun.

V loňském roce dokončená obnova historické vodní nádrže Ježkovec nedaleko obce Nová Říše v Kraji Vysočina. V rámci stavby bylo provedeno odstranění sedimentů, rekonstrukce zemní hráze, zvětšení zátopy a vybudování nových funkčních objektů. Nádrž má nyní plochu 0,9 ha a dokáže v krajině zadržet přibližně 10 tis. m3 vody. U nádrže vzniklo i osm tůní pro obojživelníky. Foto: red.


Vodní nádrž Ježkovec před rekonstrukcí - původně se zde nalézalo pouze torzo nádrže téměř bez vody. Foto: Archiv Lesů ČR

Lesy ČR tříletý program zahájily loni na jaře. „Celkem počítáme s více než miliardovou investicí, letos ve výši 210 milionů korun," uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR, a dodal: „Sucho je současným společenským tématem. Netýká se jen lesníků a zemědělců, ale obcí i měst a všech, kterým vysychají studny. Proto v celé zemi stavíme a obnovujeme malé vodní nádrže, rybníky a rašeliniště, budujeme tůně a mokřady, vracíme potoky do přírodních koryt a do vysychající krajiny vodu. Chceme pomoci".


Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Josef Vojáček (uprostřed) společně s ministrem životního prostředí Miroslavem Tomanem (vpravo) představili vodní nádrž Ježkovec, jeden z revitalizovaných objektů v rámci programu Lesů ČR Vracíme vodu lesu. Foto: red.

Stále se prohlubující sucho je velký problém, který ovlivňuje i stav našich lesů a je jednou z příčin rozsáhlé kůrovcové kalamity. Také proto vítám a podporuji každou iniciativu pro boj se suchem. Před rokem jsem prohlásil, že do konce mého mandátu vybudujeme nebo opravíme v průměru jeden rybník denně. Tento slib plníme, o čemž svědčí to, že jsme v roce 2019 podpořili přibližně jednou miliardou korun vybudování a obnovu 387 rybníků. Všechna opatření, která nám pomohou zadržet vodu v krajině, považuji za důležitá," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Státní podnik spravuje v každém kraji drobné vodní toky, nejčastěji obnovuje lesní nádrže a buduje tůně, využívá také dotace z ministerstev zemědělství a životního prostředí. Například na Vysočině, současném centru kůrovcové kalamity, kde odumírají smrkové lesy, které ztratily v posledních letech extrémního sucha vitalitu, dokončily Lesy ČR od zahájení programu rekonstrukci devíti vodních nádrží a vybudovaly několik tůní, celkem za 64 milionů korun. Jednou z obnovených nádrží je Ježkovec u Krasonic na Jihlavsku. „Stejně jako u většiny obdobných staveb jsme z retenčního prostoru odstranili nánosy, opravili hráz, výpustný objekt a bezpečnostní přeliv, vše za 4,3 miliony korun," vysvětlil Tomáš Hofmeister, vedoucí Odboru vodního hospodářství Lesů ČR. Jako v mnoha jiných lokalitách vzniklo i osm samostatných tůní pro obojživelníky. „Letos v tomto regionu zahájíme devět dalších staveb a sedm z nich dokončíme, dvě zbývající v příštím roce, a to například na Třebíčsku, Jihlavsku nebo Dačicku," doplnil Hofmeister.



Účinek revitalizovaných staveb je podle Josefa Vojáčka okamžitý. Vzhledem k výměře lesů v ČR však jejich počet stále není dostatečný. Státní podnik počítá s tím, že po shrnutí výsledků tohoto programu přijde s dalšími aktivitami. V současnosti se věnuje i dalším činnostem v rámci programů „Vracíme sovy lesu" - iniciativě přirozené redukce hlodavců za pomoci dravců, nebo „Vracíme koně lesu", kterým chtějí vyzdvihnout potřebnost koňské práce v lesích.

Lesy ČR též spolupracují s Českou zemědělskou univerzitou v Praze na projektu „Chytrá krajina“. Ten probíhá na Rakovnicku, v nejsušší oblasti ČR. Na základě kombinace různých opatření v lesích a při zemědělském a vodním hospodařní se hledají a ověřují různé alternativní způsoby obhospodařování krajiny pro optimalizaci hospodaření s vodou a minimalizaci dopadů hydrologických extrémů.

Projekty ze všech krajů, dokončené i rozestavěné, naleznete na www.vracimevodulesu.cz.

Podle TZ LČR, red.

 

Video

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2190

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2175

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2064

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1638

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1569

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1564

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě